4846 ogledov

Slovenci prestrašili Brazilce, bron nedosegljiv

odbojka SLO BRA tekma za tretje mesto Reševalni pas/Twitter
V tekmi za tretje mesto na svetu je Slovenija nudila dober odpor Braziliji.

Slovenski odbojkarji so se za bronasto medaljo merili z Brazilijo, ki ima v svojih vitrinah po tri zlate kolajne na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih. Južnoameričani so bili boljši in so v bitki za bronasto odličje zmagali s 3:1 v nizih.

Reprezentanci Brazilije in Slovenije sta se letos pomerili drugič. Na uvodnem turnirju lige narodov v Braziliji so domači zmagali s 3:1, a ne eni ne drugi niso bili popolni, Slovencem so manjkali Tine Urnaut, Klemen Čebulj in Dejan Vinčić. Kljub drugačnim postavam je bil tokrat razplet enak.

Brazilija je sicer ekipa, ki že dolgo časa igra skupaj, na zadnjih dveh svetovnih prvenstvih je izgubila v finalu, obakrat proti Poljski. Ima odličnega podajalca Bruna, njihova glavna napadalca sta Lucarelli in Yoandy Leal, slednji, odbojkar Piacenze, je nekoč igral za kubansko reprezentanco, leta 2015 pa dobil brazilsko državljanstvo in začel igrati za Brazilijo. Med zvezdnike zagotovo sodita tudi korektor Wallace in bloker Lucas.

Slovenska odbojkarska reprezentanca Pred Brazilijo Šport Slovenci nezadovoljni: "Vodilne pri FIVB bi bilo potrebno vprašati..."

Po izenačenem začetku prvega niza je do prve občutne prednosti prišla Slovenija. Ob vodstvu naših z 12:8 se je brazilski selektor odločil za menjavo organizatorja igre. Brazilija je prišla do izenačenja na 15. točki in slovenska klop je zahtevala minuto odmora. Tudi po njej je Lucas nadaljeval z odličnim serviranjem in Južnoameričanmi so, kljub vstopu Roka Možiča, prišli do preobrata ter vodstva z 18:15. To je botrovalo novi slovenski minuti odmora. Po sedmih zaporednih točkah se je brazilska serija le ustavila. Za dodatno razliko je z dobrimi servisi poskrbel Bruno in prvi niz se je nagnil v brazilsko korist (18:25).

Drugi niz je znova postregel z izenačenim uvodom. Po izenačenju na 10. točki so sledile tri zaporedne akcije Brazilcev za rahel rezultatski pobeg. Favoriti so ohranjali prednost najmanj treh točk in, ob nekaj dobrih napadih Slovenije, krmarili proti vodstvu z 2:0. Pri izidu 22:16 je Gheorghe Crețu zahteval time-out, ki pa ni spremenil poteka igre. Tudi drugi niz je pripadel trikratnim svetovnim prvakom (18:25).

Brazilski blok je Slovencem povzročal težave tudi na začetku tretjega niza in fantje v rumenem so si priigrali prednost pri izidu 8:4. Pri zaostanku s petimi točkami je sledila nova slovenska minuta odmora. Južnoameričani so ohranjali zanesljiv naskok in tekmecem puščali zelo malo prostora za napade. Slovenci so zbrali moči za nov naskok in izid izenačili na 15. točki. Po odličnem servisu Gregorja Ropreta in zaključku Klemna Čebulja je Slovenija povedla z 18:16. Z asom Tončkma Šterna je Slovenija povedla 22:20 in sledil je brazilski time-out. Toda ta ni spremenil ritma in Slovenija je dobila tretji niz (25:22).

Četrti niz se je začel po slovenskih notah. Prve štiri točke so dobili Crețujevi izbranci in prisilili Brazilce v minuto odmora. Ta je obrodila sadove in sledilo hitro izenačenje. Ob izenačenju na 6:6 je sodnik razjezil Tineta Urnauta, potem ko je sporno dodelil točko njegovemu klubskemu soigralcu Brunu. Sredi niza je Brazilija po servisih Leala naredila vidnejšo razliko - 16:11. Vse do konca ni bilo dvomov o zmagovalcu niza (25:18) in s tem obračuna za bron.