Slovenija

Podgoršek zavrnil obtožbe, da želijo posekati kar četrtino državnih gozdov

Ljubljana, 11. 04. 2022 11.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Potem ko je ministrstvo potrdilo namero o spremembi namembnosti gozdov, je bilo slišati več nasprotovanj podpisu, saj naj bi to prineslo masovni posek gozda. Te očitke je kmetijski minister Jože Podgoršek znova zavrnil in pojasnil, da je namen dodatka izenačitev pogojev krčitve gozda na državnih in zasebnih zemljiščih. Organizacije CIPRA Slovenija, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), Focus in Umanotera so vlado sicer pozvale, naj takoj ustavi vse postopke, ki bodo privedli do masovnega poseka gozda, ter odpre široko strokovno in javno razpravo.

Podgoršek je na novinarski konferenci dejal, je prehranska varnost ena najpomembnejših tem, pri čemer se ob omembi te teme ne moremo izogniti kmetijskim zemljiščem.

"V Sloveniji smo v zadnjih 30 letih izgubili precej kmetijskih zemljišč. Velik del zaradi pozidave in velik del zaradi zaraščenosti, zato želimo vračati kmetijska zemljišča nazaj v kmetijsko rabo," je dejal minister. Pojasnil je, da je v zadnjih dveh letih prišlo do odprave zaraščenost na okoli 200 hektarjih. "Ni veliko, je pa več kot prej v 10 letih skupaj," je poudaril in dodal, da je bila pred drugo svetovno vojno v Sloveniji gozdnatost manj kot 40-odstotna, medtem ko je kar 58-odstotna.

Jože Podgoršek
Jože Podgoršek FOTO: Aljoša Kravanja

Po njegovih besedah imamo v Sloveniji okoli 60.000 hektarov površin ne glede na lastništvo, ki so danes po dejanski rabi gozdovi, po namenski pa kmetijska, medtem ko je vsega gozda v Sloveniji 1,2 milijona hektarov, državnih gozdov pa nekje med 240.000 in 250.000 hektarov.

Pojasnil je, da si na ministrstvu želijo, da bi se nekatera zemljišča, ki so po dejanski rabi že gozdna, po namenski pa še vedno kmetijska vrnila nazaj v kmetijsko rabo, ob tem pa znova zavrnil obtožbe, da želijo posekati kar četrtino državnih gozdov. "Pri zasebnih lastnikih takih zemljišč je vračanje zemljišč v kmetijsko rabo že možno, pri čemer je edini pogoj pridobitev soglasja zavoda za gozdove o uvedbi krčitve," je dejal.

Vlada je 24. marca Podgorška pooblastila za sklenitev in podpis dodatka k pogodbi o upravljanju gozdov v lasti države, v katerem piše, da lahko družba Slovenski državni gozdovi (SiDG) v okviru upravljanja z državnimi gozdovi gozd izkrči za namen spremembe katastrske kulture. Kot je pojasnil danes, je SiDG dodatek že podpisal, medtem ko ga bo sam najverjetneje še danes, v veljavo pa bi po njegovih besedah lahko stopil prihodnji teden.

Ob tem je znova pojasnil, da bo do poseka državnih gozdov prišlo zgolj v primeru, če se bo pojavil potencialni zakupnik, ki bi zemljišča, ki so po občinskih prostorskih načrtih kmetijska, a so že zaraščena, obdeloval za kmetijsko rabo, obenem pa bo moral soglasje o krčitvi podati tudi zavod za gozdove. "Ta običajno poda soglasje o taki krčitvi. Edina ovira je, če so se na teh površinah že vzpostavili nekateri varovalni elementi gozda," je poudaril Podgoršek.

Sam pričakuje, da bo glede na zanimanje takšnih zemljišč, ki se bodo v prihodnjih 10 letih vrnila v kmetijsko rabo, morda nekaj 1000 hektarov. Napovedal je tudi, da bo kmetijska inšpekcija spremljala rabo teh zemljišč in preprečevala morebitno drugačno rabo kot za kmetijske namene.

Nevladne organizacije vlado pozvale, naj takoj ustavi vse postopke masovnega poseka

Nevladne organizacije opozarjajo, da so krčitve sicer lahko smiselne, a je najprej nujno preveriti zanimanje kmetov za obdelavo teh površin. Po podatkih iz letnega poročila Sklada za leto 2019 ta že razpolaga z okoli 8.600 hektarji zemljišč, ki so po dejanski rabi kmetijska in so porasla z grmovjem in gozdnim drevjem ali pa so v zaraščanju. Za povečanje samooskrbe bi bilo treba najprej za kmetovanje znova urediti ta zemljišča, a že za ta očitno ni "interesa kmetov in lokalnih skupnosti", saj Sklad kljub nizkim letnim zakupninam (od 7,79 do 33,55 evra na hektar v letu 2020) ta zemljišča težko odda v zakup, pojasnjujejo nevladne organizacije. 

Gozd
Gozd FOTO: Shutterstock

Kot so še zapisali v današnjem sporočilu za javnost, vlado pozivajo, naj takoj ustavi vse postopke masovnega poseka, ki so v teku in bi lahko škodovali slovenskemu gozdu, ter odpre strokovno in široko javno razpravo, v okviru katere je treba razrešiti vsa vprašanja in nejasnosti, ki se pojavljajo v zvezi s tem posekom. Želijo si tudi, da se pri odločanju o poseku upošteva škoda zaradi naravnih ujm, ki so gozdove prizadele v zadnjih osmih letih, vlada pa naj upošteva načelo, da se gozd krči zgolj tam, kjer lahko krčenje pomembno prispeva k povečanju samooskrbe s hrano, ter v razreševanje teh vprašanj v prvi vrsti vključi strokovne institucije in civilnodružbene organizacije.

