Slovenija

Fides od vlade pričakuje konkreten predlog

Ljubljana, 27. 09. 2022 07.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predstavniki zdravniškega sindikata Fides so se prvič po napovedi stavke, sestali z ministroma za zdravje in javno upravo, Danijelom Bešičem Loredanom in Sanjo Ajanović Hovnik. V Fidesu zdaj pričakujejo konkreten predlog vlade, z vsebino in časovnico. Njihov glavni stavkovni odbor pa se sestane v četrtek.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Za mizo z ministrom in ministrico
    02:31
    Iz 24UR: Za mizo z ministrom in ministrico
  • Iz SVETA: Pogajanja šolnikov in zdravnikov
    02:41
    Iz SVETA: Pogajanja šolnikov in zdravnikov

Na pogajanja v prostore sindikata je vladno stran za danes povabil Fides. Medtem ko ministra po srečanju izjav nista dajala, je Kuštrin v izjavi medijem pojasnil, da računajo, da je današnji sestanek prvi korak k reševanju njihovih stavkovnih zahtev.

Kot je ugotavljal, so se danes vsi strinjali, da je zdravstveni sistem v velikih težavah, da k temu veliko pripomore pomanjkanje zdravnikov, da to daje močno pot privatizaciji in odhajanju zdravnikov v zasebni sektor ter druge oblike dela.

Po njegovih besedah so pogovori tekli o različnih scenarijih. Za konkretne predloge pa ministra danes nista imela mandata, a sta napovedala, da jim bodo poslali časovnico in njihovo videnja reševanja stavkovnih zahtev.

Na vprašanje, ali sta ministra nakazala pripravljenost, da se začnejo pogovarjati oz. pogajati o izstopu zdravnikov iz enotnega plačnega sistema, je Kuštrin odgovoril, da je verjetno "vsem jasno, da ne bi sedeli skoraj dve uri, če ne bi iskali skupnih rešitev". Vendar pa je bilo po njegovih besedah razumeti, da nad tem niso navdušeni.

Danijel Bešič Loredan
Danijel Bešič Loredan FOTO: Luka Kotnik

Ob tem je Kuštrin spomnil, da so v mandatu prejšnje vlade skoraj šest mesecev izgubili za pripravo zakona o plačah v zdravstvu, gradivo so poslali tudi sedanji vladi, a se do danes do predloga zakona ni opredelila. Kot je dejal Kuštrin, ne more govoriti v imenu zdravnikov, ki svojo voljo in zahteve izražajo na letni konferenci, bi pa to vsekakor predlagal kot alternativo, če bi bila to opcija.

Predsednik sindikata družinskih zdravnikov Praktikum Igor Muževič je dejal, da je stavko napovedal Fides, ki jo bo tudi vodil, da pa se bodo stavki, če do nje pride, pridružili, nenazadnje je veliko njihovih članov tudi članov Fidesa.

Tudi Muževič je ocenil, da je bilo danes precej razumevanja, kar zadeva problematiko pomanjkanja zdravnikov za zdravstveni sistem in kaj to lahko predstavlja v smislu pospešene privatizacije zdravstva in krhanja javnega zdravstva. Glede tega, kako nasloviti ta problem, pa danes še ni bilo konkretnih rešitev.

Fides je prejšnji teden napovedal stavko, ki se bo začela 19. oktobra. Zahtevajo izstop iz enotnega plačnega sistema s spremembo zakona o zdravniški službi, ob tem pa pogajanja za nov tarifni del kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike. 

Ministrstvo za zdravje je sicer Fides za danes ob 13. uri povabilo na pogajanja za sklenitev aneksa k tarifnemu delu kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, in sicer skupaj z ostalimi sindikati, podpisniki omenjene kolektivne pogodbe. Vendar so v Fidesu presodili, da vabilo ni več aktualno. Kot so pojasnili, namreč vladna izhodišča zadevajo odpravo plačnih anomalij, vezanih na dogovor s sindikati v zdravstvu v letu 2021, in ne na njihove stavkovne zadeve.

