Pred 60. mednarodnim kmetijsko-živilskim sejmom Agra, ki bo v Gornji Radgoni potekal med 20. in 25. avgustom, je danes Pomurski sejem na tiskovni konferenci predstavil rezultate dveh mednarodnih ocenjevanj. Od 11. do 13. julija sta pod okriljem jubilejnega sejma potekala 48. odprto državno ocenjevanje vin – Vino Slovenija Gornja Radgona in 12. odprto državno ocenjevanje vin Vino Slovenija Gornja Radgona BIO. Na obeh prestižnih vinskih tekmovanjih je sodelovalo 167 vinarjev s 626 vzorci iz petih držav (Slovenija, Avstrija, Hrvaška, Makedonija in Nemčija). Osrednje ocenjevanje Vino Slovenija je pritegnilo 155 pridelovalcev s 599 vzorci, na ocenjevanju BIO vin pa je sodelovalo 12 pridelovalcev s 27 vzorci.

Janez Erjavec: Slovenija se lahko s svetovnimi proizvajalci vin kosa po kakovosti

Predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec je uvodoma povedal, da se na sejmišču na Agro pripravljajo tudi z izgradnjo več novih montažnih paviljonov, eden bo tik ob upravni stavbi. Ocenjevanja pa neprekinjeno pripravljajo od leta 1975. “V tem času se je sicer razvilo veliko lokalnih ocenjevanj vin, ki so zrasla tudi na temeljih, ki smo jih postavili v Gornji Radgoni, v evropskem in svetovnem merilu pa je istočasno nekaj ocenjevanj ugasnilo, kot npr. svetovno znano ocenjevanje Vino Ljubljana. Ko smo začeli z ocenjevanji, so prevladovale velike vinske družbe, ki so na naše ocenjevanje gledale skeptično in nezaupljivo, hitro pa so ugotovile, da znajo dobra vina delati tudi zasebniki in da morajo z njimi tekmovati. Naša ocenjevanja so pomembno prispevala h kakovosti slovenskega vina in penin ter pestrosti izbora ter h kulturi pitja vin.”

Erjavec je dodal, da Slovenija v svetovnem merilu ne predstavlja pomembnega proizvajalca vin, lahko pa se s svetovnimi proizvajalci kosa po kakovosti. Več kot polovico vin na svetu pridelajo v Italiji, Španiji in Franciji, v Sloveniji je bilo v letu 2021 pridelanih 735 tisoč hektolitrov vina, v svetu 260 milijonov hektolitrov.

Boštjan Zidar: Rezultati letošnjega ocenjevanja kažejo tudi na dvig kakovosti penin

Ocenjevanje je potekalo v štirih komisijah, vina so bila razvrščena v bela mirna vina, biser vina in penine nearomatičnih sort, rose mirna vina, biser vina in penine nearomatičnih sort, rdeča mirna vina, biser vina in penine nearomatičnih sort, v mirna vina, biser vina in penine aromatičnih sort, vina »pod mreno« ter likerska vina. Na ocenjevanju so prevladovala bela suha vina (141 vzorcev), sledila so rdeča suha (93 vzorcev) in vina aromatičnih sort (73 vzorcev).

Devet pridelovalcev je na 48. ocenjevanju vin doseglo naziv šampion, 18 veliko zlato medaljo, 171 zlato medaljo in 368 srebrno medaljo. 12. ocenjevanje bio vin je prineslo enega šampiona, šest zlatih medalj in 14 srebrnih.

ŠAMPIONI

PENEČA VINA

Zlata radgonska penina Selection 1,5l, 2016, Radgonske gorice Gornja Radgona

BELA VINA NEAROMATIČNIH SORT SUHA

Sivi pinot, 2017, Vinogradništvo-kletarstvo Gregor Štemberger

BELA VINA AROMATIČNIH SORT SUHA

Sauvignon blanc trocken, 2021, Weingut Werner Anselmann&Gebruder Anselmann

BELA MIRNA VINA SLADKA in MIRNA VINA AROMATIČNIH SORT SLADKA

Rumeni muškat ledeno vino, 2016, Vinska klet Prus, Jožef Prus

BELA MIRNA VINA POLSUHA in MIRNA VINA AROMATIČNIH SORT POLSUHA

JO zlata traminec, 2021, Puklavec Family Wines

MIRNA VINA AROMATIČNIH SORT POLSLADKA

Rumeni muškat, 2018, Vinales

RDEČA SUHA VINA, MLAJŠA OD TREH LET

Merlot selekcija, 2020, Vinska klet Goriška Brda

RDEČA SUHA VINA, STAREJŠA OD TREH LET

Cabernet Sauvignon Bagueri, 2018, Vinska klet Goriška Brda

RDEČA VINA TERAN PTP

Teran PTP Prestige 2, 2018, Vinakras Sežana

Šampion BIO

Sauvignon Blanc, 2021, Bio Weinhof Reinhard Avstrija

Nagrado Stanka Čurina prejme vinar za vino, ki je na rednem ocenjevanju doseglo najvišjo oceno. Letos je bil to sauvignon suhi jagodni izbor, 2001, Vinska klet Prus, Jožef Prus, Metlika. Vinar leta bo razglašen na svečani podelitvi na sejmu AGRA, v torek, 23. avgusta, na Dan vinarjev. Takrat bodo podelili tudi sedem prvakov vinsko turističnih cest.

