Tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price je po srečanju v nedeljo zvečer sporočil, da se je ameriška delegacija osredotočila na vprašanja varnosti in terorizma, varnega prehoda ameriških državljanov in tujcev ter afganistanskih partnerjev, kakor tudi na človekove pravice vključno s sodelovanjem žensk in deklet v vseh vidikih afganistanske družbe.

Obe strani sta govorili tudi o močni ameriški humanitarni pomoči neposredno Afganistancem. Pogovori so bili odkriti in profesionalni, ameriška stran pa je poudarila, da bodo talibane presojali po njihovih dejanjih, ne le po besedah, je sporočil Price.

Talibani so po drugi strani sporočili, da so se Američani strinjali, da bodo zagotovili humanitarno pomoč, niso pa hoteli dati političnega priznanja talibanskim oblastem. Talibani so prav tako ocenili, da je bil potek pogovorov dober.

Tiskovni predstavnik talibanov Suhail Šahin je zatrdil, da je zunanji minister Afganistana Američanom zagotovil, da talibani ne bodo dovolili izkoriščanje Afganistana za napade skrajnežev na druge države. Niso pa se zavezali k sodelovanju z ZDA v boji proti Islamski državi (IS).

IS je sovražnik talibanov in je prevzel odgovornost za številne teroristične napade v Afganistanu, vključno s petkovim napadom na šiitsko mošejo, v katerem je umrlo 46 ljudi. Šahin je zagotovil, da so sposobni sami obvladati IS na svojem ozemlju.

Še vedno se niso odpovedali podpori Al Kaidi

Talibani se sicer še vedno niso uradno odpovedali podpori Al Kaidi, ki je prevzela odgovornost za teroristične napade na ZDA 11. septembra 2001 in po katerih so ZDA napadle Afganistan ter skupaj z lokalnimi uporniki strmoglavile talibane.

Ameriško delegacijo je na pogovorih v Dohi vodil namestnik direktorja obveščevalne agencije Cia David Cohen, v njej pa so bili še predstavniki State Departmenta in Agencije za mednarodni razvoj.

Talibansko delegacijo je vodil zunanji minister Amir Kan Mutaki, v njej pa sta bila tudi vršilec dolžnosti obveščevalnega direktorja Abdul Hak Vasik in namestnik notranjega ministra Mavlavi Nur Džalal.

Talibani so prevzeli državo, ki sama ni sposobna preživeti, saj so mednarodni donatorji, ki so zagotavljali 80 odstotkov sredstev za delovanje prejšnje strmoglavljene vlade, to pomoč odtegnili. ZDA so zamrznile deset milijard dolarjev premoženja Afganistana, ki jih hrani centralna banka Federal Reserve, programe pomoči pa sta ustavila tudi Svetovna banka in Mednarodni denarni sklad.

ZN in nevladne organizacije sicer pozivajo države na čelu z ZDA, naj sprostijo pomoč, saj je brez sredstev za preživljanje od avgusta ostalo 40 milijonov Afganistancev.