atene saharski pesek Svet24.si

Atene je pogoltnila oranžna meglica saharske ...

požar Škofljica Svet24.si

Foto: Po obsežnem požaru župan občine ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Afera Dars: poslanca NSi na policiji preverjala, ...

cernivceva 6a PL Reporter.si

Milijon in pol evrov vredne hiše gradbenega ...

620-24-reli1 Ekipa24.si

Grozljivka na reliju! Vsaj sedem mrtvih, 21 ...

Simon Vadnjal Revija Stop

Znani obrazi so zelo okoljsko ozaveščeni

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Razkrivamo: toliko zasluži glavna inšpektorica za kulturo in medije, ki ponižuje slovenščino

Deli na:
Razkrivamo: toliko zasluži glavna inšpektorica za kulturo in medije, ki ponižuje slovenščino

Glavna inšpektorica za kulturo in medije Sonja Trančar - Foto: gov.si

Glavna inšpektorica za kulturo in medije Sonja Trančar na očeh slovenske javnosti vztraja pri omalovaževanju našega jezika. Zanjo s tem, ko družba Apple protizakonito zanemarja slovenščino, ni prav nič narobe. Za takšno svoje »delo« pa je Trančarjeva kar dobro plačana.

Glavna inšpektorica za kulturo in medije Sonja Trančar je postala že razvpita v javnosti, saj se na inšpektoratu, ki ga vodi, na vse pretege prizadevajo, da bi bilo slovenščine v javni rabi manj in ne več. Tako že leta tolerirajo kršenje zakona o javni rabi slovenščine, med drugim na način, da družbi Apple v njihovih telefonih prodanih v Sloveniji operacijskega sistema iOS ni treba prevesti v slovenščino. Je pa recimo njihov operacijski sistem med drugim preveden v hrvaščino in slovaščino.

Za Trančarjevo pri operacijskem sistemu v telefonih, ki se prodajajo pri nas, ne gre za javno rabo, kot je določena v zakonu o javni rabi slovenščine. Čeprav je ta kristalno jasen, saj v 20. členu piše: »V elektronskih komunikacijskih in kontrolnih napravah mora biti omogočena izbira slovenščine in upoštevan slovenski črkopis.«

Razlago inšpektorata je izpodbil dr. Rajko Pirnat s Pravne fakultete v Ljubljani, prav tako je v nasprotju z uradnim mnenjem ministrstva za kulturo. Zoper ravnanje Trančarjeve je glas povzdignila tudi Komisija za slovenski jezik v javnosti pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti.



Državni zbor je v nedavno sprejeti resoluciji o nacionalnem programu za kulturo 2022–2029 jasno poudaril, da »je treba sistematično skrbeti za prisotnost slovenščine v digitalnem okolju, tj. da se bo slovenščina enakovredno s tujimi jeziki uveljavila v različnih aplikacijah (vmesnikih v elektronskih napravah, npr. avtomobilih, telefonih), kot to določa drugi odstavek 20. člena Zakona o javni rabi slovenščine.«

A vse skupaj Trančarjeve ne premakne, pri čemer za poniževanje slovenščine prejema kar lepo plačo. Glede na portal plač v javnem sektorju je za januar letos prejela bruto plačo 2.926 evrov, kar je zanjo sicer drugo najnižje izplačilo v zadnjega pol leta. Za december je prejela 3.734 evrov bruto plače, za november 3.869 evrov, za oktober 2.843 evrov, septembrska plača je bila 3.376 evrov bruto, mesec dni prej je zaslužila 3.872 evrov, za julij pa kar 4.160 evrov.

Za pravico do slovenščine so v minulem stoletju umirali tisoči Slovencev, a zdaj davkoplačevalci izdatno plačujemo Trančarjevo za to, da jo ponižuje in zapostavlja. Minister za kulturo Vasko Simoniti, ki bi moral začeti postopek njene razrešitve, pa jo namesto tega z vsemi silami ščiti.