“Vina so na ocenjevanju pokazala dobro kakovost, saj smo letos podelili tudi lepo število velikih zlatih medalj. Torej še en dokaz, da v Sloveniji znamo pridelati zelo dobra vina. Ob tem lahko omenimo, da so letos lepe rezultate dosegle tudi slovenske vinske posebnosti, ki nosijo oznako PTP. Število vzorcev penečih vin in rezultati letošnjega ocenjevanja pa kažejo tudi na dvig kakovosti penin, ki se pridelujejo v Sloveniji. Lahko bi dejali, da je to odraz povečanega trenda pridelave penečih vin, ki sledi večjemu povpraševanju in prodaji. Tudi bela suha vina so letos prejela kar nekaj odličij in s svojo eleganco, sadnostjo in polnostjo očarala marsikaterega člana komisije. Seveda pa za njimi niso zaostajala tudi bela vina aromatičnih sort in vina z ostankom sladkorja. Svojo veljavo so znova pokazala tudi rdeča vina. Za ta so letos najvišje nagrade prejeli vinarji iz primorske, šampiona pa sta letos odšla v Goriška Brda,” je povedal predsednik ocenjevalnih komisij Vino Slovenija Gornja Radgona Boštjan Zidar.

Dodal je, da so letos ocenili 122 več vinskih vzorcev kot v lanskem letu. “To je dokaz, da vinogradniki in vinarji to ocenjevanje cenijo, mu zaupajo, hkrati pa so te nagrade pomembne tudi pri promociji vina.”

Ocenili so tudi 12 vzorcev medenih pijač

13. julija je pod okriljem AGRE v Gornji Radgoni potekalo še tretje ocenjevanje medenih pijač. Medene napitke je preizkušala strokovna komisija pod predsedstvom Leonide Gregorič, Kmetijsko gozdarski zavod Maribor. Med članicami komisije sta bili še Tadeja Vodovnik Plevnik in Simona Hauptman, Kmetijsko gozdarski zavod Maribor, člana pa Marko Cesar, Predsednik Društva izdelovalcev medenih pijač Maribor in mag. Janez Valdhuber, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Maribor.

Na ocenjevanju je sodelovalo 10 čebelarjev oz. podjetij iz Slovenije z 12 vzorci medenih pijač. Tri zlate medalje so prejele medice, po eno aromatizirane medice in medeni likerji z dodatki, štiri peneče medice in dve medeni likerji. Ena izmed medic je osvojila še srebrno medaljo.

“Slabi pogoji pridelave medu v zadnjih letih so razlog manjše pridelave medenih pijač. Strokovna komisija je ocenila, da med 12 vzorci 11 vzorcev prejme zlato medaljo in 1 vzorec srebrno medaljo. Zaradi premajhnega števila vzorcev v vsaki kategoriji šampion ni bil podeljen,” pa je pojasnila Leonida Gregorič, predsednica komisije.

REZULTATI OCENJEVANJA PO UDELEŽENCIH

Aromellis Čebelarstvo Šibila
Tržec 46/a, SI-2284 Videm pri Ptuju
ZLATA MEDALJA – Medeni Barrique (medica)
————————————————
Čebelarstvo Čanč
Plešivec 16, SI-3320 Velenje
ZLATA MEDALJA – Medica
————————————————
Čebelarstvo Ferenčak
Cesta bratov Cerjakov 26, SI-8250 Brežice
ZLATA MEDALJA – Medica in medeni liker
————————————————
Čebelarstvo Franc Oder
Javerniška 4, SI-2314 Zgornja Polskava
ZLATA MEDALJA – Peneča medica Carnica – suha in peneča medica Ana – sladka
————————————————
Čebelarstvo Zemljič
Boračeva št. 33, SI-9252 Radenci
ZLATA MEDALJA – Medeno vino in peneča medica

————————————————
Iztok Šajn
Knežak 49, SI-6253 Knežak
ZLATA MEDALJA – Medeni liker
————————————————
Noč Boštjan s.p.
Selo 42, SI-4274 Žirovnica
ZLATA MEDALJA – Peneča medica
————————————————
Sporti d.o.o.
Pod Trško goro 1, SI-8000 Novo mesto
SREBRNA MEDALJA – Medica
————————————————
Vita-med čebelarstvo, Dejan Tadej Posl s.p.
Čača vas 46e, SI-3241 Podplat
ZLATA MEDALJA – Medeni liker