San Francisco, 19. 05. 2022 05.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
M.J., STA
8

Košarkarji ekipe Golden State Warriors so na prvi tekmi finala zahodne konference lige NBA doma premagali Dallas Maverickse s 112:87 in v dvoboju na štiri zmage povedli z 1:0. Prvi strelec je bil Stephen Curry z 21 točkami. Luka Dončić, ki je bil tako kot soigralci tokrat manj razpoložen, je v 35 minutah dosegel dvajset točk ter dodal sedem skokov in štiri podaje. Ljubljančan je v drugem polčasu zmogel le dve točki. Druga tekma bo v San Franciscu, nato pa se serija seli v Teksas. Dallas je izgubil tudi uvodno tekmo v prvem krogu končnice proti Utahu, v konferenčnem polfinalu pa je bil na prvih dveh obračunih v Phoenixu gladko poražen.

Dallas je s sijajnim Luko Dončićem v konferenčnem polfinalu presenetil Phoenix Sunse.

Luka Dončić je ob metu 6/19 (3/10 trojke) dosegel 20 točk, le dve v drugem polčasu. Temu je dodal sedem skokov, štiri asistence in ukradeno žogo, izgubil jih je sedem, kar šest v drugem polčasu.

Sonca, sicer najboljše moštvo rednega dela lige NBA, so bila na zadnji tekmi nemočna proti razpoloženim Mavericksom. Ti so že po polčasu povsem dotolkli varovance Montyja Williamsa in si s prepričljivo zmago 123:90 zagotovili prvi nastop v finalu zahodne konference po letu 2011. "Staroselci" pri Warriorsih imajo neprecenljive izkušnje, z mlajšim jedrom ekipe, ki ji poveljuje Jordan Poole, pa so še bolj nepredvidljivi in hitrejši ob prehodu v napad. Dallas je v rednem delu našel način, kako se jim zoperstaviti. Dobili so tri obračune od štirih v rednem delu, a Golden State ni bil na prav nobeni tekmi brez kadrovskih težav. Na prvi je ob zmagi Dallasa z 99:82 manjkal Klay Thompson, na drugi, ki jo je s 130:92 prepričljivo dobil Golden State, je manjkal Draymond Green. Ob uspehu Dallasa v gosteh s 107:101 sta manjkala tako Green kot Thompson, na zadnji medsebojni tekmi – Dallas jo je dobil s 122:113 – pa vnovič ni bilo Greena. Medtem ko bojevniki na nobeni tekmi niso bili v polni postavi, pa je bil Dončić na vseh štirih obračunih najboljši strelec. V povprečju je dosegal 31,5 točke, 9 skokov in 5,5 podaje na tekmo. Ob koncu sezone je bil Dallas malenkost prekratek, Golden State pa je ohranil tretje mesto na Zahodu in s tem v primerjavi z naslednjimi tekmeci tudi prednost domačega terena v finalu Zahoda.

Luka Dončić je bil tokrat – tako kot njegovi soigralci – manj razpoložen.
Luka Dončić je bil tokrat – tako kot njegovi soigralci – manj razpoložen. FOTO: AP

Teksašani so po veliki zmagi na sedmi tekmi v Phoenixu popolnoma odpovedali na uvodni tekmi finala Zahoda. Golden State je z odlično obrambo odpravil Maverickse s 112:87. Tudi 23-letni Ljubljančan ni bil razigran, in v drugem polčasu mu ni šlo po načrtih. Slovenski košarkarski zvezdnik je dvoboj končal pri 20 točkah, sedmih skokih, štirih asistencah in tudi sedmih izgubljenih žogah. Čeprav je bil Dončić prvi strelec, skakalec in podajalec teksaške ekipe, sam po tekmi ni bil zadovoljen z izkupičkom, saj je izgubil sedem žog, ob tem pa iz igre zadel le šest od 18 metov na koš, z razdalje pa je metal 3-10. Bojevniki so sicer začeli počasi, a so bili zanesljivi in si v drugi četrtini priigrali večjo prednost ter ob polčasu povedli s 54:45. Zdelo se je, da ima Dončić težave z bolečo ramo, pišejo ameriški mediji, tako da so gostitelji tretjo četrtino dobili s 34:24 in v zadnjo vstopili z 19 točkami naskoka. Po delnem izidu 8:0 na uvodu zadnje četrtine je bilo jasno, da Dallasu ne bo več uspelo ujeti priključka. Zaostanek Teksašanov je v zadnji četrtini narasel na kar 30 točk (76:106), to pa je pomenilo, da Dončić skupaj z drugimi prvokategorniki Dallasa ni odigral zaključka tekme, v katerem so priložnost za igro dobili številni rezervisti.

Curry je 21 točkam dodal 12 skokov in štiri podaje, Jordan Poole in Andrew Wiggins sta dosegla vsak po 19 točk. Klayu Thompsonu v prvih dveh četrtinah ni uspelo doseči točke, v drugem polčasu pa je s 15 točkami le našel ritem. Kar sedem igralcev Warriorsov je tekmo končalo z dvomestnim številom točk. Druga tekma finalnega dvoboja bo v petek prav tako v San Franciscu. Končni zmagovalec obračuna se bo v finalu lige pomeril z zmagovalcem finala vzhodne konference, Bostonom ali Miamijem.