Slovenija

Napoved AMZS: To poletje bo poletje zastojev na slovenskih cestah

Ljubljana, 17. 06. 2022 16.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
161

Zastoji na slovenskih cestah v minulih dneh so dali prvi vpogled, kaj nas čaka to poletje, če se bomo na dopust odpeljali z vozilom. Promet bo, še zlasti ob petkih in sobotah, občutno povečan na cestah proti Hrvaški, v obratni smeri pa ob sobotah in nedeljah. Po ocenah AMZS, naj bi bil promet na naših cestah to poletje – v primerjavi z rekordnim letom 2019 – bolj nasičen za pet do deset odstotkov. Vozniki se moramo zato na pot še toliko bolj pripraviti. To med drugim vključuje načrtovanje poti, preverjanje aktualnih informacij o državi, v katero potujemo, ter stanja na cestah.

To poletje bo glavni razlog za povečan promet na naših cestah za pet do deset odstotkov večje število tujih voznikov v primerjavi z rekordnim predkoronskim letom 2019, ki bodo potovali na počitnice proti morju in drugim turističnim krajem  – kažejo napovedi, ki jih je Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) dobila od nekaterih partnerskih evropskih avtomobilskih klubov. "Povečano število turistov na naših cestah iz smeri Avstrije proti Hrvaški opažamo že v teh dneh, v nedeljo pa pričakujemo zelo povečan promet v obratni smeri. Še več prometa pričakujemo vse nadaljnje počitniške konce tednov," je pojasnil Matic Zupančič z AMZS informacijskega centra in svetuje.

Zupančič je zato svetoval, da se, če je le mogoče, izognemo potovanju proti morju v petek popoldne, ko bo promet povečan že zaradi popoldanske prometne konice, in v soboto med 7. in 16. uro, ko je običajno največ zastojev: "Gost promet bo po napovedih tudi v obratni smeri, torej od Hrvaške proti Avstriji in Italiji, predvsem ob sobotah čez cel dan ter ob nedeljah dopoldan in proti poznemu popoldnevu."

To poletje bo glavni razlog za zastoje večje število tujih voznikov v primerjavi z rekordnim predkoronskim letom 2019.
To poletje bo glavni razlog za zastoje večje število tujih voznikov v primerjavi z rekordnim predkoronskim letom 2019. FOTO: Promet.si

Zupančič je ob tem priporočil, naj se na pot odpravimo dovolj zgodaj, saj s tem zmanjšamo verjetnost, da se bomo na cesti ali mejnem prehodu znašli v zastoju. Če se vseeno zgodi, da bomo obtičali, so jutranje temperature bolj znosne za čakanje v koloni. S sabo imejmo dovolj vode oziroma brezalkoholne pijače in tudi kakšen prigrizek. Rezervoar goriva ali baterija električnega avtomobila naj bosta dovolj polna tudi za primer, če se bo pot časovno bistveno podaljšala, je poudaril.

Če obstanemo v zastoju, poskrbimo za ustrezno razvrščanje, da omogočimo vzpostavitev reševalnega pasu

Zupančič je spomnil na pomen reševalnega pasu: "Če obstanemo v zastoju, poskrbimo za ustrezno razvrščanje, da omogočimo vzpostavitev reševalnega pasu. Na avtocesti ali hitri cesti se moramo vozniki takoj, ko opazimo, da se promet ustavlja, razvrstiti skrajno levo, če smo na prehitevalnem pasu, oziroma skrajno desno, tudi na odstavni pas, če smo na voznem pasu. Ne vemo namreč, ali je zastoj nastal zgolj zaradi zgostitve prometa, zoženja cestišča in podobno ali je njegov vzrok prometna nesreča. Zato je treba v vsakem primeru vzpostaviti reševalni pas, s čimer omogočimo, če je to potrebno, prosto pot in dostop reševalcem ter intervencijskim vozilom."

Ob tem je opozoril, da je lahko zapuščanje vozila, ki stoji v koloni, smrtno nevarno: "Avtocesta ni postajališče oziroma počivališče, kjer bi se lahko mirno sprehajali, zato naj voznik in sopotniki vozila ne zapuščajo, če to ni nujno potrebno."

