Vsa cepiva nudijo ustrezno zaščito

Nova študija kaže, da je pri preprečevanju hujšega poteka bolezni najbolj učinkovito cepivo Moderne

S.R.
17. 9. 2021, 21.44
Posodobljeno: 17. 9. 2021, 21.59
Deli članek:

Avtorji študije poudarjajo, da vsa tri cepiva proti covidu-19 (Moderna, Pfizer, Janssen), ki jih uporabljajo v ZDA, še vedno nudijo »ustrezno zaščito« pred hujšim potekom bolezni.

Bobo
Fotografija je simbolična.

Nova študija Ameriškega centra za nadzor bolezni (CDC), ki se opira na podatke o cepljenju v ZDA ter upošteva obdobje med 11. marcem in 15. avgustom, kaže, da je cepivo proti covidu-19 Moderne 93-odstotno uspešno pri preprečevanju hudega poteka bolezni. Le nekoliko manj učinkovito je cepivo podjetij Pfizer/BioNTech, ki hospitalizacije preprečuje v 88 odstotkih. Učinkovitost cepiva Janssen je po njihovih podatkih 71-odstotna. Ob tem so poudarili, da vsa tri cepiva nudijo »ustrezno zaščito« pred hudim potekom bolezni. Podatki so sicer skladni s prejšnjimi ugotovitvami, ki so prav tako kazale, da bila lahko v daljšem časovnem obdobju Modernino cepivo nudilo nekoliko boljšo zaščito.

V študijo so sicer vključili skoraj 3700 ljudi iz 21 bolnišnic v 18 ameriških zveznih državah, pri čemer med njimi ni bilo bolnikov z oslabljenim imunskim sistemom. Približno 13 odstotkov jih je prejelo cepivo Moderne, 20 odstotkov cepivo Pfizer in 3,1 odstotka cepivo Janssen. Podatki še kažejo, da je v primeru Moderne 93-odstotna učinkovitost pri preprečevanju hudega poteka bolezni, ki so jo zabeležili v 14 do 120 dneh po prejemu drugega odmerka, po štirih mesecih od polnega cepljenja padla na 92 odstotkov. V primeru Pfizerja je padec učinkovitosti po štirih mesecih (na 77 odstotkov) precej bolj občuten. V primeru cepiva Janssen učinkovitosti proti hudemu poteku bolezni niso razčlenili po časovnem obdobju, saj je bil vzorec bolnikov premajhen. Med udeleženci v raziskavi je bilo namreč 19 takih bolnikov, ki so bili s cepivom Janssen cepljeni manj kot 120 dni pred nastopom simptomov.

Kot so pojasnili avtorji študije, je v primeru mRNA cepiv Moderna in Pfizer razlika morda posledica količine cepiva v posameznem odmerku, ali pa tudi različnega časovnega razmika med obema odmerkoma. Možno je tudi, da je razlika posledica morebitnih razlik v skupinah, ki so prejele obe cepivi, ki pa jih v analizi morda niso upoštevali.

Roman Jerala s Kemijskega inštituta je sicer danes prek Twitterja opozoril še na eno študijo o učinkovitosti cepiva Janssen, v skladu s katero naj bi cepivo tudi v času različice delta nudilo celo 81-odstotno učinkovitost pred hospitalizacijo. Jerala ob tem opozarja, da je raziskavo financiralo podjetje Janssen in da je nekoliko nenavadno, da bi bila "učinkovitost celo boljša kot v izvirnem kliničnem testiranju (66%)."