Gospodarstvo

Odziv ekonomistov: javnofinančno drage in težko uresničljive prioritete

Ljubljana, 16. 05. 2022 14.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Ni.Š., STA
Komentarji
676

Po objavi vsebine parafiranega koalicijskega sporazuma si sledijo številni odzivi. Ekonomist Marko Pahor veliko prioritet vidi kot javnofinančno drage in zato verjetno neuresničljive, Kovač pa opozarja, da se sporazum večinoma posveča vseobsežnemu prerazdeljevanju in ekstremnemu povečevanju javnih izdatkov. V OZS pa opozarjajo, da jih pri nekaterih ukrepih skrbi morebitni negativen učinek zaradi dodatnega finančnega obremenjevanja gospodarstva, ki si tega v luči trenutnih razmer ne more privoščiti.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Gosta Lidija Jerkič in Branko Meh o koalicijski pogodbi
    08:06
    Iz 24UR ZVEČER: Gosta Lidija Jerkič in Branko Meh o koalicijski pogodbi
  • Iz 24UR ZVEČER: Gospodarstvo in zdravnike razburjajo deli koalicijske pogodbe
    04:33
    Iz 24UR ZVEČER: Gospodarstvo in zdravnike razburjajo deli koalicijske pogodbe

 

Ekonomsko gledano je parafirana koalicijska pogodba strank Gibanje Svoboda, SD in Levica veliko bolj leva in manj sredinska, kot bi na prvi pogled odražalo razmerje glasov strank, meni ekonomist Marko Pahor. Veliko prioritet vidi kot javnofinančno drage in zato verjetno neuresničljive. Zelo je po Pahorjevih besedah poudarjena socialna komponenta, pri čemer, kot opozarja, živimo v državi z eno najvišjih stopenj socialne varnosti in najnižje neenakosti v svetu.

Glede javnih financ je po oceni profesorja z ljubljanske ekonomske fakultete nekaj precej nevarnih točk. Omenja uvajanje progresivne obdavčitve premoženja. "Dejstvo je, da je v Sloveniji premoženje proporcionalno podobdavčeno, a progresija pri premoženju je precej unikatna rešitev," pojasnjuje.

Obljube o prenovi sistema plač v javnem sektorju lahko medtem po njegovem mnenju pomenijo hudo obremenitev za proračun, saj take reforme ni mogoče vzdržno izvesti brez znatnega povečanja mase plač, eksplicitno omenjanje "spregledane plačne skupine J" pa da kaže na pomanjkljivo znanje, saj lahko tudi v plačni skupini J plače sežejo do 57. plačnega razreda.

Spodbudne se mu zdijo zaveze glede spodbujanja podjetništva, čeprav mu ni jasno, na kakšen način in od kje bodo viri financiranja.
Spodbudne se mu zdijo zaveze glede spodbujanja podjetništva, čeprav mu ni jasno, na kakšen način in od kje bodo viri financiranja. FOTO: POP TV

Razveljavitev letos sprejete novele zakona o dohodnini po njegovem mnenju "morda ni nekaj, kar bi res spadalo v koalicijsko pogodbo". Novela je sicer, kot pravi, slaba in ne naslavlja pravih problemov, a prava pot bi bila zapis o vnovičnem noveliranju ali spremembi dohodninske zakonodaje.

Reforma pokojninskega sistema je v koalicijski pogodbi dobro zastavljena, a dopušča široke interpretacije, medtem ugotavlja Pahor. Točka o dostojnih pokojninah ima po njegovih navedbah "zanimivo varovalko" v besedni zvezi izpolnitev pogojev finančne vzdržnosti, kar da pušča veliko prostora za interpretacije in morebitne spore v koaliciji. Zelo pa pohvali ukrepe za aktivacijo upokojencev.

Glede dodatnih virov za pokojninsko blagajno prek upravljanja državnega premoženja koalicijski pogajalci po Pahorjevem mnenju očitno precenjujejo velikost tega premoženja, saj tudi ob njegovi zelo dobri donosnosti prihodki zadoščajo za manj kot desetino trenutnega primanjkljaja, ki ga v pokojninski blagajni nadomešča proračun.