Pred odhodom na pot se vedno pozanimajmo o stanju in razmerah na cestah.
Pred odhodom na pot se vedno pozanimajmo o stanju in razmerah na cestah. FOTO: Miro Majcen

 Pred odhodom na pot preverimo stanje na cestah

Ne glede na to, ali pričakujemo zastoj na cesti ali ne, se vedno pozanimajmo o stanju in razmerah na cestah, so pred nedavnim spomnili tudi pri Darsu. Svetovali so, da preložimo vožnjo, če izvemo za kolono, še posebno, če se je na naši načrtovani poti zgodila prometna nesreča. "Tudi, ko so posledice nesreče odstranjene, mineta praviloma vsaj dve uri, odvisno od zahtevnosti nesreče, da se promet popolnoma normalizira. Vsekakor pa se ne odpravljajmo na pot v prometni konici. Vzeti si je treba čas za pripravo. Vozniki moramo biti aktivni pri načrtovanju poti," so poudarili.

Prometne informacije so na voljo na spletni strani AMZS in njeni mobilni aplikacije, v Prometno informacijskem centru na telefonski številki 1970, na kateri so dosegljivi Darsovi sodelavci za obveščanje o prometu, zastojih, obvozih in stanju vseh državnih cest – ne le avtocest in hitrih cest. O prometu informirajo tudi brezplačni avtomatski odzivnik 080 22 44, spletna stran promet.si, mobilna aplikacija Promet in več medijev.

Tehnično brezhibno vozilo predpogoj za varne poti 

Ali naše vozilo deluje tehnično brezhibno, je treba preveriti pred odhodom poskrbeti. Na AMZS so spodbudili, da obiščemo servis, kjer bodo strokovnjaki poskrbeli za naše vozilo. "Še zlasti priporočamo, da pred odhodom na daljšo pot preverite ustreznost pnevmatik, vključno s tlakom, ali delujejo vsa svetlobna telesa, pregledate količine in stanje motornega olja in čistila za stekla, ustreznost metlic brisalcev, v kakšnem stanju je akumulator. Preverite tudi, ali imate v avtu obvezno opremo in veljavnost kompleta za prvo pomoč," je naštel Jurij Kočar, vodja AMZS asistenčnega centra in dodal, da ne bo odveč, če bodo v mehanični delavnici pregledali tudi delovanje klimatske naprave v našem vozilu.

Dokumente, prosim!

Ko potujemo v tujino, preverimo veljavnost prometnega in vozniškega dovoljenja. Če vozilo ni naše, si uredimo dovoljenje za vožnjo tujega vozila, so priporočili na AMZS. "Za izbrano državo dopustovanja preverite, ali zanjo potrebujete zeleno karto. Priporočamo pa tudi mednarodno vozniško dovoljenje (MVD) – vozniki s slovenskim vozniškim dovoljenjem ga potrebujejo, če potujejo v neevropske države. MVD je namreč prevod nacionalnega vozniškega dovoljenja in je dokument, ki ga priznava Organizacija združenih narodov. Sprejemajo ga v skoraj 120 državah sveta. V nekaterih državah je obvezen, za mnoge pa priporočljiv dokument. Vsekakor pa je MVD povsod v tujini dokument, ki pomaga vozniku ob policijskih kontrolah, prometnih prekrških in prometnih nesrečah, saj lahko olajša in pospeši formalnosti. Vozniki morajo imeti v tujini poleg MVD vselej s sabo tudi nacionalno vozniško dovoljenje," je pojasnil Zupančič.

Nepravilno naložena prtljaga v avtomobilu je zelo nevarna, če pride do nesreče oziroma trka.
Nepravilno naložena prtljaga v avtomobilu je zelo nevarna, če pride do nesreče oziroma trka. FOTO: Thinkstock

Kako pravilno naložiti prtljago v avto?

Pakiranje kovčkov in kopica stvar 'za vsak slučaj' so počitniške tegobe mnogih med nami. Pri tem premalokrat pomislimo, da je lahko nepravilno naložena prtljaga v avtomobilu zelo nevarna, če pride do nesreče oziroma trka. Posamezni kosi prtljage, ki niso pravilno zavarovani, lahko namreč že ob blažjem trku poletijo po kabini in poškodujejo potnike. Zato je pomembno, da prtljago pravilno namestimo v avto, so opozorili na AMZS.

