Slovenija

Polka, potica, slivovka in kontrolirana strmoglavljenja na letalonosilki

Ljubljana, 15. 09. 2023 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Jure Tepina
Komentarji
266

Stari turbopropelerji rezko kot kosilnica na steroidih z ropotom režejo zrak ljubljanskega letališča. Rampa zadka je kakšnega pol metra dvignjena od asfalta piste in s fotografom Mirom Majcnom namenoma vstopiva med zadnjimi. Legendarno mornariško transportno letalo C2 Greyhound ima štiriindvajset sedežev in pri repu le dve majhni okenski lini, vsem ostalim med poletom ostane le pogled na hudo izrabljeno notranjost. Obloge visijo s stene, sedeži so raztrgani, izolacija razpada. Eno najstarejših letal nas bo odpeljalo na najnovejšo, največjo in najboljšo letalonosilko. Greyhound, drugače eno najbolj varnih mornariških letal zadnjih 60 let, zapre repno rampo, ko se potniška kabina začne hitro polniti z gostim dimom.

Varnostni napotki 

"Kabina se bo napolnila z dimom, mnogi se prestrašijo. Ne skrbite, gre samo za kondenz prezračevanja," nam je kakšne pol ure pred tem med "safety briefom", varnostnim predavanjem, razložilo drobno dekle, ne dosti višje od metra in pol, v pilotskem pajacu. Še ne tridesetletna kapitanka korvete že deset let leti v ameriški mornarici in je ena od dveh pilotov našega COD-a. "Carrier onboard delivery" je bržkone najbolj zahtevno in stresno pilotsko opravilo na svetu. V primerjavi z lovcem F18 je propelerski C2 Greyhound še tono in pol težji, hkrati ima okoli 70 tisoč kilovatov manjšo moč od "Superhorneta". S tem pa tudi bistveno manjšo okretnost. Predvsem pa nima reaktivnega potiska, ki bi ga tako enostavno rešil, kot reši F18, če zgreši jeklenico pri pristajanju. 

Kljub mladosti pilotka izžareva izkušnje in zaupanje, da ima vse pod kontrolo, hkrati imamo v rokavu še enega skrivnega aduta. Ob meni sedi namreč tudi pilot in seveda naš fotograf Miro Majcen, ki je strmoglavljenje z mornariškim letalom T28 Trojanom že preživel pred nekaj leti. Ob takšnih ljudeh si statistično še nekolikanj bolj varen, posadka C2 pa z zanimanjem posluša Mirovo zgodbo preživetja. 

Letalski tehnik nam razdeli rešilne jopiče s torbico za preživetje. "V neverjetnem primeru strmoglavljenja v vodo je notri kemična palica. Ta se ob stiku z vodo obarva, da vas lahko najdemo v vodi. Zraven pa je še piščalka, ki je ... no, pač, piščalka," nam podčastnik razloži ta tehnološka čuda. Vsak vzame še svoj "Cranial", čelado, ki v resnici ni čelada. Najboljši prevod bi bil "lobanjica", saj z dvema deloma pokrije čelni in zadnji del lobanje, zraven so še glušne slušalke in zaščitna očala, vse to si nadenemo in ne snamemo celotni čas poleta.

Z Mirom takoj po vzletu iz Ljubljane poskušava na njegovem pilotskem elektronskem zemljevidu vohuniti, kam pravzaprav leti to naše letalo s klicnim imenom "Rogue one", kot uporniki iz Vojne zvezd. Vemo le, da je ladja nekje v Jadranskem morju, točna lokacija je "op-sec", operativna skrivnost. Čeprav na zemljevidu ne najdeva prepovedanega zračnega prostora, ki je navadno razglašen okoli letalonosilk, se po kurzu nekako z gestami in kimanjem strinjava. 