Spodbudne se mu zdijo zaveze glede spodbujanja podjetništva, čeprav mu ni jasno, na kakšen način in od kje bodo viri financiranja. S stališča stranke Levica se mu odstavki na temo ekonomske demokracije zdijo razumljivi, a ti razumljivo povzročajo tudi strah med podjetniki.

Na področju zdravstva Pahor omenja postopno povečanje obsega javne porabe za zdravstvo na 12 odstotkov BDP. To se mu z vidika javnih financ zdi izjemno visoka in verjetno nerealna številka.

Kovač pogodbo označil za recepturo za ekonomsko katastrofo

Precej močnejši odziv je besedilo koalicijske pogodbe sprožilo pri Pahorjevemu kolegu Kovaču. Ta je "hkrati šokiran in globoko razočaran". "Namesto prejšnjega desnega populizma dobivamo zdaj očitno ekstremno levi populizem," ugotavlja.

Predlagana koalicijska pogodba po njegovem mnenju predstavlja primer "pravega, sicer popolnoma preživetega, centralno-planskega reguliranja celotnih ekonomskih sektorjev in družbenih sistemov, morebitna uveljavitev takšne koalicijske pogodbe pa je prava receptura za ekonomsko katastrofo".

Koalicijska pogodba se po Kovačevih opozorilih večinoma posveča vseobsežnemu prerazdeljevanju in ekstremnemu povečevanju javnih izdatkov, obsežnemu dvigovanju davkov, reguliranju celotnih gospodarskih sektorjev in družbenih podsistemov, nadaljnjemu nesmiselnemu povečevanju že tako toge delovne zakonodaje in uvajanju "nekakšnega centralno-planskega državnega zdravstva".

Z vidika liberalnih zahodnoevropskih standardov predstavljajo takšni načrti bodoče vladne koalicije za Kovača veliko razočaranje, saj pogodba ne posveča skoraj nobene pozornosti izboljševanju poslovnega okolja, zmanjševanju administrativnih bremen in vsesplošne prekomerne normiranosti, povečevanju produktivnosti in dodane vrednosti, ter doseganju vzdržne in vključujoče gospodarske rasti.

Posledice uveljavitve takšne populistične koalicijske pogodbe bi bile po njegovem prepričanju kmalu vidne v obliki usihanja gospodarske rasti, eksplozije javnega dolga, nadaljnjega povečevanja strukturnih neravnovesij in brezposelnosti, nadaljnjega zaostajanja za najrazvitejšimi državami ter bega možganov in kapitala.

Odzvali so se tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije 

Po pregledu osnutka koalicijske pogodbe ugotavljamo, da se obetajo dodatne obremenitve gospodarstva. Ob tem v OZS opozarjamo, da slovensko gospodarstvo potrebuje, zlasti v luči zaostrenih geopolitičnih razmer, energetske krize in dviga cen surovin, stabilno poslovno in ugodno davčno okolje. "V OZS podpiramo nakazane spremembe v luči večje varnosti davčnih zavezancev, preglednosti, predvidljivosti in hitrosti postopkov ter poenostavitve sistema obdavčitve za obrtne dejavnosti, nikakor pa ne pristajamo na dodatno obremenitev in obdavčitev malega gospodarstva," ob tem pojasnjuje predsednik OZS Branko Meh.

Veliko predlaganih ukrepov in rešitev gre torej v smeri ciljev, ki jih tudi sicer zagovarja OZS, vendar pa opozarjajo, da jih pri nekaterih ukrepih skrbi morebiten negativni učinek zaradi dodatnega finančnega obremenjevanja gospodarstva (še posebej malega gospodarstva), ki si tega v luči trenutnih razmer ne more privoščiti.

Razveljavitev določb zakona o dohodnini (v smislu trenutno veljavnih ukrepov nižje obdavčitve kapitala in možnosti sintetične obdavčitve, bonitet za električna vozila in olajšav) je po njihovem mnenju napačna. "S strani članov zaradi negotovosti na davčnem področju in morebitnih posegov na to področje že prejemamo zaskrbljene klice. Prav tako ne podpiramo dodatne progresivne obdavčitve premoženja, saj bo to onemogočilo vlaganja in razvoj podjetij tako v zeleni in digitalni prehod kot tudi v delavce in delovno okolje, kar so cilji nove vlade."

