Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, so ugotovili, da je proračun pripravljen za nujno izvajanje tekočih zadev kot tudi investicijskih vlaganj. Opozoriti pa je potrebno predvsem na zmanjšanje določenih programskih postavk, kot so kultura, mladina in šport.

Premalo sredstev namenjenih investicijskim vzdrževanjem

Ocenjujejo, da je premalo sredstev namenjeno za investicije in investicijsko vzdrževanje v osnovne šole in vrtce. “Kar prav tako zelo bode v oči je, da se je v tem letu dodatno povečala razlika med zakonsko določenimi nalogami s strani države in sredstvi, katere država nameni mestni občini Maribor, ” sporočajo. Ta znaša po obračunu mestne občine dobrih 27 mil. evrov samo za leto 2023.

Damjan Cvetko, predsednik SD Maribor je ob tem dejal: “Sedaj je čas, da se strnejo politične vrste mesta in se zahteva unovčitev obljub predsednika vlade pred lokalnimi volitvami. Maribor potrebuje dodatno financiranje. Maribor potrebuje pomoč. Mariboru se naj zagotovi to, kar mu pripada, glede na to, kar se od njega pričakuje.”

Ker Socialni demokrati niso aktivno sodelovali pri oblikovanju proračuna, kar je predvsem posledica neobstoječe koalicije v mestu, pripombe in predloge predajajo na seji mestnega sveta. Alenka Iskra, svetnica v mestnem svetu poudarja: “Socialni demokrati moramo v prvi vrsti zaščititi najbolj ranljiva področja, to so programska sredstva kulture, mladine, športa ter sociale.” Tako so tudi na seji predsedstva zbrali prioritetne točke.

Želimo, da mestna uprava pripravi teritorialni razrez proračuna, kateri nam bo pokazal, kako se bo koristil proračunski denar po MČ in KS. Kot omenjeno želimo dvig ali enak nivo kot leto poprej na programskih sredstvih kulture, mladine in športa. Posebej pri mladini je potrebno poudariti, da nam manjka potrebne pozornosti, ki bi omogočala res kvalitetno in obsežno delo z mladimi v MOM. Na področju kanalizacije in vzdrževanja omrežja bi bilo potrebno dvigniti standard, saj so opozorila stroke o “umiranju mesta v drobovju” že precejšnja. Naj se izpostavimo socialo, kjer si želimo predvsem več pozornosti programom namenjenim starejšim občankam in občanom.

Socialni demokrati Maribor si želijo konstruktivno in mestotvorno ter predvsem odgovorno upravljanje in ravnanje v mestu. “Zato smo zaskrbljeni nad nekaterimi razpravami v mestni občini med partnerji o pogojevanju potrjevanja proračuna in nasploh sodelovanju znotraj mestnega sveta v bodoče,” so še zapisali.