Slovenija

'Politika je razmajala javni zdravstveni sistem do te mere, da se sam sesuva'

Ljubljana, 11. 03. 2024 06.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, U.Z., N.L.
Komentarji
104

Zdravniški sindikat Fides vstopa v deveti teden stavke. V prvi polovici tedna naj bi se med sindikatom in vladno stranjo nadaljevala pogajanja, ki doslej, sodeč po izjavah predstavnikov obeh strani, bistvenega napredka niso prinesla. V Fidesu so v sporočilu za javnost zapisali, da vlada zavestno zavaja, da zdravniki stavkajo, da bi razgradili javni zdravstveni sistem. Po njihovih trditvah zdravniki tudi med stavko delajo poln delovnik , in sicer 40 ur na teden in osem ur dežurstva. Medtem se ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel čudi, da inšpektorat za delo na URI Soča, kjer ambulanta za voznike s posebnimi potrebami kljub vladnemu odloku deluje omejeno, prejšnji teden ni odkril kršitev.

Iz Fidesa so v devetem tednu stavke sporočili, da se o zdravniški stavki zavestno širijo neresnice. V sporočilu za javnost so zato pojasnili, "da zdravniki, ki se poslužujejo pravice do stavke, tudi tekom stavke delajo 40 ur na teden in 8 ur dežurajo. Torej delajo poln delovnik, kar je tudi evropsko predpisana delovna norma za zdravnike, pogosto pa tudi več od polnega delovnika."

Dodali so, da zdravniki v zdravstvenih ustanovah delajo toliko, kolikor dela "večina  zaposlenih v naši državi". Trdijo, da so že decembra opozarjali na možnost stavke in da so pozvali k pogajanjem. "Podali smo tudi predloge terminov za pogajanja na vsaka dva dni. A v enem mesecu Vlada za preprečitev stavke ni storila nič, sprejela ni niti pobude za pogajanja. Tako smo danes vstopili v deveti teden stavke, kjer imamo še vedno občutek, da nas ne jemljejo resno."

Ministrico Prevolnik Rupel čudi, da delovna inšpekcija na URI Soča ni odkrila kršitev

V Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu (URI) Soča od začetka stavke ambulanta za osebe s posebnimi potrebami deluje v omejenem obsegu. Pregledov, ki jih invalidi potrebujejo za podaljšanje vozniških dovoljenj, za posameznike, stare med 18 in 65 let, na inštitutu ne izvajajo. Vlada je zato 29. februarja sprejela odlok o zagotavljanju zdravniških storitev v času stavke, po katerem bi omenjena ambulanta tudi v času stavke morala delovati nemoteno.

Stavkovni zbor zdravnikov v URI Soča je nato odločil, da bo sledil mnenju Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki ocenjuje, da je vladni odlok neustaven in nezakonit. Fides je zato na ustavno sodišče vložil pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti odloka.

V petek sta nato URI Soča obiskala zdravstveni inšpektorat in inšpektorat za delo. Prvi je preverjal spoštovanje določil s področja zdravniške službe in pacientovih pravic med zdravniško stavko, drugi pa spoštovanje določil zakona o stavki in delovnopravne zakonodaje. V nobenem pregledu niso zaznali neskladnosti ali kršitev, so takrat poudarili v URI Soča.

To, da inšpektorat za delo ni ugotovil kršitev vladnega odloka, ministrico Prevolnik Rupel čudi. Danes so zato prek zdravstvenega inšpektorata inšpektorat za delo zaprosili za zapisnik, saj želijo ugotoviti, "kako je do tega prišlo", je povedala v izjavi za medije ob obisku Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor.

Na problematiko delovanja ambulante za voznike s posebnimi potrebami je večkrat opozoril tudi Zagovornik načela enakosti, ki je v petek prejel tudi predlog za obravnavo diskriminacije posameznika. Ta po navedbah Zagovornika zatrjuje, da je zaradi omejenega delovanja omenjene ambulante v času zdravniške stavke deležen diskriminatorne obravnave zaradi njegove osebne okoliščine invalidnosti. Pri Zagovorniku so v sporočilu za javnost poudarili, da predlog obravnavajo prednostno.