Letimo čez Hrvaško, v smeri albanske obale ali pa južne Dalmacije, pogovor zaradi hrušča v kabini tako ni mogoč. Razkrili so le, da bo polet trajal kakšno uro in petindvajset minut, a da se lahko zgodi, da bomo še nekaj časa krožili okoli ladje. Letalonosilka je med operacijami namreč izjemno obremenjeno letališče, pristati je moralo na desetine letal, preden smo bili na vrsti mi. In v tem kroženju jo v majhni lini zagledava. Centimeter velika packa v Jadranu. CVN 78, USS Gerald R. Ford, prva svojega imena. Še nekaj krogov, še nekaj izenačevanj pritiska in letalska tehnika dvigneta roki, zakrožita z dlanmi ter zakričita dogovorjene besede: "Zdaj bo, zdaj bo!"

Še ne tridesetletna kapitanka korvete že deset let leti v ameriški mornarici.
Še ne tridesetletna kapitanka korvete že deset let leti v ameriški mornarici. FOTO: Miro Majcen

Pristanek

Naslonim se s precejšnjo silo na sedež, čeprav so me nanj že prilepili štirje pasovi. Greyhound ima namreč sedeže obrnjene v nasprotno smer leta in vsak pristanek na letalonosilki je zaradi hipnega ustavljanja kot kontrolirana nesreča. Čutimo, kako pilota popravljata letalo malo levo, malo desno, malo gor, malo dol, vse pod visokimi obrati in hitrostjo. Ta mora letalu zagotoviti plovnost, takojšnji ponovni vzlet, "wave around", če zgreši kakšno izmed treh jeklenic (večina ostalih letalonosilk ima štiri), ki letalo zaustavijo na palubi. V Ljubljani smo vzleteli s 3300 metrov dolge piste, tu je pristanek dolg manj kot 100 metrov.

Letalo F/A-18F Super Hornet tik pred pristankom na palubi USS Gerald R. Ford.
Letalo F/A-18F Super Hornet tik pred pristankom na palubi USS Gerald R. Ford. FOTO: Miro Majcen

S kotičkom očesa zagledam začetek ladijske piste, potisnem glavo in hrbet še bolj v sedež, ko se hitrost z 240 kilometrov na uro ustavi na nič v dveh sekundah. Zaustavitev je brutalna. Tako si predstavljam sile pri avtomobilski nesreči na avtocesti pri polni hitrosti. Ker je jeklenica ujela kljuko nekje na sredini letala, se zadek Greyhounda v hipu dvigne v zrak in tako nas še nagne na hrbet, sila pa želi dvigniti še noge. Vse to med tem, ko preštejem "enaindvajset, dvaindvajset".

Ameriški zakon veleva, da morajo imeti ZDA vseskozi najmanj 11 operativnih letalonosilk. CVN 78 USS Gerald R. Ford je najnovejša letalonosilka in vse prihajajoče bodo letalonosilke razreda Ford. Gre za naslednice razreda Nimitz. USS Ford je dolg 333 metrov, širok 78 m in visok 78 m. Ima 25 nadstropij in 100.000 ton izpodriva. Na njej je 4539 mornarjev in do 90 letal. Dosega hitrost preko 30 vozlov (56km/h).

Obisk

Rampa se odpre le nekaj metrov pred "otokom", poveljniškim centrom, veliko strukturo ob strani letalonosilke. Pričaka nas izvršni častnik ladje in špalir poveljnikov vseh barv varnostnih majic. Vijolična, zelena, rumena, rdeča, modra, bela in rjava predstavljajo vsak svoj oddelek na pisti. Vsi salutirajo slovenski delegaciji. Na ladjo je ameriška mornarica povabila predsednico države, Natašo Pirc Musar, ki se obiska ni mogla udeležiti. Tako je na ameriški strani najvišja gostja veleposlanica Jamie Harpooltian, na slovenski strani pa načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovnik Robert Glavaš. Gostitelj je poveljnik letalonosilke Rick Burgess, nekdanji inštruktor v legendarni letalski šoli Top Gun. 

