Tujina

Harrisova Rusiji zagrozila z ostrimi sankcijami, Scholz pozval k pogajanjem

München, 19. 02. 2022 15.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Münchnu se v senci ukrajinske krize nadaljuje varnostna konferenca, na kateri sta zbrane med drugim nagovorila nemški kancler Olaf Scholz in ameriška podpredsednica Kamala Harris. Ob robu poteka izredno zasedanje zunanjih ministrov skupine G7, ki prav tako razpravljajo o odzivanju na ukrajinsko krizo. Harrisova je Rusiji zagrozila z obsežnimi sankcijami v primeru napada na Ukrajino.

Kot mnogi drugi na današnji varnostni konferenci je tudi ameriška podpredsednica Kamala Harris zaradi ponovnega povečanja napetosti na ukrajinski meji posvarila Rusijo pred napadom. Pri tem je poudarila, da ameriške vojaške sile v regiji niso nameščene za boj v Ukrajini, bodo pa branile vsak centimeter ozemlja članic Nata.

Harrisova je na konferenci predstavila scenarije ruske agresije. "Zdaj dobivamo številna poročila o očitnih provokacijah, Rusija pa širi dezinformacije, laži in propagando," je dejala ter Rusiji zagrozila s hitrimi in ostrimi ekonomskimi sankcijami.

Kljub temu vztraja, da so ZDA in njeni zavezniki še vedno odprti za pogovore, a opozarja, da se čas iskanja diplomatske rešitve izteka predvsem zato, ker se besede ruskih oblasti preprosto ne ujemajo z njihovimi dejanji.

Washington že več tednov opozarja, da bi lahko Rusija izzvala ali izumila incident na tem območju, ki bi služil kot izgovor za napad na Ukrajino. Danes pa je tudi ameriški obrambni minister Lloyd Austin med obiskom v Litvi znova opozoril na ruske priprave na napad in da so ruski vojaki pripravljeni na to. 

Dejal je, da konflikt sicer ni neizogiben in dodal, da lahko ruski predsednik Vladimir Putin izbere drugačno pot. "ZDA so mu v soglasju z našimi zavezniki in partnerji ponudile priložnost, da si prizadeva za diplomatsko rešitev. Upamo, da jo bo izkoristil," je povedal.

Austin je baltskim državam med obiskom zagotovil, da jim ZDA stojijo ob strani in da je njihova zavezanost Natovi kolektivni obrambi železna.

Ameriška podpredsednica Kamala Harris je Rusiji napovedala obsežne sankcije v primeru napada na Ukrajino.
Ameriška podpredsednica Kamala Harris je Rusiji napovedala obsežne sankcije v primeru napada na Ukrajino. FOTO: AP

Scholz: Treba se je pogajati

Nemški kancler Olaf Scholz je zaradi ponovnega povečanja napetosti na ukrajinski meji medtem posvaril Rusijo pred napadom. V luči ponovnega zaostrovanja ukrajinske krize je Scholz na varnostni konferenci poudaril, da bi bila vsakršna vojaška agresija na Ukrajino velika napaka. "Želimo si, da se to ne bi zgodilo, zato pa se je treba pogajati" je dejal.

Pri pogajanjih je treba razlikovati med nesprejemljivimi zahtevami in legitimnimi varnostnimi interesi. O pravici do svobodne izbire zavezništva, torej o možnosti, da se Ukrajina pridruži Natu, se Scholz ni pripravljen pogajati. Rusiji pa očita, da je vprašanje članstva Ukrajine v Natu povzdignila v nepravem času. "Hkrati obstajajo resna varnostna vprašanja, ki so pomembna za obe strani. Predvsem preglednost oborožitvenih sistemov in vojaških vaj ter novi pristopi k nadzoru nad orožjem," je dodal. Hitrih uspehov ne pričakuje, toda meni, da lahko dinamiko krize premagamo le s pogajanji.

Ponovil je, da je Nemčija največja donatorka finančne pomoči Ukrajini in da bo to nadaljevala tudi v prihodnje. Pri tem je nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock pojasnila, da zgodovina in zakoni Nemčiji preprečujejo, da bi delila orožje s partnerji, ki niso člani Nata. Izjava je bila deležna ostrih kritik zaradi vse večjih strahov pred morebitnim ruskim napadom. Nemčija pa si tako prizadeva za mirno rešitev krize v Ukrajini, saj ima izjemno moralno avtoriteto, meni ameriški državni sekretar Antony Blinken.

