Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Politiki svarijo, da gre šele za delovni osnutek zakonodaje.

Tridnevno bolniško odsotnost bo mogoče izkoristiti z zdravniškim potrdilom, začasno pa bi bilo mogoče zaradi izjemno hudih bolečin odsotnost podaljšati na pet dni. Kot poroča BBC, bolniške odsotnosti ne bodo mogle izkoristiti ženske s srednje hudimi bolečinami.

Če bi bil zakon sprejet, bi bil prvi tovrstni v Evropi. Po svetu pozna bolniško odsotnost zaradi hudih menstrualnih bolečin le peščica držav.

Po navedbah španskega združenja ginekologov ima bolečo menstruacijo ali dismenoracijo tretjina žensk. "V primerih, kjer je težava, ki se je ne da rešiti medicinsko, ocenjujemo, da je razumno, da se uvede začasna bolniška odsotnost," je marca za El Pais dejala državna sekretarka za enakost Angela Rodriguez. Ob tem je opomnila, da je treba jasno poudariti, kaj je boleča menstruacija. "Da tu ni govora o milejših bolečinah, temveč o resnejših simptomih, kot so driska, vročina in hudi glavoboli."

Sprememba zakonodaje je del širše reproduktivne zdravstvene reforme, ki bo zajemala tudi spremembo zakonodaje o splavu.

Španski mediji, ki so dobili vpogled v osnutek zakona, poročajo, da naj bi vlada osnutek zakona obravnavala prihodnji teden.

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Ukinitev DDV-ja za higienske pripomočke

Sprememba zakonodaje glede menstruacije je del širšega pristopa, ki menstruacijo obravnava kot zdravstveno stanje, vključuje pa tudi ukinitev DDV-ja za higienske pripomočke in brezplačne menstrualne zdravstvene pripomočke v javnih ustanovah, kot so šole in zapori.

Predlog, da bodo lahko 16- in 17-letnice splavile brez privolitve staršev

Osnutek zakonodaje predvideva tudi podaljšanje plačane porodniške odsotnosti pred otrokovim rojstvom in spremembe zakonodaje glede splava, kar je na začetku leta predstavila ministrica za enake možnosti Irene Montero. Med drugim dekleta, stara 16 in 17 let, za splav ne bi potrebovala soglasja staršev. Sprememba zakonodaje predvideva tudi ukinitev tridnevnega obdobja za razmislek za ženske, ki se odločijo za splav.

Kot navajajo mediji, osnutek predvideva tudi vzpostavitev seznama, kamor se bodo lahko vpisali medicinski delavci, ki zaradi ugovora vesti ne bodo želeli sodelovati pri opravljanju splava. Po poročanju Guardiana morajo zdaj nekatere Španke potovati na drug konec države, da najdejo javno bolnišnico, kjer opravljajo splav, ali pa plačajo poseg pri zasebnikih.

Ministrica Montero je že februarja zagotovila, da bodo omogočili izvedbo splava v vseh javnih bolnišnicah, kar pomeni, da bodo morale vse zagotoviti osebje, ki bo omogočilo izvedbo pravice žensk do splava.

Leta 2015 je takrat vladajoča Ljudska stranka spremenila zakonodajo in uvedla obvezno privolitev staršev za splav deklet, starih od 16 do 18 let.

Španija je leta 1985 legalizirala splav v primerih posilstva in psihične škode za mater ali otroka, poznejše vlade pa so razširile določila za izvedbo splava.