Vijoličasti so po tem, ko so si v zadnjem krogu prejšnje sezone zagotovili 16. naslov prvaka, ostali predvsem brez prvega napadalca Ognjena Mudrinskega, pa tudi izkušenega Marcosa Tavaresa, ki je končal kariero. Vijoličasti so zasedbo osvežili z nekaj igralci, Ivanom Brnićem, Svenom Šoštaričem Karičem, Markom Božićem, Rokom Baturino in Markom Zalokarjem.

Prva enajsterica Maribora, ki se je pomerila s Šahtjorjem iz Soligorska v Ljudskem vrtu. Foto: www.alesfevzer.com

Mariborčani so bili v prvem polčasu nevarnejši tekmec, že v uvodnih minutah je z razdalje poskusil Martin Milec, a je meril nenatančno. Gostujoča obramba je bila sicer dobro postavljena, vijoličasti so ves čas pritiskali na vrata Maksima Plotnikova, ki sicer ni imel pretirano težkega dela, saj so bili streli gostiteljev v veliki meri nenatančni. Šele po slabe pol ure igre so prvič zapretili tudi Belorusi, ko je nevarno sprožil Valon Ahmedi in žogo poslal malce mimo desne vratnice.

Nato je nase na drugi strani zelenice opozoril Nino Žugelj in dvakrat prisilil Plotnikova v obrambo. Najprej v 29. minuti, ko je gostujoči čuvaj mreže posredoval po predložku Ivana Brnića, nato še hip pozneje, ko je Žugelj poskusil s prostega strela. Ostalo je pri 0:0. Igra se je razživela, v 33. minuti je z razdalje poskusil Correia Da Silva.

Najlepša priložnost se je Mariborčanom ponudila v podaljšku prvega polčasa, ko je Jan Repas s krasno globinsko podajo v ogenj poslal Roka Baturino, pred katerim je v zadnjem trenutku posredoval Gleb Ševčenko.

V začetnih minutah drugega polčasa so morali biti vijoličasti še posebej pozorni na Correo Da Silvo, ki se je razigral in mariborski obrambi povzročal največ preglavic. Najprej je v 48. minuti zapretil iz protinapada, ko mu je strel blokiral Nemanja Mitrović, nato je poskusil še pet minut pozneje, le da je tokrat njegov poskus preprečil Antoine Makoumbou.

Mariborčani so iskali vodilni zadetek, v 73. minuti je Brnić s predložkom zaposlil Maxa Watsona, a je žoga po strelu z glavo zletela čez gol. V 81. minuti je zadišalo po 11-metrovki, potem ko je v kazenskem prostoru gostov padel rezervist Rok Kronaveter, a je glavni sodnik Anastasios Papapetrou dosodil, da je želel 35-letni veteran izsiliti najstrožjo kazen, pokazal mu je rumeni karton.

Povsem ob koncu tekme bi lahko varovanci Radovana Karanovića iztržili zmago. Natančneje v 92. minuti, ko je po predložku Gregorja Sikoška sijajno z glavo sprožil rezervist Rok Sirk, a se je žoga odbila od prečke.

Povratna tekma bo 13. julija. Ob morebitnem napredovanju Štajerce v 2. krogu čaka zmagovalec dvoboja med Zrinjskim in Šerifom Tiraspolom.

Baturina zapravil najlepši priložnosti za zmago Maribora nad Soligorskom

Liga prvakov, 1. predkrog

Prva tekma:
MARIBOR - ŠAHTJOR SOLIGORSK (BLR) 0:0
6.450 gledalcev

Maribor: Bergsen, Milec, Mitrović, Watson, Sikošek, Makoumbou, Repas, Žugelj (67./Kronaveter), Božič, Brnić (74./Guerrico), Baturina (74./Sirk).

Šahtjor: Plotnikov, Šaučenka, Šatara, Politevič, Antić, Divanović (90./Korzun), Krymi, Ahmedi, Juzepčuk (46./Ivanović), Darboe (85./Fessou), Correia.

Sodnik: Anastasios Papapetrou (Grčija)

Povratna tekma bo v sredo, 13. julija, ob 19.00 v mestu Adapazari na severozahodu Turčije pred praznimi tribunami.