Obvarovane šišenske zelenice

Med obravnavo izvedbenega dela občinskega prostorskega načrta (OPN) 680 pripomb in 1500 pobud.
Fotografija: Zemljišča v Šiški ne bo moč pozidati. FOTO: Blaž Samec/Delo
Odpri galerijo
Zemljišča v Šiški ne bo moč pozidati. FOTO: Blaž Samec/Delo

Šišenskih zelenic se (zaenkrat?) ne bo pozidalo, gameljska obvoznica se bo gradila (po dražji varianti 2, ki bo obvarovala kmetijska zemljišča in ribogojnico), o amandmaju SDS k predlogu Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskem prostorskem načrtu MOL - izvedbeni del, ki govori o Plečnikovem stadionu in njegovi najbližji okolici, pa ljubljanski mestni svetniki v zadnji točki triurne 31. redne seje niso niti razpravljali niti glasovali. Izvedbeni del odloka o OPN, v obravnavi katerega je občina prejela 680 pripomb in 1500 pobud, je bil tako po treh umikih z dnevnega reda in ob nekaterih županovih oziroma skupnih amandmajih vendarle sprejet.

Obsežno gradivo o OPN - na 1566 straneh - ni bilo edino, skozi katerega so se morali prebiti mestni svetniki. Tudi Zaključni račun MOL za leto 2021 je z več kot 1100 stranmi obsežno gradivo. V občinsko blagajno se je lani steklo 348,5 milijonov evrov prihodkov, kar je za nekaj nad 41 milijonov evrov manj, kot jih je občina načrtovala v veljavnem proračunu, odhodkov je bilo manj za 42 milijonov evrov, skupaj 352,8 milijonov evrov, kar pomeni, da je bil primanjkljaj 4,3 milijone evrov. Na pripombe svetnikov o premajhni realizaciji je župan Zoran Janković dejal, da gre za knjigovodsko stanje 31. decembra in da so bile obveznosti večinoma poravnane do sredine januarja, predvsem pa dejstvo, v katero leto pade plačilo ni tako pomembno - pomembno je, da se projekti izvedejo.

Tudi 243-stranski osnutek odloka o kategorizaciji občinskih cest v MOL ni mačji kašelj, saj gre za prvo veliko spremembo po letu 2005, ki je bila narejena na osnovi snemanja v letih 2018 in 2019, do priprave osnutka pa je trajalo preverjanje. Dolžina odsekov kategoriziranih cest se je s 1030 povečala na 1081 kilometrov, vse odseke pa je moč najti na spletnem prikazovalniku sprememb, s pripombami pa kaže pohiteti, saj je osnutek v javni obravnavi samo še en teden, do 17. aprila.

Turizem in kultura

Mestne svetnice in svetniki so v nadaljevanju sprejeli odlok o podelitvi koncesij za pet zdravnikov v splošni oziroma družinski medicini in 1,6 programa v pediatriji (do 19 let). Potrdili so letna poročila o izvajanju kulturne strategije (ob pohvali za delo v izjemnih razmerah in županovi graji krčenja državnih sredstev za nekatere samostojne kulturnike), Turizma Ljubljana (ki je zaradi covida-19 zaostal za kvantitativnimi cilji, vsebinski pa so bili preseženi) in mestnega stanovanjskega sklada, ter spremembe letnih športnih programov. S preglasovanjem opozicije so svetniki soglašali z odkupom 1900 površinskih metrov zemljišča na Verovškovi 58 od podjetja Infohit Computers za Atletski center Ljubljana, ki mu nihče ne nasprotuje, toda 1,1-milijonski evrski znesek se zdi visok. Župan Zoran Janković je predlagal, naj se gre o ceni pogajati kdo drug, gre pa za projekt, ki bo - vključno s prometno ureditvijo in podvozom pod gorenjsko progo, v sodelovanju z državo olajšal življenje sosedom pri šišenskem stadionu.

V Športnem parku Ljubljana bo zrasel Atletski center Ljubljana. FOTO: Mavric Pivk/Delo
V Športnem parku Ljubljana bo zrasel Atletski center Ljubljana. FOTO: Mavric Pivk/Delo

Mestne svetnice in svetniki so soglašali z dodelitvijo dela plače za delovno uspešnost direktorici Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije v lanskem letu v višini petine njene osnovne plače. Zaradi izjemnih razmer in povečanih delovnih obveznosti bodo za 20 odstotkov v letošnjem letu višje mesečne plače ravnateljic in ravnateljev javnih vrtcev in osnovnih šol. S pripombo, da bo pri osnovnošolskih ravnateljicah in ravnateljih potrebno še soglasje resornega ministrstva. Ki ga ministrica Simona Kustec v teh težkih časih niti za lani ni izdala, kar je po besedah Zorana Jankovića sramotno.

Preberite še:

Več iz te teme:

Komentarji: