Slovenija

Tako sindikati kot delodajalci podpirajo izhodišča za zdravstveno reformo

Ljubljana, 17. 02. 2023 06.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, U.Z.
Komentarji
8

Ekonomsko-socialni svet je obravnaval koalicijska izhodišča za zdravstveno reformo. V zvezi svobodnih sindikatov so ocenili, da gre za eno bolje pripravljenih zdravstvenih reform. Izhodišča načeloma podpirajo tudi delodajalci.

"Upamo, da bo tokrat uspelo," je dejala Lučka Böhm iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Po njenih besedah so se strinjali, da vsi deležniki, tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), skupaj delujejo za isti cilj. Ta zajema skrajšanje čakalnih dob, ohranitev neokrnjene košarice pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in izboljšanje organizacije v zdravstvu s pomočjo digitalizacije.

Skrajšanje čakalnih dob je bilo po njenih navedbah na seji izpostavljeno kot prednostna naloga, ki jo je treba imeti nenehno v mislih. Izhodišča za reformo, ki jih je socialnim partnerjem danes predstavil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, imajo v svojem središču res skrb za posameznika, je dejala.

Delodajalci, ki predlagano besedilo načeloma podpirajo, prav tako opozarjajo na pomen skrajševanja čakalnih vrst. Glede na to bi se bilo treba po njihovi oceni te naloge lotiti najprej pred vsemi drugimi, je dejal Drago Delalut iz Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije.

Pri vprašanju financ pa so opomnili, da morajo tako delodajalci kot delojemalci vedeti, kam gredo zbrana sredstva, je povedal Delalut, ki je tudi predsednik skupščine ZZZS.

Za vsak evro, vložen v zdravstvo, je treba natančno vedeti, za kaj je bil porabljen, pravi minister.
Za vsak evro, vložen v zdravstvo, je treba natančno vedeti, za kaj je bil porabljen, pravi minister. FOTO: Shutterstock

Med izhodišči, ki jih želijo na ministrstvu za zdravje implementirati z začetkom leta 2024, so spremembe plačnega sistema javnih uslužbencev in prenova ZZZS. Prav tako ta sklop, ki predstavlja prvo fazo reforme, vključuje ureditev problematike družinske in urgentne medicine, vzpostavitev enotnega izvedenskega organa in digitalizacijo.

Druga faza pa bo naslovila kadre, absentizem, koncesionarstvo in financiranje, pri čemer bi rešitve zaživele z letom 2025. Predloge za reformo bodo po področjih pripravljale skupine strateškega sveta za zdravstvo.

Minister Bešič Loredan pri prenovi zdravstvene blagajne poudarja pomen preglednosti sistema. Za vsak evro, vložen v zdravstvo, je treba po njegovem opozorilu natančno vedeti, za kaj je bil porabljen.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

robide
17. 02. 2023 17.51
+1
za kaj so zdravniki tiho in ne grozijo več!? za to ker so privilegirani. 🤣🤣
Anion6anion
17. 02. 2023 15.13
+3
Vsi podpirajo izhodišča za zdravstveno reformo! Ali bi kdo nam , pacientom, splošni javnosti povedal ,kakšna so ta izhodišča. Javnost kupuje mačka v žaklju!
Volčji pogled
17. 02. 2023 14.36
+1
Ko se vsi strinjajo naj... mali človek, pacient! Upam, da tokrat ne bo tako in Ministru ter ekišpi želim uspešno izpeljavo reforme v korist ravno ljudi - pacientov v Sloveniji!
vvvilice
17. 02. 2023 13.38
+4
Reforma ne more uspeti, če se zaprejo poti "žepnega denarja". Ker tega žeparji ne bodo dopustili. Ker zdravstvo je bilo, je in bo še jama brez dna. Morsa pa enkrat le uspe. Bi želeli, ja.
Svinja 66
17. 02. 2023 13.26
+0
Delujejo za dobro samo dobro se opravičujem Zoran
komarec
17. 02. 2023 13.14
+8
Za časa Jožeta se zdravniki niso ukvarjali z administracijo, katero danes hudo krivijo. Vsak pacient je imel svojo zdravstveno izkaznico in karton v katerega so napisali diagnozo, največ kar je zdravnik napisal je bil to recept ali napotnica. Danes v dobi digitalizacije se utapljajo v birokraciji.
komarec
17. 02. 2023 13.05
+5
Joža je imel to vse v nulo poštimano.
vvvilice
17. 02. 2023 08.10
+9
Bomo vedeli za vsak evro, res. Ampak za milijone pa ne.