Đoković bi moral v Melbournu loviti 21. naslov za grand slam. Foto: AP
Đoković bi moral v Melbournu loviti 21. naslov za grand slam. Foto: AP

Sodnik Anthony Kelly je razpravo o Đokovićevem primeru in njegovi usodi odložil na ponedeljek, saj je obramba zaprosila za več časa za pridobitev ustrezne dokumentacije.

Odvetnik, ki zastopa avstralsko vlado, državni pravobranilec Christopher Tran, se je strinjal, da 34-letnega Srba ne deportirajo pred naslednjim zaslišanjem.

Riddle: Opinion Poll - Koga podpirate v aferi Đoković?

Sorodna novica Nadal: "Svet je pretrpel dovolj, da ne bi spoštovali pravil." McNamee Noletu v bran.

Avstralski premier odločen

A možnosti za uspeh pritožbe so tako rekoč nične in Đoković bo moral skoraj zagotovo zapustiti avstralska tla. V najslabšem primeru bi ga lahko, tako avstralski mediji, doletela celo triletna prepoved vnovičnega vstopa v Avstralijo.

Avstralski premier Scott Morrison je bil nedvoumen že sinoči.

"Vizum gospoda Đokovića je bil razveljavljen. Pravila so pravila, še posebej kar zadeva naše meje. Nihče ni nad temi pravili. Ne bom šel v podrobnosti Novakove medicinske zgodovine, ampak dokazi, ki jih je podal, niso bili zadostni. Državo bo moral zapustiti. Teniška zveza mu je dala dovoljenje za igranje, vendar mi odločamo o vstopu v državo," je povedal Morrison, ki je zaradi rekordnih novih primerov covida-19 v Avstraliji pod povečanim pritiskom domače javnosti.

Morrison odločen še pred pristankom

Đoković, ki je necepljen, je v torek dobil potrjeno medicinsko izjemo dveh neodvisnih avstralskih zdravstvenih komisij, da lahko pride v Avstralijo in igra na prvem turnirju za grand slam v sezoni.

Srb je odločitev objavil na družbenih omrežjih, kar pa je bila očitno velika napaka. Velik del avstralske javnosti se je obrnil proti njemu, češ da izjem ne bi smelo biti. Že pred pristankom letala z Đokovićem je Morrison zažugal Srbu, da mora predložiti nedvoumne dokaze ali pa bo moral domov z naslednjim letalom.

Od zdravstvenega do političnega vprašanja

Avstralske oblasti so po prihodu zadržale Đokovića na letališču in takrat se je začela njegova večurna kalvarija. Sprva so se pojavile novice, da nima pravilno izpolnjenega vizuma in da ga zato zadržujejo na letališču, pozneje je srbski Blic, ki dramo spremlja iz minute v minuto, poročal, da ni bil vizum razlog večurnega zasliševanja, ampak prav medicinska izjema od cepljenja.

Đokoviću so celo odvzeli telefon in ga nastanili v posebno sobo, kjer je bil pod nadzorom dveh policistov. Pogovori so trajali vso noč. Zadeva je medtem postala tudi diplomatska, saj se je vmešal srbski predsednik Aleksandar Vučić in izrazil nedvoumno podporo Đokoviću. Sestankovali so tudi veleposlaniki v Beogradu in Melbournu.

Po neprespani noči je zjutraj po tamkajšnjem času le prišla odločitev – Đoković nima zadostnih dokazov za medicinsko izjemo in mora zapustiti državo.

Ob tem je na dan prišla informacija, da je bil prvi mož OP-ja Avstralije Craig Tiley v zadnjih tednih večkrat obveščen, da prebolevnost ne more biti razlog za izjemo. Avstralsko ministrstvo za zdravje naj bi mu tako novembra poslalo dve pismi, v katerih je bilo jasno zapisano, da okužba s koronavirusom v zadnjih šestih mesecih ne bo zadostovala za pridobitev izjeme, kar naj bi bil Đokovićev zdravniški razlog.

