REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Utrjevalec desničarskih stereotipov postal novi direktor RTV Slovenija, njegova prva tarča bo MMC

Utrjevalec desničarskih stereotipov postal novi direktor RTV Slovenija, njegova prva tarča bo MMCValentin Areh in njegov naslednji cilj. Vir: Twitter

Vladna čistka na RTV Slovenija se nadaljuje v velikem stilu.

Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je tako po odstranitvi prejšnje direktorice Natalije Gorščak in manevru članov programskega sveta, ki so generalnemu direktorju z neudeležbo na sejah omogočili samostojno sprejemanje odločitev ter prevzem položaja - dal soglasje k imenovanju Valentina Areha za v. d. direktorja Televizije Slovenija za največ šest mesecev oz. do imenovanja direktorja po predhodnem postopku.

Generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough je napovedal, da bo podpisal sklep o imenovanju najpozneje v torek zjutraj.

Za Arehovo imenovanje je glasovalo 19 članov programskega sveta, dva sta bila proti, dva vzdržana, en član pa ni glasoval. Funkcijo bo nastopil v torek.

Arehov največji »uspeh« doslej je nekakšno propagandistično skropucalo - »dokumentarec« o JLA iz leta 2016, ki je zaradi številnih netočnosti in posploševanj že ob svojem nastanku sprožil številne polemike.

Grah Whatmough je ob tem napovedal, da bo objavil razpis za direktorja Televizije Slovenija za polni mandat po končanih obveznostih glede priprave programsko-produkcijskega načrta ter finančnega načrta RTVS za prihodnje leto.

Areh je napovedal, da se bo trudil, da bo v času vodenja televizije delo potekalo nemoteno.

Kot prioriteto v tem času postavlja pripravo programsko-produkcijskega načrta (PPN) za prihodnje leto.

Prizadeval si bo »tudi navezati stike z najuspešnejšimi evropskimi javnimi televizijami (BBC, ZDF in ORF), da bi prejeli kakšen nasvet, izkušnje, da bi jih potem tudi vnesli v svojo programsko shemo.«

RTV SLO na merku vlade
RTV SLO na merku vlade. Vir: Twitter

Vendar pa so napovedi Areha in delovanje televizij, ki niso pod neposrednim nadzorom politike, tako kot je to RTV Slovenija, ki deluje po »Grimsovem zakonu« - v popolnem nasprotju.

Arehov največji »uspeh« je doslej nekakšen propagandističen »dokumentarec« o JLA iz leta 2016, ki je zaradi številnih netočnosti in posploševanj že ob svojem nastanku sprožil številne polemike.

Kritiko spornega »dokumentarca« je v pismu Dnevniku takoj po ogledu oddaje podal upokojeni polkovnik JLA in Slovenske vojske Milan Gorjanc.

Areh je pleteničil o taktiki JLA in prikazal nekakšen juriš konjenice z golimi sabljami. To je posnetek z manevra leta 1953, a rod konjenica je bil ukinjen 1959.

»Najprej o 'izgonu' JLA. Po Brionskem sporazumu se je JLA v Sloveniji umaknila v vojašnice, kjer nas je vse presenetila odločitev predsedstva SFRJ o umiku JLA v treh mesecih. Slovenija je zahtevala, da se premoženje JLA prevzame do konca leta 1993. To je edini uradni akt države Slovenije o umiku JLA in preimenovanju v TO Slovenije.

Umik je predlagal general Kadijević. JLA je sama odšla, še posebej ko smo jo zapustili skoraj vsi Slovenci.

Areh je pleteničil o taktiki JLA in prikazal nekakšen juriš konjenice z golimi sabljami. To je posnetek z manevra leta 1953, a rod konjenica je bil ukinjen 1959. Konji iz planinske brigade v Kranju so pogosto nosili hrano in pijačo, gradbeni material ali druge potrebščine za gorske postojanke v naših gorah. Taktika JLA je bila povsem sodobna. Moje teoretično delo za čin generala je bilo jugoslovanski odgovor na tedaj najbolj propagirano ameriško strategijo zračno-kopenske bitke. Areh zagotovo ve, kako neslavno je končala ekspedicija ameriških apačev leta 1999 v Albaniji, v okviru Natovega bombardiranja ZRJ,« poudarja Gorjanc.

Tanki JLA
Tanki JLA. Vir: Wikipedia

»Areh je potegnil na dan, da je Tito porabil 500 milijard sedanjih dolarjev za 26 podzemnih objektov. Pri tem pa je namerno pozabil, da so to gradila jugoslovanska podjetja, da so gradbeni in drugi material proizvajala jugoslovanska podjetja, da so jugoslovanski delavci dobili plače.

Mimogrede, posodabljanje tanka T-55 za Slovensko vojsko je stalo skoraj tri milijone mark po kosu. Kot pomočnik ministra Kacina za vojaške zadeve sem odsvetoval modernizacijo in zagovarjal sem samo vgradnjo Fotoninega sistema za upravljanje ognja. A železarski lobi je bil močnejši

Danes pa po nekdanji Jugoslaviji gradijo tuji gradbinci, ko je bila pred tem uničena skoraj vsa jugoslovanska gradbena industrija, tudi slovenska. Gradbeni baroni so nas 'zapufali' v tujih bankah in denar odnesli v tujino.

Trditev, da smo za modernizacijo sovjetskih tankov T-72 dali enormne vsote denarja, je več kot iz trte izvita. Jugoslovanski tank M-84 je plod dela več kot 1000 jugoslovanskih podjetij. Velik delež so imele tudi slovenske tovarne Fotona, Železarna Ravne, Avtoelektrika iz Nove Gorice in druge. Prav Fotonin sistem za upravljanje ognja je bil takrat najboljši na svetu. Tank M-84 ni zaostajal za tanki močnejših vojska. Mimogrede, posodabljanje tanka T-55 za Slovensko vojsko je stalo skoraj tri milijone mark po kosu. Kot pomočnik ministra Kacina za vojaške zadeve sem odsvetoval modernizacijo in zagovarjal sem samo vgradnjo Fotoninega sistema za upravljanje ognja. A železarski lobi je bil močnejši,« spominja Gorjanc.

Vir: Wikipedia
Areh se posmehuje Titovim besedam, da Jugoslavija lahko postavi v bran 8 milijonov ljudi. Po ustavi SFRJ je imel vsak državljan obveznost in pravico sodelovati v obrambi.

»Strinjam se, da JLA ni bila po moči četrta v Evropi, toda sistem SLO je bil zagotovo najmočnejše orožje v Evropi, v katerem so imele pomembno vlogo TO in druge strukture odpora. JLA je bila samo udarni del tega sistema. Žal so ga 'uvožena demokracija' in vanjo vpreženi nacionalizmi povsem izničili in obrnili proti sebi samemu, proti jugoslovanskim narodom. Areh se posmehuje Titovim besedam, da Jugoslavija lahko postavi v bran 8 milijonov ljudi. Po ustavi SFRJ je imel vsak državljan obveznost in pravico sodelovati v obrambi.

Stanovanja da smo imeli zastonj? Prvo stanovanje sem dobil šele v Postojni po devetih letih službe in najslabše možno, brez centralne kurjave, s pečmi na drva, pozimi sem moral zjutraj pomesti sneg, ki ga je nanesla burja skozi špranje na oknih in balkonskih vratih. Bil sem na visokih položajih poveljnika bataljona in načelnika štaba polka. Stanarino smo plačevali kot vsi drugi državljani.

Šele v osemdesetih letih smo začeli obnavljati stanovanja v oddaljenih garnizijah. Tako smo v Vipavi in Ajdovščini od leta 1983 do 1986 zgolj z delom vojakov prenovili 136 stanovanj in iz drvarnic naredili 12 garsonjer za samske ljudi,« opominja Gorjanc.

MiG-29
MiG-29. Vir: Twitter

»V stanovanjski sklad smo vplačevali 6 odstotkov od bruto plače in tako sem do junija 1991 vplačal 561.997 dinarjev oziroma revaloriziranih 43.230 DEM. Tudi soproga je kot civilna oseba v službi v JLA za 14 let dela vplačala sorazmeren znesek. Po vrnitvi v Slovenijo pa mi država s samovoljo in maščevalnostjo prvega ministra in lažmi drugih visokih delavcev MO ter pravniškimi zvijačami vrhovnega in ustavnega sodišča odreka pravico do odkupa stanovanja, in to samo meni, čeprav sem bil v osmih letih službe v Slovenski vojski na treh generalskih položajih.

Visoke plače da smo imeli? Moja plača poveljnika polka v Novem mestu je bila 159. v občini. Leto kasneje pa je bila moja plača poveljnika brigade v Ajdovščini na 256. mestu.

Visoke plače da smo imeli? Moja plača poveljnika polka v Novem mestu je bila 159. v občini. Leto kasneje pa je bila moja plača poveljnika brigade v Ajdovščini na 256. mestu. Šele avgusta 1988 smo dobili v nekaterih garnizijah 'draginjski dodatek'.

Pokojnine so bile zgodba zase. Do leta 1974 smo vplačevali v skupni sklad s civilisti, pa se je zgodilo, da je imel generalmajor, udeleženec NOB od leta 1941, upokojen v 60. letih, nižjo pokojnino od uslužbenca s srednjo izobrazbo, upokojenega leta 1974. V času večdnevnih terenskih vaj smo dobivali zmanjšane dnevnice. Moje prvo spanje z vojaki je bilo na trdih tleh dalmatinske Bukovice pod šotorom v snegu. Vzeli so mi 60 odstotkov dnevnice oziroma 3600 dinarjev, sočasno pa je enoposteljna soba v edinem hotelu A-kategorije v Zagrebu stala 3500 dinarjev. Nadur niso nikomur plačali, tudi do nadomestila s prostim časom nismo bili upravičeni,« se spominja Gorjanc.