Na davčnem področju pričakujejo oblikovanje sistema, ki bo zagotavljal odpravo davčnih ovir za čezmejne gospodarske dejavnosti, privabljal svež kapital in omogočal konkurenčnost znotraj in zunaj meja Slovenije. Na delovno-pravnem področju podpirajo dostojno plačilo za opravljeno delo, vendar ne podpirajo poseganja države v pogodbeno določitev plače, ki mora ostati v domeni posameznega delodajalca. Enako velja za morebitno krajšanje delovnega časa, ki mora biti prepuščeno (kot že sporazum nakazuje) posameznemu delodajalcu in njegovi konkretni situaciji.

Ob tem opozarjamo, da poseg v opredelitev delovnega razmerja in razloge za zaposlovanje za krajši delovni čas (vključno z zaostrovanjem pogojev za slednje) v dani situaciji nikakor ne more biti upravičeno, če upoštevamo, da je gospodarstvo pred obdobjem recesije, obenem pa se podjetja že vrsto let soočajo s pomanjkanjem delavcev.

"Pozdravljamo ukrepe za preprečevanje socialnega dampinga in nelojalno konkurenco pri zaposlovanju tujih delavcev v Sloveniji. Glede na trenutno situacijo na trgu dela pa je nujno čimprej urediti olajšanje pogojev za zaposlitev tujih delavcev, ki lahko zapolnijo vrzeli na trgu dela. Preurediti je treba sistem prekvalifikacij na način, da ta ustreza realnim potrebam gospodarstva. Zgolj prenova šolskega sistema ne bo zadostovala," poudarja Meh.

