Tujina

Nemčija umika vojake iz Malija

Berlin, 12. 08. 2022 13.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nemčija bo začasno prekinila svojo vojaško misijo v Maliju, je danes sporočilo obrambno ministrstvo v Berlinu. Nemška vojska je bila v tej v zadnjem času vse bolj nestabilni zahodnoafriški državi navzoča skoraj desetletje. Razlog za umik naj bi bila zavrnitev pravic do preletov letal za redno rotacijo nemških vojakov v tej državi.

Nemčija do nadaljnjega prekinja misijo Bundeswehra v Maliju, je danes sporočil tiskovni predstavnik ministrstva za obrambo. Malijska vlada je namreč nemški vojski večkrat zavrnila pravice do preletov, ki so potrebni za rotacije vojakov, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa pojasnil odločitev Berlina.

Nemčija je načeloma še vedno pripravljena sodelovati v mednarodni mirovni misiji, vendar le, če to podpira tudi malijska vlada, pa je povedal tiskovni predstavnik vlade Steffen Hebestreit.

Na pogovore v Mali je v začetku tedna odpotoval vodja političnega oddelka nemškega zunanjega ministrstva, pristojen med drugim za Afriko. Tedaj je bilo rečeno, da je malijska stran nakazala, da bi se lahko rotacije nemških vojakov v bližnji prihodnosti znova nadaljevale. Tudi obrambna ministrica Christine Lambrecht naj bi v četrtek v telefonskem pogovoru z malijskim kolegom Sadiom Camaro prejela ustrezna zagotovila. 

Nemški vojak
Nemški vojak FOTO: Shutterstock

Mali z okoli 20 milijoni prebivalcev je od leta 2012 doživel tri vojaške udare. Od zadnjega udara maja lani državo vodi prehodna vojaška vlada, ki je naklonjena stikom z Rusijo.

Vlada v Bamaku je sredi julija sporočila, da bo zaradi "nacionalne varnosti" začasno prekinila vse nove rotacije mirovne misije ZN v državi (Minusma). Maja pa je objavila, da prekinja varnostne sporazume s Francijo, ki je bila s svojimi vojaki v državi navzoča od leta 2013, ko so priskočili na pomoč malijski vojski v njihovem boju z islamističnimi uporniki na severu države.

Francija je sicer že februarja sporočila, da bo skupaj s partnericami iz EU in Kanade začela umikati vojake iz Malija, potem ko je prišlo do poslabšanja v odnosih med Parizom in tamkajšnjo vojaško hunto, ki se v zadnjem času opira na pomoč skupine ruskih plačancev Wagner.

Ministri za zunanje zadeve EU so aprila sklenili, da EU prekine urjenje vojakov v Maliju. Vendar pa misija EU ostaja v Sahelu, je takrat poudaril visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. V okviru misije EU za usposabljanje oboroženih sil Malija (EUTM) od leta 2013 delujejo tudi pripadniki Slovenske vojske.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.