M-84 Slovenske vojske   VIir: www.postanivojak.si
M-84 Slovenske vojske. Vir: www.postanivojak.si
Arehove laži: Ob smrti Tita je bila Jugoslavija zadolžena nekaj več kot milijardo dolarjev. Ob razpadu pa je zaradi republiških 'tatičev' narasel dolg na 22 milijard. Danes je samo Slovenija zadolžena po podatkih Banke Slovenije za pičlih 45 milijard evrov.

»Ne vem, od kod Arehu skovanka 'vojaška udba'. Najbrž hoče biti všečen vodji. To je bila Vojaška služba varnosti OS SFRJ. Ne želim komentirati Arehovih domislic o slabem življenju pod Titom. Zatorej zahtevam od TV Slovenija, da to oddajo ponavlja vsak teden v udarnih terminih, da o resničnosti in objektivnosti presodijo ljudje, ki so 'trpeli pod Titovim in komunističnim enoumjem'.

Samo eno očitno laž moram zanikati. Ob smrti Tita je bila Jugoslavija zadolžena nekaj več kot milijardo dolarjev. Ob razpadu pa je zaradi republiških 'tatičev' narasel dolg na 22 milijard. Danes je samo Slovenija zadolžena po podatkih Banke Slovenije za pičlih 45 milijard evrov,« sklene upokojeni polkovnik JLA in Slovenske vojske Milan Gorjanc.

Areh, sicer urednik Odmevov na TV SLO se je v spornem dokumentarcu, kot kaže ta odziv, brez kakršnega koli objektivnega pristopa lotil »napada« na že davno razpadlo armado nekdanje države in ji v nasprotju z znanimi zgodovinskimi dejstvi pripisal številne nedokazane kršitve in domnevne zločine, istočasno pa poskušal z njo povezati in kompromitirati še vse politike, ki so stalna tarča trenutno vladajoče SDS.

Nič ni lažjega, pa hkrati tudi zavržnega kot utrjevati stereotipe, se prilizovati ustaljenemu in pogosto napačnemu javnemu mnenju, utrjevati enostranske resnice, dobesedno satanizirati predmet svojega lažnega novinarskega raziskovanja, pri tem pa ne dati možnost napadeni strani, da se brani in pove svojo zgodbo.

Prav tako je zavržno, če se v izbor materiala ne vključi tudi tistega, ki bi prikazal veliko bolj uravnoteženo zgodbo.

Uničen oklepnik JLA
Uničen oklepnik JLA. Vir: Twitter

In takšne laži si je Areh dovolil o tematiki, ki jo številni v državi dobro poznajo.

Kakšnih zavajanj je potemtakem sposoben šele tam, kjer gre za manj znane teme?

In prav v tem enostranskem, propagandističnem pristopu, ki nima nobene zveze z resnim novinarstvom, je Valentin Areh briljiral, zato je njegova izbira zelo slab znak za to, kar bo sledilo na RTV SLO.

Že samo to je dovolj za oceno, da bo Arehova napoved, da bo oddaje potrebno narediti »še boljše« v resnici pomeni – narediti jih še bolj všečne SDS, še manj kritične, še bolj enostranske.

In nadvse: stereotipne.

Njegovo oceno, da bo treba v prihodnje spremeniti upravljanje in organizacijo dela, da bi dosegli boljšo povezanost med televizijo in Multimedijskim centrom (MMC) pa je po navedbah naših dobro obveščenih insajderskih virov seveda mogoče razumeti le tako, da bo MMC-ju odvzel uredniško avtonomijo, tako da bodo programske vsebine, ki jih bo lansiral Areh bolj vidne tudi v »tiskanem« oziroma elektronskem delu RTV SLO.

Čistko sedaj napovedujejo že "opozicijski" politiki
Grah Whatmough, nova »metla« Janeza Janše na RTV Slovenija. Vir: Twitter

Prav v to smer že ves čas pritiska Jože Možina, ki je idejno in politično zelo blizu Arehu, besen, ker njegovi »Pričevalci« menda niso dovolj vidni v okviru MMC-ja in da jih zato prevzema »konkurenca« - gre seveda za medije, napajane z denarjem iz Madžarske.

Generalni direktor RTV SLO Andrej Grah Whatmough, nova »metla« Janeza Janše na RTV Slovenija tako nadaljuje s pravo orbanizacijo RTV SLO, ki se bo v naslednjih tednih kaskadno valila navzdol, saj bodo v naslednji fazi medijskega udara zamenjani nefleksibilni uredniki posameznih programov.

25. 01.2021: Janševa napoved nove metle na RTV SLO. Vir: Twitter

V kolikor seveda uredniki posameznih programov ne pristanejo na to, da čim prej odigrajo svoj del vloge nove medijske udarne pesti SDS.

Vse to pa seveda zaradi visokega cilja – sprememb, ki naj bi javno televizijo naredilo »boljšo«.

Torej brez oddaj, ki motijo sedanje oblastnike, predvsem premierja in njegove vladnike.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek