Vipotnikov prestop in rekordi: kakšen posel je uspel Mariboru?

Nogomet 4. Jul 202314:25 0 komentarjev
Žan Vipotnik je največji 'posel' Marka Šulerja. Foto: Jure Banfi

Medtem ko nogometna Slovenija z nestrpnostjo pričakuje uradno potrditev prestopa Žana Vipotnika v vrste Bordeauxa, v javnost kapljajo podrobnosti o strukturi posla, ki ga je z nekdanjim francoskim velikanom sklenil NK Maribor. Kakšne so številke, ki se vrtijo okrog najodmevnejšega prestopa slovenskega nogometnega poletja?

Okrog prestopa Žana Vipotnika iz vrst NK Maribor je bilo v zadnjih dneh, tednih in mesecih prelitega ogromno črnila. Toliko klubov, kot se je omenjalo v povezavi z letošnjim najboljšim strelcem in posameznikom Prve lige Telemach, se bržkone v slovenskem nogometnem okolju še ni pojavljalo.

Dinamo Zagreb, Crvena Zvezda, Metz, Sunderland, Brondby, Paok, Olympiacos, Stuttgart, Bochum, Celtic, Palermo, Udinese, Genoa … Lahko bi naštevali še kar nekaj časa pa ne bi našteli niti polovico moštev, ki so se v medijih pojavljali kot interesenti za podpis pogodbe s slovenskim reprezentantom.

FOTO: Aleš Fevžer.

Zagotovo bo padel mariborski prestopni rekord

Na koncu je bitko za Vipotnika dobil francoski Bordeaux. Medtem ko čakamo na uradno potrditev posla pa v javnost že prihajajo prve informacije o tem, koliko bo na račun prodaje svojega dragulja zaslužil NK Maribor. Francoski mediji, na čelu z L’Equipom, pišejo o tem, da fiksna odškodnina znaša med 2,5 in 3 milijone evrov. Po naših informacijah je osnovni znesek celo presegel tri milijone, kolikor so Mariborčani junija 2021 prejeli za prestop Jana Mlakarja v angleški Brighton. A ne pozabimo, takrat je polovica zneska pripadla Fiorentini.

Zelo verjetno je, da bo Žan Vipotnik novi mariborski rekorder. Največji samostojni finančni priliv so namreč doslej vijolice prejele januarja 2016, ko je Jean Claude Billong za 2,5 milijona prestopil v italijanski Benevento. Pred tem je dolgo časa prestopni rekord držal Josip Iličić, za katerega je leta 2010 Maribor iztržil 2,3 milijona s strani Palerma.

O absolutnem rekordu je zaradi skrivnostnih bonusov težko govoriti

Dejanska vrednost prestopa Žana Vipotnika v Bordeaux bo sicer še nekaj časa ostala neznanka. Predvsem zato, ker je na posel vezanih ogromno bonusov. Od odstotkov prodaje ob naslednjem Vipotnikovem prestopu, do bonusa za določeno število nastopov in doseženih zadetkov. Zajetno finančno “nagrado” bodo v mestu ob Dravi dobili tudi v primeru, da se žirondinci v naslednji sezoni vrnejo med francosko elito. Hrvaški Index poroča o tem, da naj bi na ta račun Maribor zaslužil še 700.000 evrov.

Pod potegnjeno črto je vseeno težko verjeti, da bo posel Maribora in Bordeauxa dosegel slovenski rekord, ki ga je pred petimi leti in pol s pet milijonskim prestopom iz Olimpije v moskovsko Lokomotivo postavil Ezekiel Henty. A dogovorjeni bonusi ob fiksni odškodnini so včasih v nogometni javnosti kar malce premalo cenjeni in lahko vrednost prestopa močno povečajo. Težava je v tem, da so pogosto zaviti v tančico skrivnosti in je zaradi njih končno številko težko določiti.

Žan Vipotnik
Foto: Filip Barbalić

Na tak način je denimo Maribor lepo napolnil blagajno s prestopom Antoineja Makoumbouja in z bonusi zaslužil še enkrat toliko kot z osnovno odškodnino. Podoben primer je tudi prestop Benjamina Šeška iz Domžal v Red Bull Salzburg. Letos se je namreč vrednost prestopa, ki je leta 2019 znašal 2,5 milijona evrov, z bonusi še približno podvojila. A ker natančne številke posla še vedno ostajajo poslovna skrivnost, morda ne bomo nikoli v resnici vedeli, ali je Radečan pravzaprav pod potegnjeno črto nogometaš, ki mu je uspel za klub najbolj donosen prestop iz slovenske lige.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!