3000-glava množica v živo. Foto: Adrijan Pregelj
3000-glava množica v živo. Foto: Adrijan Pregelj

Val 202, radio, ki se ponaša s sloganom “Več kot radio” se je rodil 16. junija leta 1972, tako pa so se pomembno obletnico – petdeseto – odločili praznovati na poseben način. Na odru razprodanih Križank se je tako včeraj kot po tekočem traku v uri in pol zvrstilo več kot 30 glasbenikov, tako solistov kot tudi članov različnih glasbenih zasedb, ki so se poklonili abrahamu radia. 3000-glavi množici v živo so se številni lahko pridružili tudi prek televizijskega in radijskega prenosa.

Sonce zasedbe Planet Groove. Foto: Adrijan Pregelj
Sonce zasedbe Planet Groove. Foto: Adrijan Pregelj

Za rokerski uvod v praznično obarvan večer je poskrbela skupina Elevators, ki sta se ji na odru pridružila tudi Zoran Benčič in Slaviša Stojanović, s pesmijo Res Nullius Rojen leta ‘72. “Čudoviti spomini, fine muzike in en tak večer, da bo kdo še kaj slekel,” se je po prvi pesmi pošalil Andrej Karoli, vsem zaželel dobrodošlico in predstavil člane, zadolžene za glasbeno spremljavo celotnega koncerta – Jani Hace, Sergej Ranđelović – Runjoe, Robi Pikl, Davor Klarič, Martin Janežič – Buco, za spremljevalne vokale pa so poskrbeli Katja, Petra in Metod.

Bratje in sestre, odprite pesmarico na strani 202 in gremo naprej skozi leta,” je Karoli napovedal Rudija Bučarja, ki je odpel Greva naprej, in pesem Skozi leta, pri kateri se je instrumentalistom in vokalistom na odru pridružil tudi Marko Vuksanovič iz zasedbe Avtomobili. Ritem se je kmalu prelil v Tako lepo si zlomila mi srce – z njo se je na odru pokazal Boštjan Dermol, pevec zasedbe Nude. Brez premora je program tekel naprej, tako pa sta po Križankah, ki so pokale po šivih, zadonela glasova tudi Jadranke Juras in Anje Križnik Tomažin, ki sta zapeli: “Ostala sva brez besed, ti si rekel sonce.” Neutrudno je pesem prešla v druge ritme – že dodobra ogreta množica glasbenih navdušencev se je zazibala ob skladbi Mim pravil, ki jo je izvedel Urban Lutman iz zasedbe Batista Cadillac.

Rdeče oči. Foto: Adrijan Pregelj
Rdeče oči. Foto: Adrijan Pregelj

Raperskemu venčku sledile zimzelene pesmi

V raperske vode je občinstvo popeljal Michael Leopold, znan pod imenom Leopold I. S pesmijo Edino, v kateri med drugim poudaril, da se “noben ne upira, vsi so zadovoljni z malim, noben ne protestira, za spremembe so prestari”. Uvodni takti so kmalu že naznanili, da se bo glasbeni žanr nadaljeval. Oder je Boštjan Nipič – Nipke, ki je za MMC pred nastopom dejal, da je odrasel ob poslušanju različnih radijskih postaj, danes pa je še vedno vesel, ko na Valu 202 sliši svojo pesem, zavzel s svojo uspešnico Noben me ne razume – predvsem refren je odmeval iz ust Križank. Naslednji na vrsti je bil zastopnik skupine Elvis Jackson: David Kovšca – Buda, ki je Valu 202 v znak praznovanja posvetil pesem I Believe in Love, sledil pa mu je še en raperski nastop, Marko Kocjan oziroma Emkej. Občinstvo se mu je pridružilo pri prepevanju skladbe Rdeče oči.

Noben me ne razume. Foto: Adrijan Pregelj
Noben me ne razume. Foto: Adrijan Pregelj

Že skoraj ponarodelo pesem Bit, ki poudarja, da je “smisel življenja ležanje na plaži, z možgani na ‘off’ in čivavo na straži”, so prek videoposnetka na velikih zaslonih izpod rok Goge Sedmaka, pevca skupine Zmelkoow, naznanili prvi akordi na kitari. Obiskovalci so pevčevo odsotnost v živo nadomestili z glasnim prepevanjem, od prve do zadnje note. Instrumentalna spremljava je s svojim uvodom poskrbela za navdušene vzklike, saj so z njim namignili, da bo koncert popestrila še ena pesem, s katero se marsikdo poistoveti – Čista jeba, s katero sta na praznovanju abrahama Vala 202 nastopila Tone Kregar in Jernej Dirnbek iz glasbene zasedbe Mi2 in požela bučen aplavz. Sledil je Drago Mislej – Mef s Potjo domov, ki jo je pospremil tudi mil sij telefonskih lučk – pesem je bila posvečena pokojnemu Marku Breclju.