Sestanka ob 13. uri se predstavniki zdravniških sindikatov niso udeležili. Muževič pa je glede pogajanj o odpravi plačnih nesorazmerij dejal, da po dolgoletnih izkušnjah ta pogajanja nimajo popolnoma nobenega učinka na preprečevanje odhajanja zdravnikov iz javnega sektorja. Pri tem je ocenil, da je "škoda porabljati čas za nekaj, kar dejansko prinaša škodo zdravstvenemu sistemu, ker v isti koš daje morda poklice, kjer nimajo težav s kadrom, in poklic, kjer kader dejansko diha na škrge, zaradi česar zelo, zelo trpijo uporabniki". To je enostavno treba presekati in čim hitreje reševati akutne probleme, ki so se nakopičili tekom desetletij, je prepričan Muževič.

So pa na sestanek na ministrstvu prišli drugi sindikati, med njimi Sindikat zobozdravnikov Slovenije - Dens. Vladimir Lazić iz Sindikatov v zdravstvu Slovenije Pergam je pojasnil, da je šlo za uvodni sestanek, predlog ministrstva pa je, da bi skupaj vodili pogajanja za vse tri kolektivne pogodbe: za zdravnike in zobozdravnike, zdravstvo in socialno varstvo ter za zdravstveno nego.

Več o tem naj bi bilo znano v sredo, ko se bo, kot so danes sporočili z ministrstva za zdravje, nadaljeval drugi krog pogajanj z ostalimi sindikati zaposlenih v zdravstvu. Po njihovem zaključku bo skupna novinarska konferenca, na kateri bosta s potekom pogajanj javnost seznanila minister za zdravje in ministrica za javno upravo. Do takrat pa ministra izjav ne dajeta.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (94)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

komarec
27. 09. 2022 21.49
+2
Naj zdravniki pokažejo plačilne liste da vidimo koliko zaslužijo saj jih bomo le tako razumeli za kaj stavkajo.
13klu?
27. 09. 2022 17.23
+7
Zdravnike zanimajo samo plače in ne kaj in kako jih bodo zaslužili.
simeoni
27. 09. 2022 18.49
+4
Brez dela ne bo šlo, če pa že hočejo imeti kaj keša v žepu brez dela, naj grejo na zavod za zaposlovanje. Ni problema. Kdo pa se bo ukvarjal z njihovim štrajkom.
dober-man
27. 09. 2022 16.46
+7
kustrun samo blefira in izsiljuje, strajkat si ne upa in se skriva za podpisi svojih kolegov. ne ga resno jemat. 🤔🤭
simeoni
27. 09. 2022 15.53
+8
Kuštrin naj kar izstopi iz enotnega plačnega sistema, s seboj pa naj vzame svojo klapo. Izstopijo naj tudi iz javnega zdravstvenega sistema in naj se brigajo za denar na trgu dela. Naj Kuštrin gre malo pogledat čez mejo in naj tam dela, ko se že tako rad primerja s sosednjimi državami v primeru dela in plačila za opravljeno delo, sploh pa za njegovo opravljeno delo.
brezvode
27. 09. 2022 14.53
+9
Potrebno bi bilo z zakonom prepovedat stavke vsem uslužbencem, ki so plačani iz proračunskega denarja in bi bil mir, zdravnike plačat pa toliko kot naredijo oz po št. pacientov. Zdravniki bi morali začet izstavljat potrdila o opravljenem pregledu in pacient bi moral to s podpisom potrdit, potem bi pa lahko imeli vpogled v dejansko opravljeno delo.
Iniesta
27. 09. 2022 14.28
+6
Nekaj je zelo gnilega v dolini Sentflorjanski …
TNT4U
27. 09. 2022 14.49
+4
Bi bilo kar v redu, če bi bilo samo "nekaj"
borjac
27. 09. 2022 13.42
+7
Imam predlog, tistim zdravnikom pod vodstvom Kuštrina, ki bi jim povišali plače, odredimo obvezno služenje v Ukrajinski vojski direktno na fronti, v prvi liniji in to za dve leti, to velja za te Zdravniške mandarine nad 70 let, mladim zdravnikom pa seveda povišamo plače za dva tisoč €, vendar so dolžni odslužiti denar, ki ga je vanje vložila Slovenija oziroma v njihov študij, kaj pa ta Zdravniška zbornica, ki skrbi samo za svojo denarnico, ali bodo končno povedali javnosti, ministrstvu in medicinski fakulteti koliko zdravnikov in kakšnih prav za prav potrebujemo, in takoj sprostiti in olajšati dovoljenja za delo zdravnikom ki prihajajo od drugod, seveda na področjih kjer je pomanjkanje zdravnikov, vendar je imela Beovičeva toliko dela da zaščiti Vindišarja v Celju, da ni zmogla zbrati teh podatkov, uboga revca.
son?ek11
27. 09. 2022 13.27
-8
Loredanu in nekateri m zdravnikom je za plače, za paciente jim je vseeno . To so pač dvoživke!!!!!
yanay
27. 09. 2022 13.03
+7
Že zadnjič sem zapisal, da država trenutno ni sposobna dovolj dobro servisirati sprotne zadeve. Vsaka dodatna zahteva takoj poruši sistem, ki še komaj shaja. Niste samo zdravniki v problemih, tu smo še upokojenci, medicinske sestre, negovalno osebje, šolniki, vojska in policija, da ne naštevam naprej. Če bi komu v zdravstvu povečal plačo, bi bili to mladi zdravniki, sestre in negovalno osebje. Pred časom objavljen spisek plač zdravnikov nam pove, da jih je lepo število, ki imajo boljše plače, kot premier. Pa ne bom rekel, da niso zaslužene, daleč od tega. Samo zdravniki se ne morete distancirati od sistema, od katerega so odvisni tudi drugi!
terran
27. 09. 2022 12.47
+12
Odpovedat kolektivno pogodbo za zdravstvo v celoti. Primerjati z podobnimi delujočimi sistemi v severni Evropi (javnimi). povleči vzporednice, dopust, prisotnost na delu, število obravnavanih bolnikov, odgovornost, ločeno javno in zasebno, plačilo glede na bdp države. Ukiniti dopolnilno zavarovanje oz. ga integrirati v obveznega, plačevanje prispevkov v odstotnih točkah, glede na plačo (pravična obremenitev). Zasebno v celoti izločiti iz javnega in tam naj iščejo svoje priložnosti zavarovalnice. In evo, bogovi v belem se bodo razblinili, sistem prečistil, državljani pa dobili kvaliteten javni servis, ki ga bogato plačujemo
kekec_pokec
27. 09. 2022 12.19
+16
3 kratnika povprečne plače si ne zaslužijo, ker niso nadbogovi, da bi si to zaslužili. Veliko nas je takšnih, ki bi lahko zahtevali enako kot oni ampak žal niso v službi v državnih nedrjih ampak smo lepo v gospodarstvu in tam nas je malo, ki bi prišli blizu tem številkam, ki si jih oni želijo počez in povprek.
Fonzi Necjam
27. 09. 2022 12.18
-9
Loredan - šarlatan. Nič od njega. Stil te vlade je prazno besedičenje.
picijulka1
27. 09. 2022 12.11
+21
Če se zdravnikom zmanjša dopust z 55 dni na 35 dni bi bil efekt enak kot če bi zaposlili 560 novih zdravnikov. To pa bi izničilo vse čakalne vrste.