Inštruktor varne vožnje Mitja Jeseničnik je svetoval, da vso prtljago, ki jo želimo vzeti s sabo, pripravimo pred vozilo in jo šele nato vanj sistematično zložimo: "Težje predmete zložimo na dno prtljažnika, takoj za zadnjo klop, nanje pa zlagamo ostale, lažje kose prtljage. Prtljaga naj ne sega prek višine zadnjih sedežev, če pa že ne gre drugače, naj bodo tam res najlažji predmeti, nikakor pa ne predmeti z ostrimi robovi ali veliko maso."

Še nekaj nasvetov za varno nalaganje prtljage inštruktorja varne vožnje:

– zadnjo klop prevračajte oziroma podirajte le takrat, ko je to nujno, saj klop predstavlja varovalno pregrado med prtljažnikom in potniško kabino,

– tovora nikoli ne položite prosto v prtljažnik – vedno ga naslonite na naslonjalo zadnje klopi,

– če je mogoče, za pritrditev uporabite varnostne pasove v avtu,

– uporabljajte pritrdilne prstane v prtljažniku,

– v avtu imejte vedno pritrdilne trakove,

– drobne kose prtljage pospravite v škatle,

– varnostne pasove na zadnji klopi pripnite ob klop, tudi če zadaj ni potnikov,

– ostre in daljše kose prtljage zavijte v odejo,

– pazite na pravilno razporeditev teže; težje predmete vedno položite na dno prtljažnika, predmete, ki tehtajo več kot 25kg pa po možnosti ne polagajte na mesta za potniki,

– ne preobremenite avtomobila (največja dovoljena obremenitev oziroma masa je navedena v knjižici s tehničnimi podatki).

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (161)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mr.
18. 06. 2022 14.20
Pa saj je vsako leto enako... delo dobijo ljubljenci vlade in provizijonaši in tako je vsako leto... pa kaj neki je drugače... ? ah saj se ne splača sploh komentirati sedaj je svoboda pa je spet tako kot prej.... no ali me boste pobrisali!? ker ugotavljam, da se nič ni spremenilo... svaki c+++ konja hvali... 🤔 sem popravil...
sevenup
18. 06. 2022 11.38
+1
To je iz dneva v dan. Sami zastoji. Ceste pa v vagini. Kamorkoli greš, je delo na cesti (bolj cesta na delu (ker jih (delavcev) ni na delovišču)). Na to bi lahko bili že navajeni enkrat. Pa samo jamranje...
ElectroVoice
18. 06. 2022 11.01
Bedaki, kupite vinjete....
Vladimir Bog
18. 06. 2022 10.19
+1
Napoved enake kategorije kot nekaj dni nazaj "Banka Slovenije v prihodnjih letih napoveduje umiritev inflacije". Povsod sami jasnovidci. Za dobro plačo.
Rožice so zacvetele
18. 06. 2022 10.13
Saj je vsako poletje enako, vendar je v tujini večinoma popolnoma enako.
resslovenka
18. 06. 2022 10.09
+1
Sej so zastoji odkar pomnim. Nič novega! 😏
User300173
18. 06. 2022 10.08
+2
Kar gre iz zahodne Evrope na Balkan po kolesih, gre velika večina čez Slovenijo. Poglejte Italijo kakšne gneče na avtocestah ob avgustovskih počitnicah. Tam je tudi en kaos, pa se ne sekiraj dosti. Vsaka država gradi infrastrukturo za svoje potrebe in predvideni tranzit čez celo leto. V kolikor bi gradili za potne dopustniški tedne, bi morali imeti dvojne avtoceste. Guzve ob konicah so in bodo
hjaman
18. 06. 2022 09.54
dars pravi ne bo zastojev amzs da bodo...res neverjetno
ochi
18. 06. 2022 09.51
+1
predlagam, da se prepove tranzit za tuja osebna vozila v času konic.
+7
pa vi na Darsu se res zajebavate, ko ljudje kupujejo vaše usrane vinjete za 110 ojrov!
Supergenius
18. 06. 2022 09.34
Pa kdo je sploh tako neučakan in neumen,da se sploh vozi kam daleč?
Težeklojz
18. 06. 2022 10.20
Res je! Kajti kam daleč, se gre vedno peš. Al kako?
BrkoMršić
18. 06. 2022 09.10
Vsako leto je slabše čisti kolaps avtocestnega križa... Preobremenjenost avtocest bi morala biti prioriteta in zadevo bi morali urediti že pred 10mi leti
Walter Pravicek
18. 06. 2022 09.02
+2
Ti iz AMZSlovenije so šaljivci.Kdaj pa še poleti ni bilo "gužve"na AC,državnih ali celo občinskih cestah?UREDITE BOLJ PRETOČNOST,pomagajte DARSU,ker oni znajo le denar kopičiti,UREDITE VEČ POČIVALIŠČ ZA PREVOZNIKE,DOMAČE ALI TUJE TURISTE,NE,DA TE OBSTOJEČE na HITRI CESTI MARIBOR LENDAVA.,ALI AC MARIBOR PTUJ,TER DRUGJE ZAPRE DARS.HALO,A BOSTE POMAHALI?In kje so ob cestah wcji,prodaja pijač-vode-sokov-kje preoblačilnice za mater z dojenčkom,kje resnični nadzor z kamero,ki ni izklopljena na počivališču,da se brezskrbno odpočiješ,zaspiš.NIKJER!In vi ste mi junaki z nasveti!POJDITE NA OGLEDE V ITALIJO,FRANCIJO,AVSTRIJO,NEMČIJO.Baje smo tudi mi del EU!
AlexReal
18. 06. 2022 08.56
+4
In zakaj bi bilo to poletje kar se tiče prometa kaj drugačno od predhodnih? Ceste so ostale iste, kot običajno se bo v vrhu sezone na cestah gradilo, zapiralo, speljevalo obvoze, avtomobilov pa vsak dan več !
Tomaž Hacin
17. 06. 2022 21.57
+4
Katastrofa od izvajalca del trije gledajo ko eden dela.Pa to lahko traja do zime da bodo kaj naredili.
Srce na levi
17. 06. 2022 21.19
+5
Čakam v koloni na AC in si mislim. In vendar se premika
Walter Pravicek
18. 06. 2022 09.06
+3
Zjutraj pred Ljubljano je kolona-dve vrsti,ter pomokanje tako dnevno,a še vzdržno-po polžje.Ni pa normalno,da se dela opravljajo po cele mesece na hitri cesti Maribor Lendava,kjer se odstranjuje železna pregrada na sredini,ter vstavijo betonski bloki,kot boljša zaščita za trk,ter še na novo asfaltiranje,ter se vozikaš v Mursko,kot bi se peljal preko Radgone po oni občinski cesti.In mi plačujemo E vinjete.
kapetan
17. 06. 2022 21.18
+11
Vsako poletje v Sloveniji je poletje zastojev na cestah. Čisto vsako brez izjeme.
Srce na levi
17. 06. 2022 21.19
+10
Gorenjski Toncek
17. 06. 2022 21.10
+6
AMZS je itaq najdrazja, drzavna firma....se pravi JU.... Hvala za take nasvete...
Uporabnik1864915
17. 06. 2022 21.00
+10
Smo edini v EU kjer dela na avtocestah potekajo v vrhuncu poletne sezone,ker je nekdo na Darsu zelo omejen glede načrtovanja in izvedbe del.
Hugh_Mungus
18. 06. 2022 08.45
+1
Aja? Zakaj misliš da to delajo poleti? Mogoče pa asfaltiranje potrebuje določene pogoje...pa ljudje niso na poti v službo. Jaz sem ravno iz Toskane, delo na cesti in zaprt pas vsakih nekaj km.
volvo4444
18. 06. 2022 09.37
ni res .......nemcija sama delovisca zastoji da te kap .....austrija nic boljse
Zmaga Ukrajini
17. 06. 2022 20.51
+7
Res pod kritiko, da se po Primorki ni mogoče normalno vozit. Kot, da si sred Miklošičke v centru. Stojiš in čakaš...