Valovi. Foto: Adrijan Pregelj
Valovi. Foto: Adrijan Pregelj

Križanke je zatem napolnil glas Vlada Kreslina, ki se je za MMC pred koncertom spomnil na "romantične" čase, ko je na Valu 202 ob četrtkovih jutrih bil honorarni glasbeni urednik. "Imel sem popolnoma proste roke pri izbiri glasbe, in to je bil res pravi užitek," je priznal. Čeprav ni bil osebno prisoten, je poskrbel, da je po celotni dvorani odzvanjal sloviti verz: “Od višine se zvrti”, ob katerem so se zazibali prav vsi prisotni. Na klavirju ga je sicer na videoposnetku spremljal Aleš Klinar, v živo pa so člani Elevators združili moči z godalnim orkestrom RTVSLO.

Za zalaingasper je bil to "najlepši možen konec tega obdobja ustvarjanja"

Ta je prisostvoval do konca koncerta, med drugim tudi pri skladbi Gremo se igrat boga, ki se je izvila iz grla Matevža Šaleharja – Hama, ki je za MMC povedal, da je med vajami za nastop z Elevators sicer ugotovil, da pesem že več let igra popolnoma drugače, kot je na posnetku, tako pa se je "pridno" znova lotil vaje, in Začaraj me, s katero sta občinstvo očarala člana iz skupine King Foo – Aleksandra Josić in Rok Golob, ki jo je pospremil na klavirju, na pomočć je priskočil tudi Matej Sušnik.

Medtem ko so člani množice gledalcev željano pričakovali, kdo se bo naslednji zvrstil na odru, so zvoki harmonike začeli glasbeno delo Mesec, ki jo je ob godalih izvedel Hieronim Vilar, vodja glasbenega projekta Lusterdam. Zvoki harfe so naznanili prihod Raiven, ki je svoj vokal pokazala s pomočjo skladbe Zažarim, meni pa, da Val 202 "skozi vsa ta leta spodbuja, da lahko glasbeniki širimo svojo avtorsko glasbo in tudi preko radijskih valov ohranjamo stik s svojimi poslušalci". Kmalu je v polnem ljubljanskem prizorišču vzvalovila mirna harmonija naslednjega nastopa – na vrsti so bili Valovi, čez katere sta poslušalce popeljala zalagasper. Duet je sicer za MMC delil, da je bil nastop "najlepši možen konec tega obdobja najinega ustvarjanja" – par si namerava vzeti daljši premor za razmislek, kaj še imata za povedati.

50 let: Reportaža z Dneva 202

Po njunem odhodu sta na odru zakraljevala dvojica iz rock skupine Siddharta. Tomaž O. Rous za klavirjem je, preden se je posvetil Orion Lady, zaigral tudi nekaj not pesmi Bohemian Rapsody legendarne zasedbe Queen. Vokal je vodil Tomi Meglič, ki si je pred glasbenim spektaklom, polnega superpoztive, obetal "veliko vseslovensko fešto", še vedno pa se rad spomni leta 2002, ko se jim je pri igranju avtorske glasbe ob 30. obletnici Vala 202 v Križankah pridružil Simfonični orkester RTV Slovenija. Besedilo Orion Lady se je kmalu spremenilo v verze: “V nama ledenijo solze, pa bi morale zavret” – v vroči dvorani je odzvanjala Ledena.

Na odru sta proslavo 50. obletnice – za katero je bilo, glede na gladek potek in hitro menjavo nastopajočih, očitno potrebno veliko priprav – s skladbo Objemi me v rockerskem vzdušju nadaljevala Matjaž Ograjenšek in Zvone Hranjec, predstavnika skupine Chateau, sledil pa je duet iz Šank Rocka. Da so “umrle sanje mavričnih ljudi”, je v duhu zimzelene pesmi občinstvo v en glas zapelo skupaj z Matjažem Jelenom in Borom Zuljanom, ki je postregel z divjim kitarskim solom. Tega je občinstvo nagradilo z obilnim aplavzom. Za vmesen del je služil The Whistleblowers glasbenikov Laibach, ki ga je pospremilo ritmično ploskanje zbranih.

Zoranu Predinu so zapeli za rojstni dan, končalo se je z vprašanjem: "Kdo bo rešil svet?"