Nemški kancler je na varnostni konferenci pozval tudi k okrepljenim prizadevanjem za vključitev Zahodnega Balkana v EU. "Ni dovolj, da kot strateški cilj navedemo možnost širitve te regije. Moramo jo aktivno spodbujati," je dejal. Prav tako si kancler želi okrepiti sodelovanje s Kitajsko pri vprašanjih skupnega interesa, kot so boj proti podnebnim spremembam in revščini ter nadzor nad orožjem.

V Münchnu se v senci ukrajinske krize nadaljuje varnostna konferenca, vodilni svetovni forum o globalni varnostni politiki, na kateri do nedelje pričakujejo več kot 30 voditeljev držav in vlad ter predstavnike več mednarodnih organizacij. ZDA na konferenci zastopa podpredsednica Kamala Harris. Nemško delegacijo vodi kancler Olaf Scholz. Poleg Pahorja se konference iz Slovenije udeležujeta tudi ministra za zunanje zadeve in obrambo Anže Logar in Matej Tonin.

Pahor: Ukrajinsko krizo je treba rešiti po mirni poti

Predsednik republike Borut Pahor je ob robu münchenske varnostne konference v izjavi pozval k dialogu in iskanju mirnih rešitev krize v Ukrajini. Po njegovem mnenju bi Rusija za vojaški poseg v Ukrajini plačala visoko politično, gospodarsko in moralno ceno. 

"Mislim, da si vsi prizadevamo, da bi se kriza rešila po mirni poti," je v izjavi poudaril Pahor. Sam sicer zaznava manjše razlike v diplomatskih pristopih reševanja krize. "Tu se postavlja vprašanje, ali je smiselno vedno znova napovedovati rusko invazijo, za katero se izkaže, da je ni," se je spraševal.

EU je v svojih besedah bolj previdna kot ZDA, ker je EU neposredna soseda Rusije in želi ohraniti manevrski prostor za demokracijo, je ocenil. "Po drugi strani pa je res, da dostikrat tudi EU želi imeti ZDA, ki na glas povedo, da obstaja moč za dosego nekaterih ciljev," je dodal. Razmere v Ukrajini so po njegovih besedah sicer zaskrbljujoče, zato bodo o njih govorili tudi na konferenci. "Mislim, da moramo vse svoje znanje, moč in politično voljo usmeriti v dialog in v mirno rešitev te krize," je dejal. Veliko ceno za vzdrževanje miru po njegovih besedah plačujejo tudi zahodne države.