Iz zdravniškega sindikata Fides so danes sporočili, da so vlado opozorili na administrativne in nezdravstvene probleme, s katerimi se bodo soočili vsi, ki za podaljšanje vozniškega dovoljenja potrebujejo zdravniško potrdilo. A vlada teh zapletov zavestno ne rešuje, čeprav bi jih lahko rešila enostavno, kot jih je tudi v času covida-19. Tako pa po mnenju sindikata ravna zgolj zato, da lahko vpletene jemlje za talce in jih uporablja v svojih aktivnostih proti stavkajočim zdravnikom.

Fides trdi tudi, da vlada zavestno zavaja, da zdravniki stavkajo, da bi razgradili javni zdravstveni sistem. "Resnica je prav obratna. Ta in predhodne vlade so razmajale javni zdravstveni sistem do te mere, da se sam sesuva. Zato smo bili primorani uporabiti skrajne ukrepe, ker zahtevamo rešitev javnega zdravstvenega sistema in urejene pogoje dela."

Sklenitev aneksa k tarifnemu delu?

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki stavka od 15. januarja, zahteva tudi sklenitev aneksa k tarifnemu delu kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, s katerim bi – potem ko je bila večina mlajših zdravnikov v prejšnjem letu deležna dviga plač za pet plačnih razredov – ustrezno dvignili plače še starejšim zdravnikom.

Zadnjič sta se vladna in sindikalna stran na stavkovnih pogajanjih sestali prejšnji torek. Vlada naj bi nov predlog po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Denisa Kordeža oblikovala na način, da bo imel težo in veljavo, da zadosti pričakovanjem Fidesa tudi ob izgubljenemu zaupanju do vlade, ki ga izpostavljajo v sindikatu. V Fidesu so po prejetju vladni predlog označili za nezadosten. Pogajanja med stranema se bodo nadaljevala v torek ob 9. uri na sedežu Fidesa.

Zdravniki stavkajo že deveti teden.
Zdravniki stavkajo že deveti teden. FOTO: Shutterstock

Zdravstvene ustanove po državi se zaradi doslej najdaljše zdravniške stavke spopadajo z različnimi težavami – ponekod v večjem obsegu, drugod večjih težav nimajo. Strokovni direktor ptujske bolnišnice Teodor Pevec je prejšnji teden denimo dejal, da imajo v bolnišnici zaradi stavke precejšnje težave. Kot je povedal, razmere s težavo obvladujejo, saj jih ne gre primerjati s časom pred stavko, tako glede organizacije dela kot tudi odnosov med zaposlenimi.

Na ministrstvu za zdravje se zato z vodstvi bolnišnic o morebitnih težavah in izzivih pogovarjajo na rednih sestankih, zadnjič so o tem razpravljali prejšnjo sredo. Dela sestanka se je udeležil tudi premier Robert Golob, ki se se je sicer s predstavniki sindikata Fides večkrat neformalno tudi sestal, a sestanki dogovora ali prekinitve stavke niso prinesli.

Clanek pasica NEjavno zdravstvo
Clanek pasica NEjavno zdravstvo FOTO: 24ur.com
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (104)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

