Če bo zakon sprejet, bo ročno evidentiranje postalo stvar preteklosti. / Foto: Tina Dokl

Elektronsko evidentiranje

Ministrstvo za delo pripravlja spremembo zakonodaje, ki med drugim prinaša podrobnejše spremljanje službenih ur in elektronsko beleženje delovnega časa. Bo ukrep zmanjšal možnost zlorab delavcev ali pa gre za nepotrebno birokratizacijo ...

Elektronsko evidentiranje naj bi zmanjšalo možnost zlorab, na drugi strani pa naj ne bi omejevalo svobodnejših in novih oblik dela.

Ljubljana – Od konca julija je v javni razpravi predlog sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki so jih pripravili na ministrstvu za delo. Spremembe zakona med drugim predvidevajo natančnejše spremljanje delovnega časa in tudi elektronsko evidentiranje delovnih ur zaposlenih. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za delo, bodo spremembe inšpektoratu za delo olajšale ugotavljanje nepravilnosti, kakršne so se denimo pred nedavnim odkrili v podjetjih Marinblu in Selea. »Spoštovanje določb o delovnem času ter zagotavljanje počitkov in odmorov je pomembno z vidika zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu ter spoštovanja temeljnih pravic delavcev do odmorov, počitka ter svobodnega koriščenja dela prostih dni,« ob tem še dodajajo na ministrstvu za delo.

Spremembe, ki so bile sicer v okviru socialnega dialoga znotraj pogajalske skupine Ekonomsko-socialnega sveta oblikovane že pred tremi leti, a so nato obležale v predalu, pozdravljajo v sindikatih. »Dejstvo je, da je število kršitev pravic delavcev na področju delovnega časa, zagotavljanja počitkov in odmorov zelo veliko, zlasti sedaj, ko delavcev primanjkuje, in v dejavnostih, kjer so tudi plače zaposlenih delavcev nizke,« pravijo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, kjer sicer dodajajo, da uvedba elektronskega beleženja delovnega časa sama po sebi ne bo v celoti odpravila kršitev, bo pa pripomogla k zmanjšanju, prav tako se bo na ta način zmanjšalo tudi število neplačanih nadur zaposlenih.

Način evidentiranja naj bo v domeni delodajalca

Na drugi strani predstavniki delodajalcev v predvidenih spremembah vidijo predvsem dodatno birokratizacijo ter stroške. V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so do predloga kritični tudi zato, ker »ne sledi novim oblikam dela, hkrati pa ne prinaša nikakršnih zagotovil, da se zlorabe oz. kršitve ne bodo več dogajale«. »Bistveno je, da se evidentiranje delovnega časa vodi pravilno, pa naj gre za elektronsko ali ročno evidentiranje. Odločitev o tem, na kakšen način se bo evidentiral delovni čas, pa mora biti v domeni delodajalca,« pravi predsednik OZS Blaž Cvar.

Imajo tudi pomisleke glede izvajanja zakona v praksi. Na OZS so posebej omenili primer delodajalca, ki ima denimo slikopleskarsko dejavnost in na isti dan tri zaposlene napoti na tri različne lokacije. »Kdo in na kakšen način bi v aplikacijo vpisoval čas prihoda in odhoda z dela, če se hkrati s predlogom sprememb zahteva, da se na kraju opravljanja dela hrani evidenca o izrabi delovnega časa in dokumentacija?« se sprašujejo na zbornici.

Pojavljajo se tudi drugi dvomi, povezani z novimi oblikami dela, denimo dela na domu, ki se je še posebno v času epidemije uveljavilo v številnih poklicih. A kot odgovarja minister za delo Luka Mesec, z zakonom ne želijo doseči, da bi se morali zaposleni, ki delajo od doma, hoditi evidentirat na sedež podjetja. Kot je zapisal na Twitterju, je poanta zakona preprečevanje zlorab, »o drugačnih določitvah v sodobnejših poklicih pa se seveda lahko pogovarjamo«. Kot je še dodal, so tudi zato dali delodajalcem en mesec časa, da skupaj najdejo rešitve, ki bodo ustrezale vsem.

Če bo zakonodaja sprejeta, bo elektronsko evidentiranje po končanem prehodnem obdobju v veljavo stopilo leta 2025.

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

delno oblačno
vlažnost: 92 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

5/12

ponedeljek

5/9

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...