Poudarek na vzpostavljanju poslovnega okolja za solastništvo zaposlenih v podjetju se jim zdi pretiran, a mu ne nasprotujejo.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (676)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ladko Lipovsek
19. 05. 2022 10.57
glede na komentarje, smo Slovenci zelo pametni, ali se motim?
Adolph
17. 05. 2022 08.49
+1
Pa je bilo jasno,da Vas bojo obrali,nekje se ja more vzet . . . . . . . .
ni_mi_vse_eno
16. 05. 2022 21.55
+1
Prav je, da so tudi levičarji na oblasti, da dobimo novih 5 milijard evrov dolga, da bomo lahko Jankoviču odpisali še kakšen milijon in da bodo kulturnili lahko preživeli. Gospodarstvenike naj ne skrbi, smo veliko hujšega preživeli.
Betuul
16. 05. 2022 20.47
+1
Največ bi v tej vladi pridobil ? Ako bi če bi g. Janšu podelil častni mandat ! Drugače ne bo šlo
Betuul
16. 05. 2022 20.48
+1
To bi lahko imel v mislih predsednik rep.; ugejanjil bi pa drugi mesec
velikiblek
16. 05. 2022 20.43
+3
Eden najbolj znanih slovenskih poslovnežev Ivo Boscarol svari, da z napovedanim davkom na celotno premoženje vseh državljanov prihaja prikrita nacionalizacija, kar bo udarilo vse Slovence, a se o tem skoraj ne govori. Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice opozarja, da so številni predlagani ukrepi nedopustni ter bodo povzročili beg podjetnikov tujino, zmanjšanje zaposlovanja in proizvodnje. Direktor Bia Separations dr. Aleš Štrancar pa meni, da se bo dejanska politika odvijala v ozadju ... Ivo Boscarol: Davek na premoženje prinaša prikrito nacionalizacijo in krajo premoženja vseh Slovencev Oče Pipistrela Ivo Boscarol je opozoril predvsem na dejstvo, da nova koalicija predvideva uvedbo novega davka na celotno premoženje vseh državljanov, ki bo udaril vse Slovence. Informacija o njem je po njegovih besedah tudi v medijih skrita in zapisana med vrsticami, a v praksi "gre za prikrito nacionalizacijo," svari Boscarol. "Gre za davek, ki se plačuje stalno, vsako leto, pri katerem se bo v osnovo seštelo vse, kar posameznik ima in je zaslužil, nepremičnine, denar na banki, delnice, vrednost podjetij, avte itd. ter se bo poleg že plačanih davkov še enkrat obdavčilo konec leta. To pomeni, da sčasoma celo premoženje izgubite," je za Domovino dejal Boscarol. "Gre za davek, ki ga ima malo držav. Tam, kjer ga imajo, pa pušča prazne hiše, stanovanja... Ko namreč lastniki nimajo denarja za plačilo davka, država na hišo vpiše hipoteko. Sčasoma se ta hipoteka veča, vi ste vedno manjši lastnik te hiše," praktične posledice opisuje Boscarol. "To je tisto, kar sem jaz že pred leti povedal na nacionalni televiziji in so se mi vsi smejali; Namreč da je velika verjetnost da pri naslednjih volitvah pride Levica v vlado in da če se bo to zgodilo, bo Luka Mesec postal predsednik vlade - in zmotil sem se zelo malo, ker je postal podpredsednik vlade - da se bo zgodila nacionalizacija. In to se sedaj dogaja, da bi dobili dovolj denarja za financiranje svojih obljub in ministrstev za izgubljanje časa. To je kraja premoženja vseh Slovencev in to bo resnično udarilo vse," izpostavlja. Vse drugo, kot so povečane davčne osnove, dvig minimalne plače ipd. so po njegovih besedah "majhne stvari", ki zadevajo podjetnike in zaradi katerih bodo številna podjetja, predvsem v dejavnostih na meji profitabilnosti, propadla. (Progresivni) davek na premoženje bo na drugi strani "udaril vse, ne glede na to, ali imajo podjetje, hišo, denar ali kaj drugega." Po njegovi oceni bo naraslo število ljudi, ne le podjetnikov, ki bodo v izogib temu davku davčno rezidentstvo iskali v tujini. V tem smislu bodo po njegovi oceni pridobile tudi sosednje države, ki tega davka nima.
Sokril
16. 05. 2022 20.37
-1
Kje so bili ti strokovnjaki prej, ko je Janševa vlada zapravljala kot da jutri ne obstaja?
disorderliness
16. 05. 2022 20.58
-1
echa
16. 05. 2022 20.31
+2
Kaj pomaga, da bodo uvedli oreferencni blas, ce so lahko v vladi ljudje, ki niso dobili glasov... In kdo je ta civilna druzba? Nika, Yea, Makarovicka... Dvig minimalnih plac in pokojnin...lepo, amok kmalu bo uravnklovka. Ljudje, ki smo yrdo delali in v zivljenju kaj ustvarili, bomo po levicarsko kaznovani in placevali za brezdelneze, razne 'umetnike" tipa Jenul, trganja zastav, dojenja psov ..
