Foto: Reuters
Foto: Reuters

Na grških otokih, na katere se v teh dneh zgrinjajo številni novi prebežniki, je veliko otrok brez spremstva, so sami, brez staršev, sorodnikov ali skrbnikov.

"Menim, da nihče razumen ne more biti proti temu, da tudi mi pomagamo določenemu številu otrok, ki živijo v bistveno drugačnih razmerah kot naši otroci," je izjavil Plenković.

V Bruslju bodo o premestitvi otrok govorili po obisku evropske komisarke za notranje zadeve Ylve Johansson na grških otokih prihodnji teden.

"Hrvaška je vedno izkazovala izrazito humanitaren pristop. Tudi mi smo bili država, ki je imela pregnance in ki je sprejela begunce, zlasti iz BiH-a. Otroci potrebujejo posebno zaščito," je še dejal premier Hrvaške, ki trenutno predseduje EU-ju.

Erdogan Grčiji: Odprite vrata

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je medtem danes Grčijo pozval, naj "odpre vrata" prebežnikom in jih spusti v Evropo. "Hej, Grčija! Pozivam te, da odpreš vrata in se osvobodiš tega bremena," je v govoru v Carigradu, ki ga je predvajala televizija, dejal Erdogan. "Spusti jih v druge evropske države."

Turški predsednik Erdogan Grčijo poziva, naj sprejme prebežnike, ki čakajo na meji med državama in želijo nadaljevati pot v EU. Foto: Reuters
Turški predsednik Erdogan Grčijo poziva, naj sprejme prebežnike, ki čakajo na meji med državama in želijo nadaljevati pot v EU. Foto: Reuters

Erdogan je obenem Grčiji očital, da prebežnike, ki jim je uspelo vstopiti v EU, nezakonito pošilja nazaj v Turčijo, jih "tepe", "ubija" in "muči".

V Grčiji medtem ljudi razburja posnetek, narejen s termovizijsko kamero za nočno opazovanje, ki naj bi prikazoval turško oklepno vozilo za nadzor meje, kako odstranjuje ograjo na meji med državama. Iz posnetka je razvidno, kako skuša vozilo z jekleno žico podreti ograjo, da bi prebežnikom omogočilo pot v Evropo, je sporočila grška vlada.

Posnetek bi lahko zaostril že tako napete odnose med Grčijo in Turčijo ter z Evropsko unijo.

Ponoči oboroženi iščejo prebežnike

BBC poroča o skupinah oboroženih civilistov, ki ponoči patruljirajo ob meji in iščejo prebežnike. Pri tem naj bi jih pretepali in zadrževali, vse, ki bi se jim drznili pomagati, pa čaka enaka usoda.

Članice EU-ja Turčijo obtožujejo, da izkorišča prebežnike za ustvarjanje pritiska na EU, Turčija pa EU, da prebežnike uporablja kot politično orodje in dopušča, da se "tepta" mednarodno pravo.

Leta 2016 sta Bruselj in Ankara sklenila dogovor, po katerem naj Turčija v zameno za šest milijard evrov evropskih sredstev prebežnikom na njenem ozemlju preprečuje, da nadaljujejo pot proti EU-ju.

Turčija gosti okoli 3,7 milijona sirskih beguncev, zaradi spopadov na severozahodu Sirije, v Idlibu, kjer Turčija podpira protivladne upornike, pa je dom zapustil še dodaten milijon ljudi.

Vzrok požara ni znan. Foto: Reuters
Vzrok požara ni znan. Foto: Reuters

Na Lezbosu zagorelo

Na grškem otoku Lezbos je blizu mesta Mitilini zgorel begunski center. O smrtnih žrtvah ne poročajo. Na otoku in na turško-grški kopenski meji vladajo napete razmere zaradi poskusov prebežnikov, da bi vstopili v državo iz Turčije. Ni znano, kaj je povzročilo požar v centru Srečna družina.

Potem ko je turški predsednik Recep Tayyip Erdogan konec februarja dejal, da Turčija ne bo več zadrževala prebežnikov, ki so na njenem ozemlju, na njihovi poti v EU, je poskusilo na Lezbos pripluti na stotine ljudi. V zadnjih dneh je opazna povečana sovražnost proti prebežnikom na otoku, poroča BBC.

V soboto je Erdogan delno spremenil svoje stališče in ukazal turški obalni straži, naj prebežnikom prepreči prečkanje Egejskega morja v Grčijo, češ da je nevarno. Turška obalna straža je po poročanju državne turške tiskovne agencije Anatolija v Egejskem morju rešila 121 prebežnikov, ki so skušali v dveh čolnih doseči Grčijo. Grška obalna straža naj bi čolna prisilila v vrnitev v turške vode, še navaja agencija.

Na enem od čolnov je bilo 47 Afganistancev in Sirec, na drugem pa 48 Sircev, 24 prebežnikov iz Konga in eden iz Angole. Vse prebežnike naj bi prepeljali nazaj na turško ozemlje.

Razmere, v katerih živi več deset tisoč prebežnikov na grških otokih. Foto: Reuters
Razmere, v katerih živi več deset tisoč prebežnikov na grških otokih. Foto: Reuters

Novi spopadi na kopenski meji

Medtem so izbruhnili novi spopadi na kopenski meji med Turčijo in Grčijo. Grška policija je v soboto spet uporabila solzivec proti množici prebežnikov ob mejnem prehodu Kastanies, ki so se odzvali z metanjem kamnov, zahtevali pa so, naj Grčija odpre mejo.

Grške oblasti so turško policijo obtožile, da je izstreljevala solzivec na grško policijo.

Grčija bo dodatno omejila pravice prosilcev za azil. Sprva so iz Aten sporočili, da mesec dni ne bodo sprejemali prošenj za azil, zdaj pa je minister za migracije Notis Mitaraki napovedal, da bodo v enem mesecu prenehali zagotavljati tudi nastanitev in socialno podporo za ljudi, ki jim je bil azil dodeljen. "Od takrat bodo morali delati za preživetje," je dejal minister. Pojasnil je, da bo ta ukrep Grčijo naredil "manj privlačno destinacijo za migracijske tokove".

S petka na soboto je poskusilo kopensko mejo prečkati več kot 1200 prebežnikov, večinoma iz Afganistana in Pakistana.

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU-ja Josep Borrell je prebežnike opozoril, da so "vrata EU-ja zaprta".