Dostojni pogoji dela

Oštevilčeni dostavljalci hrane. Kaj če bo prihajalo do lažnih prijav?

G.G.
17. 8. 2022, 11.54
Posodobljeno: 17. 8. 2022, 13.37
Deli članek:

Po dogovoru z Mestno občino Ljubljana in podjetjema Wolt in Glovo imajo po novem dostavljalci hrane na nahrbtniku identifikacijsko številko. Na to potezo so se z ogorčenjem odzvali v več sindikatih.

Profimedia
Po novem bodo imeli dostavljalci v Ljubljani identifikacijske številke.
V stranki Levica menijo, da gre pri dogovoru, ki ga je ljubljanska mestna občina dosegla s predstavniki korporacij Glovo in Wolt glede obveznega nošenja posebnih identifikacijskih številk pri dostavljalcih hrane, za popolnoma zgrešen pristop. Prepričani so, da rešitev kaznuje posledice, ne sprašuje pa se o vzrokih zanje.

Ljubljanski župan Zoran Janković je ponovil, da je glavni cilj ukrepa varnost pešcev v središču mesta, zlasti v conah za pešce, kjer so nekateri dostavljaci vozili prehitro. V primeru, da se bodo posamezni kurirji kljub prijavi nadaljevali s prehitro vožnjo, se bodo z njimi v podjetjih Glovo in Wolt pogovorili, zadnji ukrep pa je lahko tudi odpoved pogodbe.

Drugačnega mnenja je več sindikatov (Sindikat Mladi plus, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije, Sindikat delavcev gostinstva in trgovine Slovenije, Sindikat novinarjev Slovenije, Sindikat Glosa
Svobodni sindikat Slovenije) in združenj Ambasada Rog, Danes je nov dan, Inštitut za druga vprašanja, Avanta Largo). Menijo, da želijo župan ter Wolt in Glovo s tem ukrepom »odgovornost prenesti na kurirje in kurirke, namesto da bi sami prevzeli odgovornost za ustvarjanje pogojev, ki kurije in kurirke sili v kršitve cestno-prometnih predpisov. Izkoriščevalske korporacije svojim "poslovnim partnerjem" ne omogočajo dostojnega preživetja, brez da bi kurirji in kurirke pogosto tvegali svoja življenja na cestah. Če bi imeli dostojne pogoje za opravljanje svojega dela ne glede na to, koliko dostav s kakšnimi razdaljami opravijo, ne bi bili prisiljeni v hitenje na cesti.«

Sprašujejo se, na podlagi česa bodo dostavljalci sankcionirani v primeru prijave. Kaj če pride do neupravičenih ali celo lažnih prijav? Kakšna bo zakonska podlaga, da bodo sankcionirali kršitve? Kot je že včeraj poudaril Janković, redarji in policisti ne izdajajo glob na podlagi prijav, ampak morajo kršitelja zasačiti »in flagranti«. Prijave le nakazujejo, kakšno je stanje. V zadnjih tednih jih je bilo od 3 do 10 na dan.

Sindikati zahtevajo, da »namesto da se delavce in delavke žigosa s številkami kot živino, naj Wolt in Glovo uredita dostojne delovne pogoje in plačilo za vse, ki pri njih opravljajo delo.«