Srbi zaradi Slovenije že trepetajo pred evropskim...

sta
sta
0 11.09.2021 10:10:25

NOLE se ni predal evforiji. Po uvrstitvi v finale se je spomnil KOBEJA BRYANTA, njegovega intervjuja ...

Reuters
Znana sta oba finalista odprtega teniškega prvenstva ZDA v New Yorku. Za naslov zmagovalca zadnjega turnirja za grand slam v sezoni se bosta pomerila prvi in drugi nosilec turnirja, Srb Novak Đoković in Rus Danil Medvedjev.

Medvedjev je v treh nizih, s 6:4, 7:5 in 6:2, premagal 12. nosilca, Kanadčana Felixa Auger-Aliassimeja. Đoković pa je v drugem polfinalu v petih nizih, s 3:2, ugnal četrtega nosilca iz Nemčije Alexandra Zvereva s 4:6, 6:2, 6:4, 4:6, 6:2.

Zverev je 34-letnega Srba premagal v polfinalu olimpijskega turnirja v Tokiu in nato sam stopil na teniški Olimp z osvojenim naslovom olimpijskega šampiona. Đoković je ostal brez možnosti, da bi osvojil tako imenovani zlati grand slam, vse štiri turnirje za grand slam vključno z olimpijskim zlatom.

V New Yorku pa prvi teniški lopar ni dovolil, da bi se ponovil scenarij iz Tokia ter je po treh urah in 38 minutah le strl odpor nemškega izzivalca. V odločilnem nizu je tekmecu predal zgolj dve igri.

Srb je tako poskrbel za neprekinjeni niz 27 dobljenih dvobojev na turnirjih za grand slam. Le še ena zmaga ga loči od rekordnega 21. naslova na turnirjih za grand slam med posamezniki, s čimer bi prehitel dva svoja velika tekmeca Španca Rafaela Nadala in Švicarja Rogerja Federarja, s katerima si trenutno deli 20 naslovov.

Srbski zvezdnik bi prav tako z osvojenim OP ZDA osvojil tudi koledarski grand slam, torej vse turnirje velike četverice v eni sezoni kot komaj drugi igralec v odprti eri tenisa. Zadnji igralec v teniški karavani, ki se ponaša s tem dosežkom, je zdaj 83 let star Avstralec Rod Laver, ki je koledarski grand slam osvojil leta 1969. Laver je gledal dvoboj Đoković - Zverev s tribun osrednjega stadiona.

Prvi teniški lopar, ki je na vrhu lestvice ATP že 337 tednov, kar je rekord sam po sebi, se na novinarski konferenci po koncu polfinala ni predajal evforiji. Namesto tega se je spomnil na lani preminulega Kobeja Bryanta, ki je v finalu lige NBA za naslov prvaka leta 2009 po dveh zmagah njegovih Lakers proti Orlandu opozarjal na previdnost. Jezerniki so sicer nato postali prvaki s 4:1.

"Kobe Bryant se je v znanem intervjuju vprašal: 'Zakaj bi bil vesel? Naloga še ni končana.' Najbrž sem se tako kot milijoni drugih športnikov in ljudi po vsem svetu zgledoval po njem, ga občudoval. Takšen odnos imam tudi sam. Moja naloga še ni končana," je po navedbah ameriške tiskovne agencije AP povedal Đoković.

"Nedvomno, navdušenje je tukaj, sem motiviran, najbrž bolj kot kadarkoli prej, še vedno pa me čaka eden," je dejal 34-letni igralec, ki je na pragu mejnika kariere. Že zdaj se je izenačil s Federerjem po številu uvrstitev v finale turnirjev za grand slam. Oba sta zbrala 31 finalov, Đoković se je zgolj v New Yorku devetič uvrstil v finale, za nov mejnik.

Na drugi strani mrežice bo stal 25-letni Rus, ki ga je Đoković letos že premagal v finalu OP Avstralije, pred dvema letoma pa je Medvedjev izgubil proti Nadalu v finalu US Opna.

"Bolj, ko nekaj izgubiš, bolj si želiš to osvojiti. Še bolj si želiš, da bi to dobil, da bi si to vzel," je po uvrstitvi v finale dejal Medvedjev, ki je v zadnjih dveh tednih izgubil le en niz. "Izgubil sem dva finala. V tretjem želim zmagati." Đoković v medsebojnih obračunih z Medvedjevom vodi s 5:3.

"To je super za šport," je o Đokovićevem lovu na rekorde razmišljal Zverev. "Nihče ni mislil, da bo kdo to ponovil ... Verjamem, da bo to storil." Štiriindvajsetletnik, njegova starša sta se se v Nemčijo priselila iz Rusije, je priznal, da bi se v polfinalu raje pomeril s komerkoli drugim kot pa z Đokovićem. "Je psihično trden v najbolj pomembnih trenutkih."