Hipodrom v Kamnici, ki je v lasti mariborske občine, ima vse od junija letos novega najemnika, to je Konjeniški center Hipodrom Kamnica Maribor. Konjeništvo v Mariboru ima sicer dolgo tradicijo. Maribor je daleč naokoli slovel po atraktivnih konjskih dirkah in odličnih dirkalnih konjih. Prve kasaške konjske dirke je že leta 1883 v Mariboru organiziralo kasaško društvo Marburger Renn-Verein, ki je nekoč veljalo za eno najaktivnejših športnih društev v Mariboru. S svojim delovanjem je vplivalo na razvoj športne konjeniške kulture na celotnem področju takratne Spodnje Štajerske. Društvo so odlikovali vrhunski športni rezultati in hkrati veljali za izvrstne tudi v evropskem merilu.

Foto: Konjeniški center Hipodrom Kamnica

Kamniškemu hipodromu, ki obstaja že več kot 140 let, želi nov najemnik povrniti nekdanji sloves mednarodno uveljavljenega konjeniškega centra, ki bo s svojim delovanjem na najrazličnejših področjih konjeništva, športa, zdravstva in drugih dejavnosti razširjal prepoznavnost konjeništva, Podravske regije in nenazadnje Slovenije. “Vzdušje na hipodromu se je z novim najemnikom bistveno izboljšalo, obiskovalci in uporabniki so zadovoljni,” pojasnjujejo na Mestni občini Maribor.

Obnovitev kasaške steze in obuditev kasaštva

Hipodrom v Kamnici trenutno obsega dve jahališči, od tega eno manjše in eno večje ter kasaško progo, katere zunanji krog meri 800 metrov.

Foto: Konjeniški center Hipodrom Kamnica

Center ima velik potencial, da s strokovnim pristopom, dolgoročnimi vlaganji in motiviranimi ljudmi ponovno doseže zavidljivo raven trajnostne institucije konjeništva, tako na strokovnem, tekmovalnem kot amaterskem področju. Želimo si, da postane ena izmed lokacij, kamor bodo z veseljem zahajali vsi ljubitelji konj, živali, narave, športa, druženja … Da postane stičišče zdravja, športa in rekreacije tako za Mariborčane kot za turiste,” sporočajo v Konjeniškem centru Hipodrom Kamnica Maribor.

Foto: Konjeniški center Hipodrom Kamnica

Hipodrom bo zaradi zasledovanja teh ciljev deležen temeljite obnove, ki bo zajemala dve fazi, zaenkrat je stekla prva faza.

Prva faza obnove zajema:

  • obnovo jahališča,
  • prenovo gostinskega lokala,
  • vzpostavitev poni arene za najmlajše,
  • obnovo kritične infrastrukture,
  • obnovo hlevov in
  • ureditev okolice.

Konjeniški center je v prvi fazi prenove, uspešno sta že sanirani dve veliki maneži, polnijo se boksi za konje, prenovljen in odprt je gostinski lokal Jockey’s club. Ob lokalu so na voljo otroška igrala, vzpostavljena je poni arena za najmlajše,” pojasnjujejo v mariborski občini. V načrtu pa je tudi obnova kasaške steze in ponovna oživitev kasaštva.

Foto: Konjeniški center Hipodrom Kamnica

Foto: Konjeniški center Hipodrom Kamnica

Foto: Konjeniški center Hipodrom Kamnica

Foto: Konjeniški center Hipodrom Kamnica

V načrtu tudi veterinarska ambulanta

Predstavniki konjeniških klubov, ki gostujejo na hipodromu kot največjo pomanjkljivost hipodroma že vrsto let izpostavljajo, da nimajo zaprte jahalnice, ki je nujna za boljši razvoj konjeniškega športa. Pokrita jahalnica predstavlja večjo investicijo, za katero je potrebno pridobiti soglasja za gradnjo na vodovarstvenem območju, naložbe pa draži inflacija na področju gradbeništva.

V drugi fazi načrtujejo: 

  • nove hleve,
  • pokrito jahališče,
  • velike tekmovalne maneže na travnati podlagi,
  • nov gostinsko-poslovni objekt,
  • veterinarsko ambulanto s prenočišči za konje. 

S prenovo želijo spodbujati in razvijati konjeniški šport ter narekovati trende za razvoj konjeništva v Sloveniji, vse vrste konjeniškega športa in vrhunske konjereje. V načrtu je vzpostavitev lastne lokalne veterinarske ambulante (laboratorij) ter center za psihoterapijo s konjem ter hipoterapijo. Na hipodrom želijo v prihodnje umestiti tudi trgovino, ki bi imela hkrati tudi spletno različico.

Foto: Konjeniški center Hipodrom Kamnica

Na kamniškem hipodromu aktivno deluje jahalna šola, hkrati pa si prizadevajo razvijati in krepiti množičnost v konjeniškem športu in komplementarnih dejavnostih ter vzgajati mlade tekmovalce. V ta namen načrtujejo tečaje in druge oblike usposabljanj strokovnih kadrov s področja konjeništva ter organizirana državna prvenstva in mednarodna tekmovanja.

Foto: CalistoM

Foto: CalistoM

Foto: CalistoM

Foto: CalistoM

Letno si želijo vsaj deset dogodkov letno, med katere bi uvrščali različne razstave, dneve odprtih vrat, konjeniške sejme in ostale konjeniško obarvane prireditve.