son?ek11
11. 03. 2024 20.56
Javno zdravstvo se intenzivno ruši že 30 let!!
OrodniK
11. 03. 2024 20.46
+1
Po mojem mnenju gre pri tej stavki za nič drugega kakor varčevanelje na račun ljudi s podporo vlade. Vladi ustreza da posegi stojijo, posledično je velik manj stroškov, dnar ostane... vprašanje sam kok časa bo še dobaviteljska mafija trpela " zmanjšan promet"🤣
St. Gallen
11. 03. 2024 19.26
+2
ko nekaj podpises, izpolni kar si podpisal, ker si podpisal, da si res podpisal, sicer nebi podpisal
Amo Bratina
11. 03. 2024 20.06
-1
ste celo zaprisgeli ... da boste zdravili in zavračali bolanih ljudi.. pozabili ste da niste delavci za trakom, ukinit možnost dela zdravnikom izven javnega sekatroja, kontrolirati število dejansko opravljenih ur, zmanjšati dopust na povprečne dni ki jih imajo delavci, konceisonarji nebi smeli opravljati samoplačniških storitev - ali -ali.
Amo Bratina
11. 03. 2024 19.21
-2
»janez horvat »Sej ne dojameš, doktor. če država nima denarja, ga pač nima, čepa je večji del denarja šel zaradi naravne nesreče ... Sicer pa nikoli nisem razumel nerazumevanja zlasti zdravnikov, da pač ne moreš samo enem delu JU dvignit plač. In te težave imajo tako leve kot desne vlade zato ne razumem da ne morejo toliko pameti in skupaj sprejeti ustavni zakon o prepovedi stavke v javnem sektorju. Če stavka delavec v proizvodnji prebivalci niso na slabšem in v nevarnosti, če pa stavkajo zdravniki ali kdorkoli v JU pa najprej nasrkajo prebivalci kar je tudi primarni cilj pritiska stavkajočih v JU …
OrodniK
11. 03. 2024 20.38
+1
Bratina to je laž. Če ima država denarja za najneumnejše NVOje svojih sorodnikov, milijone za preplacilo podrtij, stotine milijonov za lepotne obnove nepomembnih marginalnih železniških postaj, vse norosti in aktivizem, poplavljenci pa se brez sredstev in niti projektov za nadomestne gradnje, pozem je to milo rečeno sprenevedanje in opravičevanje kraje, pokvarjenosti, korupcije, klientelizma
Rock8
11. 03. 2024 17.30
+1
Ma nej gredo nekam...
ap100
11. 03. 2024 16.51
+3
samo še vlada je bolj pokvarjena od fidesa
Ni corone
11. 03. 2024 16.16
+5
fides je navaden pokvakrejen podn
metuljka
11. 03. 2024 16.19
+5
ker lahko . - V socializmu tega filma ne bi gledali
smuuki
11. 03. 2024 17.02
-2
Fides je ta trenutek edini pravi sindikat. Svoj čas je bil primerljiv sindikat strojevodij. Nihče ne zlomi poštenega sindikata. Vlada ima težave, ker ji ni uspelo na prvo mesto tega sindikata spraviti svojega človeka. Ne preostane ji drugega kot resno pogajanje. Podkupovanje predsenika v tem primeru ni možno.
Slavko BabIč
11. 03. 2024 18.03
-1
smuuki
11. 03. 2024 18.44
+1
Sem navadna tuna nisem calvo. 😀😃😀😀😃
M_teoretik
11. 03. 2024 19.22
+0
Amo Bratina
11. 03. 2024 20.13
+0
Pravi sindikat? Ko delavec v proizvdinji štrajka ne ogroža prebivalcev Slovenije in se res bori za svoje pravice. V JU, zlasti zdravniki, izkoriščajo stavko za pritisk na prebivalce in šele posledično na vlado. Stranke vsja v tem se združite saj imate tako leve kot desne vlade težave z apetiti v JU in sprejmite ustavni zakon o prepovedi vseh oblik stavk v JU.
Senzor
11. 03. 2024 15.07
+10
Kovid je razkril kakšna mafija so. Niso hoteli prevzeti odgovornosti v primeru stranskih učinkov cepiva proti kovidu. Vse izmišljeno, narod naseda njihovim zarotam. Imajo denar, moč, vse je samo zavajanje pacientov, ker malo delajo.
13klu?
11. 03. 2024 14.28
+13
Mislim da zdravnikom ki strajkajo nehajo izplačevati plačo,pa naj grejo v tuš delat če jim bo bolje
OrodniK
11. 03. 2024 20.40
+0
... ja, kar naj. Zdravil nas bo tako Prevzvišeni božanstveni Golob že samo z besedami.... mamo mi to!🤣🤣🤣
Uporabnik1908615
11. 03. 2024 14.16
-8