Konferenca predstavlja dobro priložnost za izmenjavo argumentov in iskanje mirnih rešitev, je dodal. "Želim si, da bi na obeh straneh prevladal razum," je poudaril in obžaloval odločitev Rusije, da na konferenco ni prišel ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (86)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pametnidržavljan
20. 02. 2022 11.32
+1
Kdo še vrjame zahodu in NATU? Rusi, Kitajci,,, Ko je NATO bombardiral Beograd brez dovoljenja UN ,Ko je NATO podprl Izrael h GENUCIDU Palestincev? Sedaj podpira podkupljene Ukrajince, da izvedejo genocid nad Rusko govorečem ljudstvu in iz ozadja preti z super sankcijami? Odprite oči da ta zahodna kriminalna organizacija samo krade in uničuje v imenu kapitala. Kjer ni kapitala te prisilijo "A si z nami ,ali si proti nam" srednje opcije ni. Sramujem se, da sem primoran biti v taki lopovski organizaciji. Ne bodimo podkupljeni kot politiki
tornadotex
20. 02. 2022 08.47
+2
Rešitev je samo ena ,,demilitizirana Ukraina;; Torej brez Nata in primer je rešen,Putin vesel in malo priškrtnjen ego zahoda, pa bo vse vredu....
nikhrast
19. 02. 2022 20.55
-7
Še zdaj mi ni nobeden povedal zakaj imajo Rusi tako malo prijateljev v Evropi, posebno na vzhodu. Saj vem, vse tiho.
Svarozhits
19. 02. 2022 20.56
+8
Zakaj imajo Americani tako malo prijateljev v J Ameriki... Saj vem vse tiho.
DEEP
19. 02. 2022 21.02
+3
Domači prag je treba spucat potem mogoče k susjedu!
patria
19. 02. 2022 21.43
+4
Imeti prijatelja, biti z nekom prijatelj pomeni, da sva enakopravna, enakovredna, da se spoštujeva. Amerika ima predvsem ( kot so že sami definirali ) njej vdane vazale.
nikhrast
20. 02. 2022 15.12
-3
Svary, povej zakaj folk drvi v Severno Ameriko, koliko migrantov pa sprejme Rusija?
Antena
19. 02. 2022 20.47
+5
ZDA vedno neti vojne po celem svetu in vedno izgubi..so Afganistan že pozabili ?
Svarozhits
19. 02. 2022 20.35
+3
Harisova Kamela in Bidon. Idealno, oba držita veliko vode, glede na ro kako jokajo Američani bosta prišla še prav.
jps28
19. 02. 2022 20.29
+8
Kaj se v evropi ne znamo nič med seboj zmenit brez ZDA? Počutim se kot suženj, kolonija ZDA.
Rains
19. 02. 2022 20.23
-9
EU je naivna samo tolk, da je pustila, da na določenih točkaj postane odvisna od Rusije. Kot da ne poznajo zahrbtnosti Rusov. Pa to so ista nesnaga kot Srbi. Saj samo ti dvoji so začeli vojno v moderni Evropi. In tu smo na pragu še ene, spet Ruske. Ruse bi mogli odpikat pa jih stret kot oreh da bo mir v Evropi.
polikarbonatka
19. 02. 2022 20.37
+5
gr?arica
19. 02. 2022 21.01
+3
Rains si eden redkih, ki verjame v ameriske basni. Vzami si v roke zemljevid ter oznaci kje so Nato( ameriske) baze in kje ruske. Ce le nisi slep bos videl da Nato obkoljuje rusijo in ne obratno. Morda se spominjas kako so americani skocili v zrak in bili pripravljeni zaceti 3.sv zaradi raket na Kubi. Sicer so te rakete bile odgovor na takratno namescanje ameriskih raket v Turciji. Kar pa se trenja orehov tice....ja kar nekajkrat so iz zahodne ecrope skusali treti ruske orehe, rezultat pa so bili strti njihovi " orehi" med nogami.Bi pa taksne kot si ti in tebi podobne poslal na prvi crto ko se bo zacelo. No verjetno bos takrat v stilu gologlavega jastreba( ki misli da je sokol) hitro se skril v kaksno klet Cankarjevega doma
Petur
19. 02. 2022 20.21
+4
grozijo s sankcijami?oni so tisti.ki hočejo v ukrajini vojno,kot je bilo drugje že videno.
nightifly
19. 02. 2022 20.06
+8
Samo vprasanje .......... ali res kdo od vas misli ,da je ameriska demokratska stranka ,taka kot je danes ,res ´´ svetilnik ´´ demokracije in miru v svetu ? Biden demokrat ,Clintonova Demokrat, Obama demokrat ? Vi to resno ? Jaz smatram sebe demokrata , niti v sanjah ne bi rad imel blizu te neoliberalne globaliste , ki so surovi zunaj in navznoter , ter podrejeni samo eni crti ,ki jo sledijo ,denar -profit . Tisto kar blodijo o svoji humanosti lahko pogledamo iz zracnih posnetkov razlicnih tujih drzav ,katere so zbombardirali do amena .Danes so tam samo rusevine , kje so ljudje ,kam so sli tisti revezi ,katerim je bilo vzeto vse , dom ,prihodnost , zdravje . Nihce jih ne omenja . Vsi prej omenjeni bi morali ze zdavnaj sedeti v arestu ........kaksni demokrati neki . Tudi Jansa ima v nazivu stranke Demokratska stranka . Je res ?
nikhrast
19. 02. 2022 21.10
-2
Malo poglej zgodovino. 150 let nazaj, v cajtu Lincolna, so bili republikanci progresivni, republikanec Lincoln je leta 1863 ukinil suženjstvo, leta 1965 je pa demokrat Johnson uvedel Voting Rights Act. Demokrati na jugu niso to sprejeli prijazno, prevzeli so vlogo rasistov in postali republikanci, tako da se zdaj demokrati borijo za pravice zatiranih, revnih... Vidiš kako napredni skozi stoletje postanejo represivni.
Svarozhits
19. 02. 2022 20.00
+7
Zakaj potem EU ne sankcionira US, ko bombardirajo bližnji vzhod? Ne razumem. Pa zakaj Rusi še niso napadli Ukrajine? Kaj čakajo?
darmr
19. 02. 2022 20.03
-2
Tone 12345
19. 02. 2022 19.52
+7
Kaj boš ti punčka grozila!kermu -Putinu kaj si ti ja nor!!
Jan zan 1234
19. 02. 2022 19.26
+9
Dolar propada...!!! Zda rabi vojno...!!!
tali?ni tom
19. 02. 2022 19.23
+6
torej,kakšne sankcije boijo doletele zda za irak,sirijo,afganistan,jemen,gvatemalo,vijetnam,jugoslavijo,libijo??? še celo njihovi vojaaki imajo ket edini na svetu imunitetoo pred vojaškimi sodišči! in rovarijo vedno znova,vsak dan,leto kar naprej! rusi pa,za prmej,so še vedno v rusiji,imajo vaje ali karkoli na svojem ozemlju,in folk jim ne da miru! pa ,po zanesljivih ameriških podatkih,bi naj se napad zgodil najpozneje 16,rusi ,pa so še vedno v rusiji!edini ki si želijo vojne tam so američani ,angleži in okupaciojskonapadalni nato!
darmr
19. 02. 2022 20.04
-5
marston
19. 02. 2022 19.13
+9
kaj delajo amerigosi v eu, vojne je konec že 80 let, oni pa še kar baze filajo
Rains
19. 02. 2022 20.16
-5
Dokler obstajajo Rusi obstaja tudi nevarnost za vojno in še dobro da imamo Američane!
marston
19. 02. 2022 19.12
+6
krizo umetno vzdržujejo edino zda, ker hočejo eu uničit, ne dovolijo severnega toka. to je energetska kriza, ne boj za ozemlja. energija in pitna voda - tega bo primanjkovalo v naslednjih letih
revolucijakorupcijafasizem
19. 02. 2022 18.55
+11
Mislim da se človek z 4500 vojnimi nukleranimi glavami ne boji ZDA niti Kamalinih sankcij.
Think with your own head
19. 02. 2022 18.39
+7
Mogli bi uvesti sankcije na USA zaradi številnih napadov na suvernost držav in te so bile muslimanske. Američani so kradli nafto oziroma zasedli njihovo naftno črpališče. Sedaj pa hujskajo evropo, da bi bila v evropi vojna. Ko sem je izjalovil načrt, da begunci preplavijo evropo. Niso pričakovali, da bodo države postavljale žičnate orgaje. Ven iz Nata. S tem bomo prihranili kakšen evro več v davkoplačevalski denarnici. In bi zavzeli status nepristranske države kot je to Finska,ki ne meče denarja v Nato.
za bojši jutri
19. 02. 2022 18.41
+8
G7 - Sedem klovnov, ki ne vedo kaj bi s seboj.
bkaval
19. 02. 2022 18.19
+9
na koncu ce diplomacija ne uspe je v zgodovini bila vedno vojna. tam se pokaze kdo je mocnejsi in kot tak si odreze kos zemlje porazenca. meje so se v zgodovini vedno spreminjale in se tudi sedaj bo se v naprej tako. ursula in njeni politiki ce se bo zaratilo, kaksnih velikih proti ukrepov ne bodo dali, ker se bo zaprla pipca za plin in se kaj drugega.
Bolfenk2
19. 02. 2022 18.10
+16
Kaj ko bi enkrat ves svet zagrozil ZDA s sankcijami. Kamor koli pridejo hujskajo na vojno.
Bolcn
19. 02. 2022 19.19
+4
Vsi skup bi se moral vzet pa pred vrata zdraharjem, pa da vidmo greatest country in the world.
Rains
19. 02. 2022 20.18
-2
Vsi skup, hehe, kupček bednikov rusofilov. Nepomembni ste!
Space Voyager
19. 02. 2022 17.51
+12
Izjemna strateška napaka EU je, da se pusti vleči Američanom za nos v konflikt z Rusijo. Sosedo silimo v sodelovanje s Kitajsko, kar na dolgi rok res lahko pripelje do svetovne vojne.