A zadeva ni povsem črno-bela – namreč, kot kaže, niti zvezne oblasti pri tem niso usklajene z oblastmi države Viktorije, ki je šele v zadnjih mesecih spremenila pravila, da lahko vstopajo v državo tudi necepljeni - a če sodijo pod medicinske izjeme.

Za nameček pa so se pojavile navedbe, da je šlo zasliševanje v smeri, ali se Novak ni cepil, ker je virus prebolel, ali se ni cepil, ker cepljenju nasprotuje. Vsekakor je vizum že imel, izdalo mu ga je avstralsko veleposlaništvo v Beogradu.

Ostaja tudi vprašanje, zakaj so drugi necepljeni tenisači, ki so prileteli v Melbourne z enakim vizumom in na podlagi zdravniških izjem, lahko vstopili brez zapletov in, kot poroča RTS, že trenirajo. Takih naj bi bilo kar 23.

Avstralski premier Morrison je priznal, da je mogoče, da so v državi ostali igralci z enako izjemo, kot jo je navedel Đoković. “Obmejni organi se pri svojih odločitvah zanašajo tudi na obveščevalne podatke in usmerjajo svojo pozornost na točno določene prišleke," je dejal. “Ko ljudje podajajo javne izjave glede tega, kaj imajo in kaj jim je bilo odobreno in kaj bodo počeli, pritegnejo nase precej pozornosti. Vsak, ki počne to, pa naj si gre za zvezdnika, politika ali pa tenisača, lahko pričakuje, da mu bodo postavili več vprašanj kot drugim.”

Vučić poziva k selitvi iz "neuglednega" hotela

Đokovičevi odvetniki so se na odločitev oblasti nemudoma pritožili, Đokovića pa so obmejni organi namestili v ne najuglednejši državni karantenski hotel, skupaj s prosilci za azil.

Noletovi podporniki v Melbournu ... Foto: AP
Noletovi podporniki v Melbournu ... Foto: AP
Hotel, v katerem Novak Đoković čaka na končno odločitev. Foto: AP
Hotel, v katerem Novak Đoković čaka na končno odločitev. Foto: AP

Vučić je danes avstralske oblasti pozval, naj tenisača premestijo v drug hotel. Srbski predsednik je na svojem Instagramu sporočil, da se je po telefonu pogovarjal z Novakom po tem, ko je bil temu po šestih urah vrnjen mobilni telefon. V klicu mu je sporočil, da bo država Srbija storila vse, da se "mučenje najboljšega na svetu preneha".

Danes sta govorila ponovno, Novak pa naj bi ga prosil le, da mu Srbija pomaga, da se preseli iz depresivnega hotela.

"Storili smo, kar smo lahko, sam sem z njim sinoči prvič govoril, danes zjutraj drugič, v skladu z dogovori, ki jih imamo, Ana Brnabić jih je ravno po telefonu prosila samo, da pred odločitvijo sodišča v ponedeljek omogočijo Novaku selitev iz tega zloglasnega hotela v hišo, ki jo je že najel, kjer se lahko giba. To je prosil Novak svojo državo, naša dolžnost je, da varujemo svoje državljane," je povedal Vučić za Telegraf.

V Beogradu shod v podporo Noletu

... in na protestnem shodu v Beogradu.
... in na protestnem shodu v Beogradu.

Medtem je Đokovićeva družina na tiskovni konferenci sporočila več podrobnosti zadnjih ur, pri čemer Srđan Đoković, Novakov oče, ni izbiral besed. V čustvenem nastopu je avstralske oblasti ostro napadel in sina označil za žrtev političnih igric. "Srbija je Novak in Novak je Srbija. Njihov cilj je bil ponižati Novaka, ponižati Srbijo," je dejal.

Dejal je, da je govoril s sinom, ki da se počuti zelo klavrno in da vso noč ni spal. Po navedbah Novakovega brata Đorđeja so obmejni organi tenisaču tudi zaplenili vse osebne predmete razen telefona, ki so mu ga vrnili, in mu sporočili, da mu bodo vrnjeni v Evropi.

