Festival LGBT filma: Spomin in pogum

Kljub oteženim razmeram in prepolovljeni državni podpori 37. festival LGBT filma te dni v dvorane na več koncih Slovenije prinaša kakovostne aktualne filme iz kar 22 držav. Segel bo tudi na Primorsko: drevi v Idrijo, v četrtek in petek pa še v Koper.

V koprskem Boteginu bo v četrtek na ogled Kapana, “prva 
pozitivna gejevska ljubezenska zgodba iz Namibije”.
V koprskem Boteginu bo v četrtek na ogled Kapana, “prva pozitivna gejevska ljubezenska zgodba iz Namibije”. 

IDRIJA, KOPER > “Konec aprila 1984 je v Ljubljani potekal prvi festival Magnus s podnaslovom Homoseksualnost in kultura. V tednu dni so se poleg razstave in predavanj v galeriji Škuc in v Križankah odvrteli tudi filmi velikanov evropskega umetniškega filma - Fassbinderja, Friedkina, Lamberta, Praunheima in drugih. Šlo je za prvo javno prezentacijo homoseksualne kulture ne samo v Jugoslaviji, temveč na celotnem področju vzhodne Evrope,” se spominja pesnik in urednik Brane Mozetič, selektor festivala, ki se je v Slovenski kinoteki naposled ustalil kot Festival gejevskega in lezbičnega filma, ob 30-letnici pa so ga preimenovali v festival LGBT filma, najstarejši tovrstni v Evropi.

Ljubezen na urgenci

Na 37. ediciji, ki se je v Ljubljani pričela v soboto, bodo predvajali 16 igranih celovečercev in dokumentarcev ter 26 kratkih filmov. “Poleg priznanih filmov s tujih filmskih festivalov selekcija osvetljuje tudi filme iz zapostavljenih svetovnih kinematografij, ki so neupravičeno spregledani,” pojasnjuje Mozetič. Letos filmi prihajajo iz 22 držav, od Brazilije in Čila do Irana, Italije, Irske, Južne Koreje, Kitajske ... Brezplačni delavnici vodita čilsko-ameriška režiserka filma Monalisino popotovanje Nicole Costa, drugo pa nemški režiser kratkih filmov Jan Soldat.

“Rdeča nit letošnjega festivala je spominjanje,” pojasnjuje selektor: “Nekateri od izbranih filmov nam prikazujejo nostalgične, a nikoli naivno apolitične podobe preteklosti, drugi osvetljujejo pozabljene LGBT+ zgodovine, ki so pomembne za iskanje alternativ prihodnosti. Nekateri, denimo otvoritveni film Prelomi, ki se dogaja na kaotični urgenci, pa so močno povezani z aktualnim dogajanjem zadnjih dveh let.”

Film Prelomi, dobitnik queer palme na festivalu v Cannesu, je režiserka Catherine Corsini začela snemati ob začetku epidemije. Selektorica Suzana Tratnik pojasnjuje, da film obravnava lezbični par, ki se med razhajanjem znajde na urgenci, tam pa se intimna zgodba poveže s širšimi družbenimi okoliščinami, saj istega večera potekajo demonstracije rumenih jopičev.

Filmi v Idriji in Kopru

Filme bodo predvajali v Ljubljani, Mariboru, na Ptuju, v Slovenj Gradcu, Bistrici ob Sotli in tudi na Primorskem. Filmsko gledališče Idrija bo drevi ob 20. uri gostilo Punčko, v kateri francoski režiser Sébastien Lifshitz prikazuje Sasho, ki odrašča v ruralnem, ne pretirano liberalnem delu Francije.

V MKCM Boteginu v Kopru bodo v četrtek ob 20. uri predvajali film Kapana, ki ga je posnel režiser Philippe Talavera, velja pa za “prvo pozitivno gejevsko ljubezensko zgodbo iz Namibije”. V petek bo tam sledila še Srčica v režiji Marley Morrison, “grenko-sladka komedija z dramatičnimi vložki”, v kateri gledalci sledimo 17-letni nedružabni in okoljsko ozaveščeni lezbijki, ki mora prestati počitnice na morju s svojo tečno družino.  AG


Najbolj brano