za stavko je kriva vlada, ki podpisuje prazne in lažne obljube, ki jih sploh ne misli izpolniti, namesto da bi vsem družinskim zdravnikom in zobozdravnikom omogočila svobodno in samostojno delo z pogodbami z zdrav.zavarovalnicami in bi bilo malu dovolj zdravnikov, izginile bi čakalne dobe, nobenih zahtevkov ne bi bilo več po boljših plačah, več storitev bi se opravilo na primarnem-osnovnem nivoju zdravstva in bolnice bi bile razbremenjen pritiska pacientov, ki sedaj brezupno čakajo in hodijo na privatne klinike na Hrvaško, kjer pa naše zavarovalnice te storitve veselo plačujejo, samo da ne gre za SLO zasebne zdravnike in njihove klinike
13klu?
11. 03. 2024 14.24
+4
Tebi je bebček iz oddaje kdo vam laže dobro spral možgane
Amo Bratina
11. 03. 2024 20.17
-1
Enkart za vselej s stavkami zdravniki v resnici zlorabljajo simbol stavke, ki ni nikoli bila mišljena tako da za posledico stavke trpijo državljani. Prepoved stavke v JU. Pa ne bo potreb po obljubah, ki lahko postanejo neuresnične... tdu ljudje vzamejo kredit z "obljubo" o plačevanju anuitet, a ko zgubijo službo ... ni denarja, kot ga država nima zaradi ujme lani
metuljka
11. 03. 2024 13.53
+7
Predvsem stari dohtarji imajo v lasti več stanovanj, ki so verjetno večinoma prazna, morda nekaj kreditov, stroški za luksuz so pa tudi visoki. Imajo veliko dopusta, hodijo na luksuzne počitnice in za vse to je tudi njihova plača prekratka... Verjamem, da je plača za vse to prekratka, edini izhod vidijo v izsiljevanju, saj bodo kmalu imeli standard na ravni čistilke .. Je nekaj resnice tudi v njihovi "hudi" stiski .. Leta se jim drzava priklanja in jim ustreže, Nove epidemije, nove vlade Janše pa tudi ni na obzorju ... Tujina pa tudi ni opcija, zlasti za stare... Pred kratkim je nek zdravnik rekel, da na UK-ju je veliko kirurgov, ki nikoli niso operirali... Idila je naše javno zdravstvo, ki je za marsikoga hobi.. lahko delaš, lahko lenariš ,, lahko stavkaš, lahko se štempljaš ali te štempljajo drugi, lahko delaš privat, nedelo in napake pokrije zemlja, letiš v Singapur , kamorkoli, hodiš po svetu na seminarje, "izobraževanja" , vse časti javno zdravstvo
KVAJSTABO
11. 03. 2024 13.50
+15
Prosim, če razkrijete kolikšne plače bodo dobili tapridni v času stavke? Koliko denarja bomo vrgli v meglo, koliko življenj je oz. bo ugasnilo na ta rovaš. Pri nekaterih rakavih obolenjih se bolezen širi kot požar. To, da je datum za pregled pri specialistu čez dve leti, to je absurd. Kao gužva... priporoči pa ti, da greš privat... hitro je, seveda plačati bo treba in začuda, tam tudi on dela...
Špinača
11. 03. 2024 13.19
+6
vi dohtari boste vedeli kaj bi to bilo? zvija in crvici me v predelu želodca? samo ne recite, da je za to kriv fides! 🤣
Špinača
11. 03. 2024 13.12
+4
ste za poravnavo fides!? nakažite mi par milijonckov na kajmane in obljubim, da bom o vas še samo pisal kako vas imam rad in kako ste lepi, pametni, inovativni...🤣🤣
janez horvat
11. 03. 2024 12.59
-5
Čisto iz zasebnega stališča: Z nekom se nekaj dogovoriš in to podpišeš pa te ta nategne. Dogovora ne spoštuje! Se boš s takim še dogovarjal?
TNT4U
11. 03. 2024 13.15
-4
janez horvat, Dajmo 1x za vselej razščistit kaj je s tem dogovorom. V tem dogovoru piše, da bo vlada do roka oblikovala dodatni steber za financiranje zdravnikov, v kolikor ga ne bo, se bo o plačnem sistemu ločeno dogovorila z zdravniki. Torej vlada ni realizirala dodatnega stebra financiranja za zdravnike in sedaj se zdravniki nočejo pogajat. Kdo je tu tisti, ki se ne drži dogovora ?
hobotnica1
11. 03. 2024 15.18
+9
In kaj imajo pacienti od tega, razen da vsak mesec plačujejo za nič.
Špinača
11. 03. 2024 12.46
+8