kr--en
27. 09. 2022 13.19
-3
Lahko jim tudi ukineš dopuste in jih daš na minimalca...
Nimasmisla
27. 09. 2022 10.51
+20
čeprav sem bil na operaciji in so zdravniki dobro opravili vendar tega koštruna vseeno ne podpiram
kr--en
27. 09. 2022 14.06
+5
Kam pa pridemo, če bi vsak kirurg (specialist pred penzijo) za tvojo operacijo zahteval, namesto 15 zahteval 20 evrov/uro!
kr--en
27. 09. 2022 14.08
+5
... še posebej zato, ker si ti toliko vložil v njegovo izobraževanje.
zibertmi
27. 09. 2022 10.31
+16
Ugotovili smo, da ima Fides pod Kuštrinom že vsaj desetletje in pol domala enak vzorec delovanja: 1) Ko je na oblasti vlada, ki jo vodi Janša, se trudi dajati videz konstruktivnega sogovornika, ki v skrbi za bolnike razume obe strani. Več mesecev ali celo let je pripravljen počakati na dogovor, četudi ta nima nobenih oprijemljivih zavez. 2) Povsem drugače je bilo v času vlad Mira Cerarja, Marjana Šarca in zdaj Roberta Goloba. Obe je Fides pričakal na okopih. Še preden so se dobro namestile na položaje, je zdravniški sindikat pričakoval uresničitev vseh, celo najbolj skrajnih zahtev, ki jim jih ni izpolnil niti Janša. Pri tem običajno postavi kratek rok, recimo mesec dni. Če tega minister za zdravje ne upošteva, mu zagrozijo s stavko.
crestor
27. 09. 2022 10.50
-1
Zmaga pa ultrasposobna zdravstvena ministrica v Cerarjevi vladi. Ko so se nakopičili problemi, jih je rešila tako, da je odšla na dopust.....
zibertmi
27. 09. 2022 11.05
+6
al pa podpišeš pogodbo za par 100 milijonov,ko še sploh veš ne.če boš lahko opozicija
zibertmi
27. 09. 2022 10.29
+21
UPOKOJENCI ZAHTEVAMO KOT ZDRAVNIKI VIŠJE PENZIJE BREZ PARDONA, ČE NE BOMO ŠTRAJKALI!
TNT4U
27. 09. 2022 14.50
+7
Gladovno stavko upokojencev bo država takoj podprla
VoxP
27. 09. 2022 10.12
+7
Študija, ki jo je leta 2012 izvedel Center za odličnost v primarni oskrbi Univerze v Kaliforniji v San Franciscu, je preučila to težavo in ugotovila, da če zdravnik v primarni oskrbi vse NAREDI SAM - VSE NAREDI SAM – preglede, svetovanje, imunizacijo, predpisovanje zdravil, rutinsko kronično oskrbo in zdravljenje akutnih STANJ — dela 43 ur na teden 47,1 tedna na leto (povprečje po ocenah Ameriške akademije družinskih zdravnikov), lahko sprejme največjo skupino le 983 bolnikov. SE PRAVI BREZ MEDICINSKE SESTRE BREZ DIPLOMIRANE SESTRE
kekec_pokec
27. 09. 2022 12.22
+1
VoxP ja pol se boš pa zbudil, ker v sloveniji že ob trenutni ureditvi zdravstvenega sistema manjka Žx zdravnikov, sedaj bi jim pa ti še vzel vse osebje in spremenil ustroj. Mislim, da prav daleč nebi prišli. In pa mislim, da ima pri nas vsak od zdravnikov splošne medicine več kot 983 bolnikov na svoji listi
Aleks 85
27. 09. 2022 10.08
+26
Zdravniski lob na čelu s Kuštrinom je poden od podna...med covidom so si izplačali na stotisoče dodatkov medtem,ko so bile ambulante zaprte in vse na račun pacientov,ki jih tako radi omenjajo..nenazadnje če jih poslušate imate občutek,da stavkajo zaradi pacientov- a ni to poden od sarkazma sramota vseh sramot.
mungus
27. 09. 2022 10.01
+26
to zdravstvo bi bilo potrebno total resetirati ...vse skorumpirane dohtarje ovadit in kaznovati ...ker glede na vse skupaj smo mi neumneži kateri plačujemo dodatno zz vedno majn upoštevani dohtarjem pa nikoli dovolj visoka plača....razgonit vse povprek dab se kadilo....je pa vsekakor v teh dohtarskih vrstah ena močno premočna mafija !!!
komarec
27. 09. 2022 09.55
+24
To zdravstvo je postalo nerešljiva uganka za vsakega ministra. Prepričan sem, da je korupcija v zdravstvu rak rana sistema, pijavke pa bi še več in še več. Ko pride potnik določene firme, ki proizvaja zdravila v ambulanto na pogovor z zdravnikom je sum koruptivnega dejanja. Sam sem pred leti to opazil, takrat so se pisali recepti in glej ga zlomka vsa zdravila so bila od tiste firme. Čez par mesecev sem pa izvedel od ljudi, ki delajo v tej ambulanti, da je zdravnik odšel na dodatno izobraževanje za 14 dni v ZDA. Kdo mu je to izobraževanje plačal nisem vprašal.
crestor
27. 09. 2022 10.04
-5
Zdravniki od firm v zadnjih sedmih letih ne dobimo več niti kemičnega svinčnika, ker se bojijo očitka korupcije. Tole o izobraževanju zanesljivo ni aktualna zadeva. Sicer jaz v tem ne vidim nič slabega, če se je zdravnik naučil veščin, ki jih je nato uporabljal pri svojem zdravljenju bolnikov. Ampak brez skrbi, tega na splošno ni več.
komarec
27. 09. 2022 10.39
+12
Nič nimam proti pridobivanju znanja, kaj pa je v ozadju je pa druga stvar.