Kot so pojasnile organizacije, so se za poziv odločile, ker vlada svoje odločitve ni pojasnila ter ker ni jasno, ali obstaja interes sklada za prevzem teh zemljišč in kakšne so možnosti za njihovo oddajo v nadaljnji zakup kmetom. Prav tako ni znana primernost teh zemljišč za kmetovanje, zato opozarjajo, da bi se lahko ob poseku pojavile pobude za spremembo namembnosti kmetijske zemlje v stavbno zemljišče.

Organizacije so prepričane, da je ta poteza vlade v popolnem nasprotju z dolgo tradicijo trajnostnega upravljanja gozdov v Sloveniji in kaže na to, da je skrb za gozdove daleč od prioritet aktualne vlade. 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TistoPravo
12. 04. 2022 09.57
+1
Že pred 10 leti je marsikater travnik vsaj za par metrou zarastlo....s tem da ko drevje zraste gredo veje še par metrou v zasenčenje tega travnika, vsakoletno odpadlo listje še dodatno poseže v travinjo in na koncu maš lahko že pol travnika v tvojem življenju naravno spremenjenega
TistoPravo
12. 04. 2022 09.49
+1
Problem pri gozdu je, ker niti ne vemo v kakšni obliki bo še uspevalo pri nas. Smreka in bukev se ne bosta obdržala marsikje več....verjetno to kar je prerastlo kmetijske površine v preteklosti, je bolj posledica mokrih desetletij
pekoči paradižnik
11. 04. 2022 17.19
+0
Kar niso podarili RKC bodo pa posekali, barabe farške. Skrajni čas je, da se ta klerojanšizem konča, sicer od Slovenije ne bo nič več ostalo. Slovenci bomo kmalu cerkveni hlapci na svoji zemlji. Smrt janšizmu,.. Svoboda narodu!
Janez Povprečnik
11. 04. 2022 17.06
+4
Za 10 let gozda v Sloveniji ne bo... Poglejte si delovišča... Niti eno drevo ne ostane... In prosim ne z pravljicami, da je gozdne površine v Sloveniji vsako leto več... Zaraščena zemljišča z robidami, malinami in lesko... NI GOZD... LP
Sokril
11. 04. 2022 18.10
+1
Saj bo imel SIDG kakšno PR odmevno akcijo pogozdovanja kjer bodo posadili nekaj tisoč sadik. Za primerjavo včasih so sadili 10 tisoč smrekc na hektar.
marker1
11. 04. 2022 16.37
+4
Te nevladne genije bi jaz odpeljal v gozd na učno uro. Tam bi jih malo izprašal, kako se kako drevo imenuje. Prepričan sem, da bi pogrnili po vsej črti. Gre se samo za nagajanje vladi, ker se bojijo, da bodo izpadli pri sredstvih za svoje lenarjenje. V tujini ne moreš vstopiti ne na travnik in ne v gozd, ki ni tvoja last, kaj šele, da bi nabiral gobe ali kaj podobnega. To je pri nas še vedno preveč ohlapno.
Gyuhgevfin
11. 04. 2022 12.18
+6
Dajte no... Slovenija se zarašča, sekajo nelastniki -Kradlivci, škodo gozdu delajo gobarji, kolesarji sprehajalci, motoristi, zrvn hrupa hodijo po gozdu kje jim paše nabirajo kostanje mečejo smeti po notranjosti, poleg tega ob cestah pa taka smetišča ki jih pospravljajo lastniki... Tukaj je potrebno nardit red..
Janez Povprečnik
11. 04. 2022 17.07
+3
////Slovenija se zarašča////.... z robidami, lesko, itd... TO NI GOZD... Za tiste, ki ne vedo.
JohnsonJohnson
11. 04. 2022 12.04
+0
Gre za krčenje 20 letnega prirastka gozdnih površin in kultiviranje zemljišč v uporabne kmetijske površine. Edino pametno, za sposobnost dojemanja Levice pa očitno preveč
pekoči paradižnik
11. 04. 2022 18.12
+1
... gre za kultiviranje prejemkov vpletenih v to raboto in to so farški ministri.
marker1
11. 04. 2022 12.01
+8
Slovenija je edina evropska država, ki se zarašča in ima vedno več gozdov. Zaraščajo se senožeti in planine, kjer so nedolgo nazaj še kosili travo in pasli živino. Les je treba posekati, predelati v izdelke z višjo dodatno vrednostjo in zasaditi mladike drevja. Urediti je treba nujno tudi število divjadi in jo spraviti na število, ki omogoča sobivanje z ljudmi. V sedanjem trenutku je divjadi odločno preveč in sili v urbano okolje.
TistoPravo
12. 04. 2022 09.54
+1
Treba je razmisliti, kje gojiti gozd in kje travinjo....nebi se jst preveč zanašal na to kar je bilo....prehajamo namreč v bolj mediterantsko suho podnebje
TistoPravo
12. 04. 2022 09.54
+1
Treba je razmisliti, kje gojiti gozd in kje travinjo....nebi se jst preveč zanašal na to kar je bilo....prehajamo namreč v bolj mediterantsko suho podnebje
jg57
11. 04. 2022 12.00
+5
Tole bluzenje nima repa in glave. Z gozdovi se gospodari sklano z 200letnimi izkušnjami stroke in skladno z vladno politiko. Nevladniki? Nič narobe, kar naj delujejo, a naj se preživljajo sami, na pa z davoplačevalskim denarjem!