Skoraj vedno so poveljniki nekdanji mornariški piloti in Burgess se še dobro spominja svojih misij z legendarnim letalom F14. Američani mu sicer pravijo, kapitan, a v NATO klasifikaciji činov to ustreza slovenskemu činu kapitana bojne ladje.  Tako ima Glavaš ob odsotnosti poveljnika ladij šeste flote, admirala Thomasa Isheeja, najvišji čin na ladji. A to zagotovo ni bil razlog za iskreno gostoljubje. Ladja je v primerjavi z ostalimi letalonosilkami sijoča, na vsakem koraku se vidi, da je povsem nova. Vse ameriške ladje so navadno precej čiste, a tako čiste in sveže še nismo obiskali.

Priprave na katapultiranje: težo letala (približno 24 ton) tako sporočijo upravljalcu katapulta.
Priprave na katapultiranje: težo letala (približno 24 ton) tako sporočijo upravljalcu katapulta. FOTO: Miro Majcen

Letalske operacije

Z Mirom naju pričaka posebni oddelek, zadolžen za medije na letalonosilki, in naju odpelje stran od delegacije, nekoliko dlje naju bodo pustili na sami pisti ob letalskih operacijah. Ponovno si morava nadeti čelade, ki niso čelade, a tokrat je rešilni jopič tudi bela majica. Ta naju označuje kot gosta na pisti. Malo protestirava, da bi si nadela rokavice, jaz pa se sprašujem, ali res potrebujem dvojno zaščito za sluh, poleg glušnikov še čepke za ušesa. Že čez nekaj minut se mi vrne spomin s prejšnjih obiskov na letalonosilkah med operacijami. 

Predsednica države Nataša Pirc Musar se obiska ni mogla udeležiti, tako je bila na ameriški strani najvišja gostja veleposlanica Jamie Harpooltian.
Predsednica države Nataša Pirc Musar se obiska ni mogla udeležiti, tako je bila na ameriški strani najvišja gostja veleposlanica Jamie Harpooltian. FOTO: Miro Majcen

Vsa zaščita je še kako potrebna. Nadrealno rjovenje reaktivnih motorjev prebije 155 decibelov, mi javi ura, niti kratki rokavi niso najboljša izbira. Sem edini v kratkih rokavih od vsaj stotine mornarjev na pisti. Pozabil sem namreč na vročino in moč, ki gre skozi telo, ko se manj kot pet metrov od tebe izstreli v zrak F18 Super Hornet. Vsak del telesa se zatrese ob tej neverjetni moči in počutiš se nebogljenega, ko te oplazi kerozinski gorilnik najbolj smrtonosnega stroja, ki ga je kdajkoli iznašel človek. 

Dva v zelenih majicah in dva v belih nadzirata vsak najin gib na palubi ter na tleh kažeta zdaj to, zdaj drugo črto, ki naju ločuje od nevarnosti, morda tudi smrti. Posnameva lahko karkoli, le ne smeva se premikati med snemanjem, prevelika nevarnost, da stopiš centimeter preblizu. Komunikacija je nemogoča, tudi kričanje je nesmiselno. Tako ali tako razen nezemeljskega hrupa vzletov ne slišiš niti svojih misli. Tako razumeš ves ples rumene, zelene in rdeče majice, ki so najbližje letalom, tako blizu, da morajo ob vzletu počepniti, da jih ne zadane krilo ali speče izpust.

Najbolj opazna razlika od ostalih letalonosilk pa je, da ob vzletu ni več značilne pare ob katapultu. Elektromagnetni sistem se upravlja z malega potopnega otočka sredi piste in letala v zrak ne spravijo piloti. Ti namreč samo nastavijo maksimalno moč, a trenutek vzleta določi strelec v otočku, ki požene katapult.

Posadka lahko čez dan vsakih 37 sekund v zrak pošlje dve letali in eno pristane, ponoči se ta čas podaljša za eno minuto. Ker se začenjajo pristanki, tudi ti na povsem novem sistemu jeklenic, naju zelene majice usmerijo na krmo. Po tekočem traku letala zadevajo jeklenice, zelene srajce pa jih pometejo s posebnimi drogovi nazaj v pripravi na naslednji pristanek. V manj kot pol ure so v zrak spravili na desetine letal F18, jih zapeljali nekaj krogov v formaciji nad ladjo in varno spravili nazaj na ladjo. Demonstracija vojaške moči brez primere.