Ledena. Foto: Adrijan Pregelj
Ledena. Foto: Adrijan Pregelj

Vzdušje Križank je s pesmijo Ker tu je vse tako lepo živahno povzela Manca Trampuš iz Koala Voice. Njenemu nastopu sta sledila Borut Marolt in kitarist Igor Dernovšek, ki sta na praznovanju zastopala Niet in njihovo pesem Tvoje oči. Robi Pikl je v tem primeru svoje ročne spretnosti pokazal tudi v posebnem instrumentalnem solu. Na odru sta se za njima z jasnim sporočilom ustalila Mate Brodar – Bro, ki je že vnaprej pričakoval "večer dobre glasbe, ki je pustila pečat na vseh nas", s pesmijo Nočem te nazaj in Tine Matjašič iz Alo!Stari z Vse bi dal. Ta je tudi poudaril, da njegov “somariborčan” Zoran Predin praznuje rojstni dan, posledično pa mu je več tisoč ljudi tudi zapelo rojstnodnevno pesem. Slavljenec je nato nastopil z Ne mi dihat za ovratnik skupine Lačni Franz, ki so jo popestrile številni instrumentalni vložki, s katerimi so vsi glasbeniki, ki so vidno uživali, pokazali, kaj znajo.

Prjatučki. Foto: Adrijan Pregelj
Prjatučki. Foto: Adrijan Pregelj

Naslednje note so že sovpadale z Umazanimi mislimi, ki jih je odpel frontmen skupine Joker Out Bojan Cvjetićanin in s tem še dodatno razvnel glasbene oboževalce. Naslednji je Valu 202 zapel Miloš Radosavljevič posavske skupine Shyam – izbral je Željo daleč stran. Elevators so nato odigrali Rekla je ne, skladbo rockerjev Don Mentony Banda, ki je bila posvečena spominu na Janeza Zmazka Žana, ki je umrl leta 2020, na oder pa je kmalu skočil tudi Zoran Čalić, kitarist Big Foot Mame, ki je poskrbel za pravo kitaristično razvajanje. Pridružil se mu je tudi pevec Gregor Skočir, tako sta s skupnimi močmi poudarila, da pač “nekaj je na njej”, Čalić je, medtem ko je Skočir obvladoval celoten oder, to še dodatno popestril s samostojnim delom in bučnim zaključkom.

Nadaljeval je Tomislav Jovanović – Tokac, vokalist Dan D. Njihovo pesem Jutranja je z besedami “Spet bo zagorelo, ker nam vedno tli na dnu srca” povezal še s poslednjim nastopajočim. Po stopnicah je kmalu že pritekel Mrfyjevec Gregor Strasbergar s “himno” Prjatučki. Na koncu se mu Tokac spet pridružil in pesem povezal s skladbo Čas, v noč pa je odzvanjalo njuno skupno petje vprašanja: “Kdo bo rešil svet?”.

Ob tem so se na odru združili vsi glasbeniki, ki so zaploskali tako vsem nastopajočim kot tudi zbranim ljudem. “Pet, nič. Komaj. Moj radio. Hvala vam, hvala Valu 202, hvala ‘familiji’," je Karoli na koncu pokazal na vse, ki so večer popestrili z glasbo. Kljub temu da si je občinstvo želelo bisa, je glasbeni maraton zaključil z besedami: “Lepo se imejte in pazite nase.”

Vsi združeni na odru. Foto: Adrijan Pregelj
Vsi združeni na odru. Foto: Adrijan Pregelj

Kako nastopajoči vidijo Val 202 čez 50 let?

"Mislim, da bodo ljudem še naprej predstavljali dobro slovensko glasbo ter spodbujali in podpirali glasbenike, ki so na začetku," je za MMC povedala Zala Kralj iz dueta zalagasper. Gašper je ob tem poudaril, da Val 202 "glasbo sodi le po glasbi, ne pa po spotih ali sledilcih", njegova podpora pa mu je bila kot ustvarjalcu zelo pomembna. Prav tako meni Raiven: "Glasba in naše ustvarjanje je umetnost in ne matematična enačba in pri Valu 202 je ravno raznolikost tista, ki nas vse bogati." Tomi Meglič, čigar Val 202 je še vedno prva izbira, je dodal, da "nimamo kaj skrbeti, če se bo program razvijal in moderniziral tako kot do zdaj." V tej luči Mate Brodar, ki ga Val 202 povsod stalno spremlja, napoveduje, da bo pestro, razgibano in nikoli enako. "Verjamem pa, da bo Val našel svoj prostor in obliko ne glede na to, kakšne spremembe nas čakajo," je še povedal za MMC.

Matevž Šalehar – Hamo Valu 202, ki ga ima za svoj radio, želi vsaj pol tako dobro polovičko stoletja, kot jo imajo za seboj, Vlado Kreslin pa se sprašuje, ali bo čez pet desetletij morda popevka tedna njegova pesem Pot v raj.

Dan 202 – 50 let Vala 202