V senci obstrukcije trikrat zelena luč

Predlog novele zakona o dohodnini, ki prinaša zvišanje splošne olajšave in posledično višje neto plače za vse, gre v nadaljnji postopek. Vmesno zeleno luč sta dobila tudi predlog novele zakona o igrah na srečo, ki bi prinesla delno liberalizacijo področja in omogočila več prirediteljev klasičnih iger na srečo, in predlog zakona o dolgotrajni oskrbi.

 Spremembam zakona o igrah na srečo zaposleni v največjem 
slovenskem igralniškem podjetju, novogoriškem  Hitu, nasprotujejo.  Foto: Veronika Kravos
Spremembam zakona o igrah na srečo zaposleni v največjem slovenskem igralniškem podjetju, novogoriškem Hitu, nasprotujejo.  Foto: Veronika Kravos

LJUBLJANA > Da je predlog novele zakona o dohodnini primeren za nadaljnjo obravnavo, je včeraj ob obstrukciji večjega dela opozicije menilo 43 poslancev, proti so bili trije.

Finančni minister Andrej Šircelj se včeraj ni želel opredeljevati, ali je zgolj zaradi obstrukcije prižgana zelena luč spremembam dohodnine. Prepričan je, da bi morali tudi v nadaljevanju zakonodajne poti zadržati osnovne rešitve iz predloga - višja splošna olajšava, nižja obdavčitev dividend in najemnin, kapitalskih dobičkov. “Seveda zakon v osnovi ostaja takšen, kakršen je. Mogoči so pa amandmaji.”

O Svetliču bodo glasovali drugič

Poslanci bi morali zadnji dan oktobrske seje glasovati o kandidaturi Roka Svetliča za ustavnega sodnika, a so s 45 glasovi za glasovanje prestavili. Kandidat za ustavnega sodnika namreč za izvolitev potrebuje najmanj 46 poslanskih glasov, ki pa bi jih bilo spričo včerajšnje odsotnosti dveh poslancev Desusa in obstrukcije dela opozicije težko zagotoviti.

Koalicija o višji domači potrošnji in rasti, opozicija o tveganjih

Poslanci SAB, NeP, LMŠ, SD in Levice so glasovanje obstruirali. V razpravi v ponedeljek so predlaganim spremembam nasprotovali. Družno s poslanci Desusa so opozarjali predvsem na nevarnost nepremišljene in neodgovorne fiskalne politike.

Vlada sicer računa, da bo mogoče izpad proračunskih prihodkov zaradi sprememb pri dohodnini nadomestiti z višjo potrošnjo in tudi Šircelj je dejal, da se bo ta izničil z uspešno gospodarsko rastjo in polno zaposlenostjo.

Grozilna pisma intenzivno preiskujejo

Bolj kot vse državnozborsko dogajanje je politično prizorišče razburkala afera z grozilnimi pismi, ki so jih dobili najvidnejši vladni predstavniki. Preiskavo je na podlagi naročila generalnega direktorja policije Antona Olaja prevzela delovna skupina, ki jo vodi uprava kriminalistične policije na Generalni policijski upravi. V skupini so kriminalisti Policijske uprave Ljubljana in uprave kriminalistične policije. Skupina intenzivno preiskuje sume kaznivih dejanj grožnje, zbira obvestila in izvaja druge kriminalistične postopke. Na Nacionalnem forenzičnem laboratoriju pa se vzporedno s tem izvajajo forenzične preiskave zaseženih predmetov.

Bo po novem lahko pet prirediteljev iger na srečo?

Ob obstrukciji Levice, SAB, SD, LMŠ in nepovezanih poslancev je DZ z 39 glasovi za in dvema proti včeraj sklenil, da je tudi predlog novele zakona o igrah na srečo primeren za nadaljnjo obravnavo.

Prinaša več novosti. Zdaj lahko klasične igre na srečo trajno prirejata le dva prireditelja - Loterija Slovenije in Športna loterija - po predlogu pa bi lahko bilo pet prirediteljev. Medtem ko so minister in poslanci koalicije menili, da bo večja konkurenca prinesla tudi več priliva v proračun ter humanitarnim, invalidskim in športnim organizacijam, ki se financirajo iz poslovanja te panoge, je koalicija opozarjala, da je trg omejen in da bi lahko bilo financiranje teh organizacij manjše.

Predlagana je sprememba glede obveznega deleža države v prireditelju iger na srečo, in sicer bi moral biti v delniških družbah delež države vsaj 25 odstotkov in ena delnica, v družbah z omejeno odgovornostjo pa poslovni delež vsaj 51 odstotkov. S tem se po ministrovih besedah odpira možnost vstopa strateških partnerjev.

DZ je bil v splošni razpravi minuli petek razdeljen glede predloga. Opozicija je poudarjala, da ima večina držav EU enega ali dva ponudnika klasičnih iger na srečo ter da niso jasne posledice liberalizacije trga na finančne prilive in na družbo.

Koalicija je napovedala upoštevanje smiselnih pripomb in morebitno sprejemanje amandmajev v drugi obravnavi. Menili so, da bi večja konkurenca na tem trgu prinesla tudi več prihodkov za državni proračun in za organizacije, ki so upravičene do financiranja iz poslovanja panoge.

Dolgotrajna oskrba: največ kritik glede vira financiranja

Poslanci so s 45 glasovi za in nobenim proti ocenili, da je predlog zakona o dolgotrajni oskrbi primeren za nadaljnjo obravnavo. V več poslanskih skupinah so ob prvem branju že napovedali, da bodo zakonodajni predlog skušali spremeniti z dopolnili. Največ kritik je sicer letelo na pomanjkanje vira financiranja.

Glas podpore so zakonodajnemu predlogu namenili v poslanskih skupinah koalicijskih SDS, NSi in SMC. Za sta glasovala tudi poslanca narodnih manjšin ter poslanska skupina SNS in prisotna člana poslanske skupine Desus Robert Polnar in Branko Simonovič. Kot kaže, slednji tako ni sledil sklepom sveta stranke, ki je odrekel podporo temu predlogu zakona.

Kljub temu, da so v delu opozicije ob prvi obravnavi predloga minuli teden napovedali, da predlogu zaradi nujnosti sistemske ureditve dolgotrajne oskrbe ob prvi obravnavi ne bodo nasprotovali, pa so poslanci LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP glasovanje obstruirali. Polanec NeP Igor Zorčič, ki je kot predsednik DZ vodil sejo, pa se je glasovanja vzdržal.


Najbolj brano