Oče Novaka Đokovića na protestnem shodu v Beogradu. Foto: AP
Oče Novaka Đokovića na protestnem shodu v Beogradu. Foto: AP

Đorđe Đoković je pojasnil tudi nejasnosti glede domnevno nepravilno izpolnjene prijave za vizum in zatrdil, da je bila ta taka kot od vseh. "Novakova ekipa ni mogla neposredno vzpostaviti stika z zvezno oblastjo in oblastmi države Viktorije. Edini način je bil prek avstralske teniške zveze, ki ima dogovor z oblastmi o izjemah zaradi turnirja, in obstajajo trije razlogi, ki tenisačem omogočajo vstop v državo. Prijave ni oddal ne Novak ne njegova ekipa, ampak avstralska teniška zveza, kot tudi za vse druge tenisače, in Novak je dobil enak dokument."

Protestni shodi tudi v petek in morda še dlje

Ob koncu konference je Srđan Đoković pozval Srbe na shod v podporo Novaku. Popoldne se je pred poslopjem srbske skupščine zbralo več tisoč ljudi, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. "Novak je Srbija, on predstavlja svoboden svet. Hvala, ker ste prišli, da se bomo zanj skupaj borili," je zbrane nagovoril Srđan Đoković. Napovedal je, da se bodo protestni shodi nadaljevali vsaj še v petek oziroma vse dotlej, dokler ne bo Novak Đoković dočakal rešitve.

Prah se nekaj dni še ne bo polegel

Seveda so odzivi različni. Medtem ko ena stran zagovarja postopke avstralskih oblasti, so drugi na strani Srba.

Oglasila se je celo predstavnica organizacije za človekove pravice Human Rights Watch (HRW) Sophie McNeill in kritizirala postopanje oblasti.

"Zelo nelagodno se počutim nad načinom, kako je gospod Đoković obravnavan. Nihče si ne zasluži biti ponižan na tak način. To bi se lahko razrešilo pred njegovim potovanjem. To ni dobra podoba, ki jo Avstralija pošilja v svet," je tvitnila.

Zakaj sta dve neodvisni zdravstveni komisiji dali zeleno luč anonimni prijavi Đokovića, nato pa so avstralske oblasti razveljavile vizum?

Kot je dejal vodja Odprtega prvenstva Avstralije Craig Tiley, je za medicinsko izjemo zaprosilo 26 oseb. Peščici je bilo ugodeno. Kdo so ti igralci, ni povedal. Vsi so v državo vstopili brez pompa.

Bi bilo drugače, če Đoković prihoda ne bi najavil po družbenih omrežjih in se oglasil šele, ko bil prišel v Melbourne?

Tudi Morrison pa je na novinarski konferenci potrdil, da je Đoković poseben primer. "Ko ljudje dajejo izjave v javnosti, o tem, kaj imajo in kaj bodo naredili, privlečejo nase posebno pozornost. Vsak, ki to dela, pa naj bo politik, tenisač, novinar, lahko pričakuje, da mu bo postavljeno več vprašanj kot drugim. Tako delajo cariniki," je povedal Morrison in dodal, da poteza ni uperjena proti Srbiji, ki da je velika prijateljica Avstralije.

Đoković se še ni oglasil, je pa z balkona hotela pozdravil navijače, ki so se zbrali pred njim s transparenti v podporo Srbu, in jim pošiljal poljube (video desno).

Mediji so ob tem objavili tudi prvo fotografijo Đokovića iz Avstralije, na okencu letaliških obmejnih organov.

Nekaj je gotovo – prah se v prihodnjih dneh še ne bo polegel.

Srđan Đoković: Novaka so hoteli ponižati
Primer Đoković prerasel športne okvire in postaja že politična zgodba
Carreno Busta: Đoković ne bi smel biti izjema