Preživela nacistično taborišče Auschwitz Margot Friedländer je opozorila, da je holokavst danes večkrat politično zlorabljen. Ob njej predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Foto: EPA
Preživela nacistično taborišče Auschwitz Margot Friedländer je opozorila, da je holokavst danes večkrat politično zlorabljen. Ob njej predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Foto: EPA

"Boriti se moramo proti antisemitizmu, diskriminaciji, rasizmu in ekstremizmu – na splošno in v vseh njihovih oblikah," je Scholz poudaril na slovesnosti ob svetovnem dnevu spomina na holokavst v organizaciji Unesca. Poleg njega sta zbrane nagovorila tudi izraelski predsednik Jicak Hercog in generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres.

V videonagovoru je izrazil zaskrbljenost zaradi porasta sovraštva do Izraela in nasilja nad ljudmi judovske veroizpovedi v Nemčiji in drugje. Poudaril je tudi, kako je bilo na protestih proti covidnim ukrepom moč videti potvarjanje spomina na holokavst.

Sorodna novica "Da ne bomo nikoli pozabili, kaj se je zgodilo, ali dopustili, da to drugi pozabijo"

Tudi Svetovni judovski kongres (WJC) je opozoril, da trenutna pandemija povečuje antisemitizem po svetu. "Pandemija deluje kot pospeševalec. Ljudje trivialno primerjajo holokavst s cepljenjem," je dejal predsednik organizacije Ronald Lauder. "Pod krinko domnevnih kritik pandemije je antisemitizem postal še bolj družbeno sprejemljiv in s tem še bolj nevaren," je dejal.

Biden: Vsak od nas se mora zoperstaviti pojavom antisemitizma

V ZDA je predsednik Joe Biden pozval k ohranjanju spomina na žrtve in boju proti poskusom spreminjanja zgodovine in širjenja nestrpnosti in sovraštva. Poudaril je, da ima vsakdo moralno obveznost spominjanja žrtev holokavsta in ohranjanja nauka najhujšega zločina prejšnjega stoletja.

"Od ulic Charlottesvilla v Virginiji do sinagoge v Colleyvillu v Teksasu se naprej in boleče spominjamo, da sovraštvo ne mine, ampak se le skrije. Vsak od nas se mora zoperstaviti pojavom antisemitizma in zagotoviti, da nestrpnost in sovraštvo ne dobita zavetišča ne doma in ne na tujem," je dejal Biden.

V Beli hiši je sprejel preživelo žrtev nacističnega taborišča Auschwitz, upokojeno učiteljico in pisateljico Bronio Brandman, ki je v taboriščih izgubila družino, njo pa so leta 1945 rešile ameriške in sovjetske enote. Šele po 50 letih je bila pripravljena spregovoriti o izkušnji. Podpredsednica ZDA Kamal Harris je medtem v sredo sprejela žrtev Auschwitza Ruth Cohen.

Spominjanje holokavsta s portreti žrtev v Severni Makedoniji. Foto: EPA
Spominjanje holokavsta s portreti žrtev v Severni Makedoniji. Foto: EPA

Preživela Auschwitz: Spomin na holokavst je politično zlorabljen

Žrtvam holokavsta so se poklonili tudi v Evropskem parlamentu. Na posebnem plenarnem zasedanju je stoletna Margot Friedländer, ki je preživela holokavst, posvarila, da se danes ta zločin zlorablja v politične namene.

"Danes vidim, da je spomin na to, kar se je zgodilo, politično zlorabljen, včasih celo zasmehovan in poteptan. Ne morem verjeti, da moram danes pri svojih stotih letih gledati, kako t. i. judovsko zvezdo, ki so jo nacisti uporabljali za naše izključevanje, nasprotniki demokracije brez sramu zlorabljajo in nosijo na cestah, da bi se prikazali kot žrtve," je poudarila Friedländer.

Stoletnica, katere brat in mati sta bila ubita v Auschwitzu, njo pa so deportirali v koncentracijsko taborišče Terezin na Češkem, je v nagovoru evropskih poslancev poudarila, da je treba ob dneh, kot je današnji, stopiti skupaj, da spomin na holokavst ostane resnicoljuben in da ga nihče ne zlorablja.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob sklicevanju na govor v Nemčiji rojene preživele holokavst poudarila, da "želimo zgraditi Unijo, kjer bo vsakdo lahko tisto, kar želi biti". "Da bo kraj, kjer lahko judovska ženska, kot je Simone Veil, ki je preživela holokavst, postane predsednica Evropskega parlamenta, kraj, kjer imajo vsi enake pravice in so obravnavani z enakim dostojanstvom," je povedala.

Poklon žrtvam holokavsta na Poljskem. Foto: EPA
Poklon žrtvam holokavsta na Poljskem. Foto: EPA

27. januarja 1945 osvobojeno taborišče Auschwitz-Birkenau

Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2005 določila 27. januar za mednarodni dan spomina na holokavst, med katerim so nacisti pred in med drugo svetovno vojno pobili okoli šest milijonov Judov.

Na ta dan leta 1945 je sovjetska rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. V njem so nacisti od ustanovitve leta 1940 pobili več kot milijon ljudi. Ko so vojaki rdeče armade pred 77 leti vstopili v taborišče, so lahko rešili le 7650 bolnih in izčrpanih taboriščnikov. Okoli 58.000 taboriščnikov so nacisti med umikom odpeljali iz taborišča in jih poslali na "pohod smrti", kjer jih je večina umrla.