zdravnike, ki se obnašajo kot svete krave je treba pustit, da sami " lutajo"! po mestih kot one v Indiji.
Amo Bratina
11. 03. 2024 12.44
+10
Zagotovo so imele in imajo vse vlade leve in desne težave z zahtevami po višjih plačah v javnem sektorju, ko zaposlene ne zanima finančno stanje države in gospodarstva, ki polne blagajno tudi za plače v javnem sektorju. Najlažje je izkoriščati težave državljanov, ki nastanejo ob stavki zaposlenih v javnem sektorju. Trenutno v zdravstvu. Vprašajmo pa se katera pravica je bolj pomembna pravica do zdravstvene oskrbe ali pravica zdravnikov do stavke? Vsi vemo, da stavkajoči zdravniki izkoriščajo stavko s pritiski na bolnike in šele posledično do vlade. Rešitev je samo ena. Levi in desni v parlamentu naj stopijo skupaj in sprejmejo ustavni zakon, da je kakršna koli oblika stavke ali neizpolnjevanje dela oziroma manjšanje učinkovitosti dela v javnem sektorju prepovedana. Saj je javno jasno, da ne more stavkati vojak, policaj, gasilec , zdravnik, carinik… Javna znano pa je da so najvišje plačani v javnem sektorju ravno zdravniki. Preveriti je potrebno anomaliji pri izračunu nadur zdravnikov, saj zdravnik lahko v rednem delovnem času na bolnišničnem oddelku opravlja v tem delovnem času še delo kot dežurni na urgenci in npr. na pediatrični kliniki… Tako lahko v osmih urah naredijo, seveda redno delo osem ur, osem nadur na urgenci in osem nadur na pediatrični kliniki se pravi da poleg rednega dela v osmih urah opravijo še 16 nadur???? In potem imamo tako rekorderje po nadurah. Kar je nedopustno. Saj ko je, če je , na urgenci ni na svojem oddelku in ne na pediatrični kliniki. Zaposlen je na UKC in bi lahko delal na 10 oddelkih a v osmih urah bi se štele osem ur! Vse čas poslušamo zdravnike, da so preobremenjeni. Kako lahko potem delajo še zunaj javnega sektorja? Ali višja plača zmanjša preobremenjenost. Prepovedati delo zaposlenih zdravnikov v javnem sektorju zunaj javnega sistema. Koncesionarji bi morali izbrati ali delo na podlagi koncesije ali samoplačniško, kombinacija bi morala biti onemogočena.
janez horvat
11. 03. 2024 12.57
-8
Vedno nam prikazujejo dohodke zdravnikov, kjer so zajete nadure, dežurstva, pripravljenost na delo.... Plače so nekaj drugega. Če bodo zdravniki delali 8 ur na dan in 5 dni v tednu, kdo nas bo zdravil?
metuljka
11. 03. 2024 13.34
+7
Problem je, ker ne delajo 8 ur v javnem sektorju .
Roulette13
11. 03. 2024 13.36
+0
Amo Bratina
11. 03. 2024 19.13
+0
Ni problem da delajo nadure, če bi delali prave nadure. Če pa mora zdravnik skakati iz oddelka na urgenco v svojem rednem delovnem času to nebi smela biti nadura. Nenazadnje ta čas ko ga ni na oddelku ... Torej problem je v tem da lahko v osmih ura opravi redno delo in še tudi 16 ur nadur, vse v roku osmih ur.
Špinača
11. 03. 2024 12.42
+4
drugje imamo tudi mlade in stare delavce. kaj naj sedaj se njim enkrat mladim pol pa starim plače gor!? to se ja pol ne neha. fides nekaj nima razcisceno... mi stranke tega fidesa... smo sklenili, da se ga fides ukine!
TNT4U
11. 03. 2024 12.50
+11
Tako FIDES, kot SVIZ in vsi ostali v javnem sektorju - že 30 let kaj počnejo? Odpravljajo "plačna nesorazmerja". Kako jih odpravljajo ? Enostavno, da ustvarjajo nova.
TNT4U
11. 03. 2024 12.39
+12
E ja - vsi sanjajo o javnem zdravstvu, edino zdravniki ga imajo, ker se financirajo iz javnih sredstev. V petek sem bil na pregledu na UKC, povem, da imam težave z levo nogo, dobim izvid v katerem piše, da imam težave z desno nogo - se še kdo čudi, da zdravemu izrežejo želodec ? Ni za se čudit, ker je malomarnost žal prva vrlina. Nihče ne odgovarja. Psi lajajo, karavana gre dalje...
nikolikonca
11. 03. 2024 12.34
+9
ne jim popuščat ni za mm