disorderliness
16. 05. 2022 20.59
Civilna družba so tudi rumeni jopiči in društvo kmečkih žena.
McKiya
16. 05. 2022 20.12
+5
Komunsti, Levnuharji rdeči so spufali vsako državo, vsako podjetje in vsako NACIJO.
disorderliness
16. 05. 2022 21.02
Zakaj te ne zbrišejo? Slovnično si pogorel, smisla ni nikjer. Kje v Sloveniji so se izdelovali traktorji? To je moje vprašanje, ki je izbrisano vsakič.
Evidence2000
16. 05. 2022 20.08
+1
zaprite podjetja kapitalisti kaj pa bi da vam za 500€ delamo
An ban pet podgan
16. 05. 2022 19.51
+4
Ko bo še težko preživeti, delati pa bo treba na polno bomo pač zaprli podjetja. Tako enostavno je to. Čiv , čiv
User2201357
16. 05. 2022 19.50
+2
Dvignite neto plačo na 1100 in bo denar krožil.
Trapon
16. 05. 2022 19.33
+9
Tudi vsi ki so kredite jemali v frankih so se na začetku smejali ko so se obroki manjšali in potem v kontra obrat pa vsi jokali ojoj...kredit se vedno jemlje v denarju v kakršnem dobivaš dohodke ane vele ekonomist P.DAMJAN ja on je KUL ov ekonomist torej levi in sramota da je sploh povedal da ima v frankih
Trapon
16. 05. 2022 19.29
+4
Boscarol je takoj vedel koliko je sposoben 🐦 zato je vse skupaj prodal in vsaka čast mu. Sledilo mu bo veliko sposobnih privatnikov ker delo ne bo vec nagrajeno ampak nedelo
BepaJoseph
16. 05. 2022 19.14
+9
Goloob- tole kar se menite z davki ne bo šlo... če boste vztrajali, bomo pa spet mal čez offshore delali... na dve leti korone, pa na eno leto ukrajinske vojne, nimamo za dodatne obdavčitve!
Mali miš
16. 05. 2022 19.20
+7
Denar v štumfe pa v tujini zapravljat. Pa premoženje, tako kot golob na vse žive sorodnike prepisat.
Prokleta Zima
16. 05. 2022 19.10
+7
Tele veselice bo konec pred novim letom, v bistvu jo sploh ni bilo.
Trapon
16. 05. 2022 19.04
+4
Vsi otroci PARTIJCEV študirajo ali so študirali v tujini. In če ne veste v Ameriki je vsak študent ki doštudira zakreditiran vsaj 50000 $ ja . In koliko je murgelska hcerka zakreditirana prišla iz študija v Ameriki?? 0$ plačali smo mi
BepaJoseph
16. 05. 2022 19.17
-3
To kar nekaj flancaš...praktično vsi evropski študenti v ameriki študirajo s pomočjo štipendij,ki pokrijejo večino stroškov, če pa so športniki , pa vse stroške...
Trapon
16. 05. 2022 19.19
+4
Ameriski študentje jemljejo kredite za študij
Trapon
16. 05. 2022 19.21
+2
In štipendijo naj tvoj otrok zaprosi ja in gre v ameriko malo morgen ni to tako
Trapon
16. 05. 2022 19.00
+2
Toliko kot zasluži naš predsednik na mesec ima dober privatnik na dan ok. Mislim kdo vse pa kaj modruje tukaj. Enostavno bomo šli strmo navzdol. Borze dela bo polna in socijalci se bodo vsem smejali ok
pa dobr no
16. 05. 2022 18.56
+9
izumili so butale 2.0 . goloba sem imel za vsaj priblizno v redu. sedaj, ko sem tole videl ugotavljam da povsem razumem zakaj so se ga znebili. nesposoben je. tale ne razume gospodarstva. unicili bodo ekonomijo te drzave.
Trapon
16. 05. 2022 18.55
+3
Naj vsak delavec ki ni zadovoljen vzame kredit naj odpre podjetje in naj se poizkusi sam na trgu,ne pa da vzamejo kredite za vse traparije pol pa v jok pa kdo vse je kriv samo sam ne
glasNI
16. 05. 2022 19.41
-1
Prav tako, greš ti lahko med brezposlne, če želiš, kdo ti brani? Svoboda, dragi moj. Mimogrede smo ena najmanj obdavčenih držav v Eu. Nehajte jamrat riti polne , polpismene.
Spacapal
16. 05. 2022 18.54
+7
Seveda ustanovit zadruge, kmetje naj pridelke vozijo v zadruge, seveda zasonj...lasrnike tovarn oz. privat firme razjasniti in ves denar dati delavcu aja ne delavcu levakom sm se zmotu....pa zdravstveno osebje naj dela na etični pogon, še posebno zdravniki a ne Hipokratova zaprisega...pa davke povečat da bomo mi SVOBODNI z NVOji preživel, pa stanovanja odvzet, vsaka družina ima lahko samo eno sobo, v trosobno stanovanje 3 družine.....PA VI STE BOLNIIIIII,.KO MISLIŠ DA SANJAŠ PA VIDIŠ DA SE TO DOGAJA V SLOVENIJI🙉🙉🙉🙉🤔
Mali miš
16. 05. 2022 19.22
+2
400000 volilcem je to všeč. Aja, od teh jih je 10000 bogatunov, ki imajo denar v oazah, 100000 je šolnikov in podobnih voluharjev, ostali pa nevladniki in socialni podpiranci.