Madrid je referendum o neodvisnosti Katalonije leta 2017 označil za neveljavnega. Foto: EPA
Madrid je referendum o neodvisnosti Katalonije leta 2017 označil za neveljavnega. Foto: EPA

18 strokovnjakov je sprejelo poročilo, v katerem ugotavljajo, da uradni Madrid katalonskih voditeljev ne bi smel odstraniti s položajev, preden so bili obsojeni.

Gre za nekdanjega podpredsednika regionalne katalonske vlade Oriola Junquerasa in tri nekdanje regionalne ministre Raüla Romevo, Josepa Rulla and Jordija Turulla. Vsi štirje so bili zaprti zaradi vpletenosti v izvedbo referenduma o neodvisnosti.

Špansko ustavno sodišče je referendum razglasilo za neustavnega in neveljavnega, četverica je bila obtožena upora, s položajev pa so jih odstranili že pred tem.

Obtožba "upora" zahteva "nasilno vstajo proti ustavnemu redu", piše v poročilu, ki dodaja, da so štirje voditelji ljudi v Kataloniji pozivali, naj "ostanejo strogo mirni", poroča Euronews.

Odbor ZN-a je poudaril, da mora biti suspendiranje izvoljenih predstavnikov utemeljeno z jasnimi in predvidljivimi zakoni, ki ustvarjajo razumno podlago za omejevanje političnih pravic.

Zaradi spodletelega poskusa odcepitve je bilo obsojenih 12 ljudi, od tega devet na zaporne kazni. Leta 2021 so jih sicer pomilostili, a jim je še vedno prepovedano zasedati politične funkcije.

Katalonski stranki, ki zagovarjata neodvisnost Katalonije, Republikanska levica in Skupaj za Katalonijo, sta poročilo pozdravili in zahtevata, da mora Španija "prenehati izvajati svoje represivne politike". Madrid po njihovih besedah ne sme uporabljati kazenskih postopkov pri miroljubnih zahtevah za samoodločbo.

Nekdanji katalonski predsednik Carles Puigdemont je ugotovitve strokovnjakov ZN-a označil za "klofuto" Španiji. "Članica EU-ja krši politične pravice, to je prava grožnja demokraciji v Evropi," je dejal. Puigdemont je leta 2017 pobegnil v Belgijo, da bi se izognil pregonu zaradi vloge pri izvedbi referenduma.