Peter, potica, polka in pobeg

Na ladji med 4500 mornarji države, sestavljene iz migrantov, ni težko najti koga, ki ima korenine v krajih, kjer plujejo. V hangarju nam tako predstavijo mladeniča, le dve generaciji oddaljenega od Kranja. Peter Spoto je tako kot večina mornarjev zelo mlad, na ladji pa opravlja dela logističnega specialista. Na ladjo Ford je prišel, še preden je bila operativna, sedaj je na šestmesečni napotitvi in to je njegova prva misija. Skrbi za to, da so na letalonosilki vse stvari, nujno potrebne za delovanje. Od toaletnega papirja do rezervnih delov za lovce. 

Ko se začneva pogovarjati o Sloveniji, se mu za očali zasvetijo oči. Dedek po mamini strani je v šestdesetih letih pobegnil pred komunizmom iz Jugoslavije in se naselil blizu Clevelanda. V slovensko-italijanski družini je Peter Spoto odraščal ob zgodbah o lepoti narave, potici, Bledu in Ljubljani. Pripoveduje mi, da se je pred leti celo resno učil plesati polko. Dedek, ki je danes po pripovedovanju vnuka vitalen 90-letnik, je bil ob strogi vzgoji pozoren, da se Peter ni naučil kletvic. Ima pa posebno željo po slivovki. Ta se mu bo verjetno izpolnila čez nekaj dni, ko se bodo zasidrali v tržaškem zalivu. Na stotine mornarjev s te letalonosilke bo tako raziskovalo Trst in našo obalo, v Ljubljani pa boste lahko srečali tudi Petra. Nekajdnevni pobeg bo s prijatelji izkoristil za raziskovanje domovine svojega dedka. In slivovko.

Ameriške letalonosilke so naše kamere obiskale četrtič. Katja Horvat je obiskala USS Dwight D. Eisenhower, Jure Tepina pa dvakrat USS Harry S. Truman. Več si lahko preberete v naslednjih člankih: Minister Cerar na ameriški letalonosilki sredi Jadranskega morja, Ekskluzivna reportaža z ameriške letalonosilke, Najstniki v boju proti Islamski državi in Na najbolj naprednem in najbolj ubijalskem vojaškem stroju.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (266)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Janez Novak 13
16. 09. 2023 17.46
+1
Sramota! Sramota! Profesionalni fotoreporterji in imajo fotoaparat navpično med snemanjem video posnetkov! Sramota!
periot22
16. 09. 2023 15.18
-3
In kaj dela tu Ameriški odpad a že ni dovolj škode zaradi njih v državi!
kajiith
16. 09. 2023 09.03
-5
ce bi bili civilizirani mornarji bi nekje v pacifiku v popolni odsotnosti civilistov bili svoje bitke. zal si civilno infrastrukturo predstavljajo kot vzvod za medsebojno izsiljevanje in civiliste jemljejo za talce. nic novega v sodobnih vojnah ze kakih 1350 let.
Bozji
16. 09. 2023 08.17
-1
Drugac se ze igrajo s hipersound orozjem, mimogrede. Ni SF vec…
FRC-H
16. 09. 2023 08.52
+3
puspan
15. 09. 2023 20.44
+3
Z dobro obveščenih virov prihaja novica, da samooklicani predsednik Čečenije, velik prijatelj pokojnega Prigožina in Putina bije zadnjo bitko življenja. Ker v Čečeniji stavbe nimajo oken velikih dimenzij, da bi jih lahko uporabil za skok v globino, mu je "veliki prijatelj Putin" priskrbel malo drugačen način za potovanje v večnost. Ta udarna novica se bo kmalu razširila tudi v naših medijih.
Mateja88
15. 09. 2023 20.30
+1
Se strinjam z ne navdušenjem Američanov, še manj pa Rusov in imigrantskih poplav.
zmerni pesimist
15. 09. 2023 20.25
-1
Gutednburg tehnika ki je narejena za ubijanje me pa res ne zanima
koral45
15. 09. 2023 20.23
+2
Igor Božić iz skupine Upokojenci katere so ustanovitelji in stalno širijo prorusko propagando, že organizirajo mirovne demonstracije proti prisotnosti te ladje. Ta skupina kateri so dali ime Upokojenci nima nobene zveze z tematiko upokojencev ampak samo za širjenje nestrpnosti do Eu, Nata in poveličevanja njim bratske Rusije. Ali inštitucije opravljajo svoje delo? Slovenija je za ruse sovražna država in kaj so ti ljudje, ki delajo za sovražnika, kolaboranti, izdajalci?
mastrion
16. 09. 2023 08.28
-1
Organiziraj peticijo proti vojaški pomoči Ukrajini, pa potem piši takšne komentarje. Eno je če si za Rusijo, nekaj popolnoma drugega pa je če ne odobravaš načrtnega uničenja EU iz strani Amerike. In verjemi, presenečen boš, ko boš ugotovil da skoraj nihče več ni za takšno umazano igro.
koral45
16. 09. 2023 08.37
+2
Mastrion; pa razloži na kakšni osnovi si lahko na strani Rusije v konkretnem primeru agresije? Ampak ne nazaj v čase mongolskih upadov ali gladomora in drugih izgovorov.
petb
15. 09. 2023 20.06
+7
Eno samo nepotrebno onesnaževanje in reklama za smrt.
proofreader
15. 09. 2023 18.24
+6
S te ladje so poletela mnoga letala, ki so sejala smrt po svetu. Tudi veliko otrok je umrlo.
Bombardirc1
15. 09. 2023 21.07
+4
S te ladje je v boj poletelo bolj malo letal, še nedolgo nazaj niso delali ne katapulti ne dvigala, da o elektricnih gremlinih niti ne govorimo.
reakcionar
15. 09. 2023 17.08
+2
Ruska pomorska skakalnica z katapultom na premog pa komaj prisopiha do cilja. Pred leti je bila prava atrakcija ko je na poti do Sirije sopihala mimo Anglije in zakadila cel Rokavski zaliv. Angleži so šli spremljat ta spektakel na obale in opazovali ta kup zarjavele nesreče.
Mason666
15. 09. 2023 16.00
+0
Ta ladja je več vredna od Zokijevega najlepšega mesta!!
petb
15. 09. 2023 20.04
+6
Broj1 TNT
15. 09. 2023 15.44
+1
taki obiski imajo dve funkciji po eni strani se hvalisajo in po drugi pa ustrahujejo !le glejte kaj imamo in kaj vam lahko z njim naredimo!
Mucamacaticataca
15. 09. 2023 17.10
-2
Ali pa, poglejte, s čim vas lahko branimo...
Laki je malo nervozan
15. 09. 2023 15.35
+3
Za tiste, ki ne veste, kapitan bojne ladje je po rangu enako polkovniku kopenske vojske.
Broj1 TNT
15. 09. 2023 15.39
-2
nas sploh ne zanima kakšen čin ima tisti ki ukaže vžgat raketo ki pol pobije 1000 nedolžnih ljudi !
HumanNOTsheep
15. 09. 2023 14.43
+2
oooo so gospodarji prispeli ?
zmerni pesimist
15. 09. 2023 14.38
+2
In v čem je čar da toliko pišete o tem kupu železa
Gutenberg
15. 09. 2023 17.42
+0
Mason666
15. 09. 2023 13.24
+13
Letalonosilka pride v Trst(italija), vi pa nekateri take pišete ko da pride v koper, k nam, naše morje ...
Broj1 TNT
15. 09. 2023 13.28
+1
pri nas še obrnit ne more !dovoljenje bi morali iskat od hrvatov pa še od italijanov !
mali.mato
15. 09. 2023 13.51
+12
Če lahko obrne v Trstu, lahko tudi v Kopru.
LuxVeritas
15. 09. 2023 14.34
+2
sej ma rikverc drugace se nebi vozil tja in nazaj 😆
Mucamacaticataca
15. 09. 2023 17.16
-1
Drži kot pribito. Naprej v Trieste, pol pa rikverc nazaj v usa...
kryptix
15. 09. 2023 13.08
-1
Noben radar ne pomaga če prileti več raket kot so jih sposobni odbiti.
mali.mato
15. 09. 2023 13.52
+5
Krneki 00
15. 09. 2023 14.13
+4
preberi si malo koliko spremstva ima z sabo...ni vse tako simpl kot si predstavljaš.... call of duty je igrca ne realnost
LuxVeritas
15. 09. 2023 14.37
+3
prvo mora raketa zadeti, in take ladije so onavadi oddaljene par 100km od obale in omoli 300km od zeljenih ciljev. se pravi da to ladijo zadenes jo moras markirat, da pa jo markuras pa moras biti v blizini, in priti v izino take flote je tezko. npr.umrainci so moskvp potopili z neptuni ki so pod zvocne manevrirne rakete mi.letijo tam okoli 600-900km na uro in jih lahko u prav ljas na daljavo s korekcijam poti. supersonicne rakete imajo predhodno zabelezen cilj ki ga v koncni fazi sledijo z radarjem ali ir senzorem in oba sistema se da prelisiciti.
Krakower
15. 09. 2023 13.02
+6
Hvala bogu za amere, res. Čeprav bi tudi brez njih šlo, glede na cirkus, ki je trenutno v ruski vojski.
Broj1 TNT
15. 09. 2023 13.07
+4
se zahvaljuješ za milijone ki so jih pobili po letu 45 ?
koral45
15. 09. 2023 14.12
-1
Krneki 00
15. 09. 2023 14.13
+0
jp oni so podprli oz stran gledali k so zavezniki klali
LuxVeritas
15. 09. 2023 14.40
+0
queen a so pobili vec kot 22 miljonov evropejcev, npr tolimo jig je obil stalin po 2 sv vojni samo v evropi. a so mogoce okupirali kaksen del drzave in si ga prikljucili?!? jaz nebi vedel vi fejsbuk strokovnjaki imate sigurno vec podatkov. v vietnamu pa so jih komunisti pobili mnogo vec kot americani tam okoli 8 miljonov, samo polpot 5.5, vetkongovci tam okoli 3. tak da daj si malo stevilke preveri predno pises cez amere in lisi raje kaj proti ruso. ki so jih v svoji zgodovini po ili 10x vec mot vsi nacisti in fasiti skupaj.
Mucamacaticataca
15. 09. 2023 17.18
-5
Ti se raje sekiraj za tiste, ki so jih tardeči na domačih tleh
Rudar
15. 09. 2023 12.55
+1
Narobe svet. Pridejo iz zakotnih vasic, Slovenija jim da dom, službo, družbo...Potem pa imenu naše države naganjajo zaveznike iz našega morja.
Con-vid 1984
15. 09. 2023 12.59
-5
Pri takih zaveznikih pa res ne rabiš sovražnikov.
Rudar
15. 09. 2023 12.59
+2
Imaj svoje fore ja, ma boljši so kot Rusi.
Con-vid 1984
15. 09. 2023 13.03
+2
Mene ne zanima, kdo je boljši, samo kakšna je cena za prisilno "zavezništvo"
Rudar
15. 09. 2023 13.08
+1
Če smo se na referendumu odločli za to, ne more bit prisilno.
Con-vid 1984
15. 09. 2023 13.12
-3
Saj se boš lahko odločil za prisilno ali prostovoljno mobilizacijo. Sicer pa, referendum 20 let nazaj je ravno tako merodajen kot kronanje mezopotamskih kraljev.
Broj1 TNT
15. 09. 2023 13.25
+2
raja NIKOLI o ničemer ne odloča to bi pa že menda lahko bilo jasno !na irskem so šele po 16 referendumu izglasovali vstop v EU ker so imeli poln .... vsega !
koral45
15. 09. 2023 14.20
+3
Rudar; točno tako, ampak oni še vedno mislijo, da so pomembni če so glasni. Popolnoma enostavna stvar jih ne prepriča, imajo hudo bolezen.