Po drami ni prišlo do spremembe na vrhu

2

Anadolu Efes | Anadolu Efes je prvak evrolige. | Foto Guliverimage

Anadolu Efes je prvak evrolige.

Košarkarji Anadolu Efesa so ubranili naslov prvaka in postali 65. evropski klubski košarkarski prvak. V finalu zaključnega turnirja evrolige v Beogradu so z nizkim rezultatom 58:57 premagali Real Madrid. Tretje mesto je osvojila Barcelona, ki je premagala Olympiacos.

Evroliga, zaključni turnir, finale

Sobota, 21. maj:
Real Madrid : Anadolu Efes 57:58 (15:14, 34:29, 42:40)

Za 3. mesto:

Barcelona : Olympiacos 84:74 (20:18, 45:38, 62:56)

Anadolu Efes je 2019 v Vitorii izgubil finale proti CSKA Moskvi, lani v Kölnu pa se je Rusom najprej oddolžil v polfinalu, nato pa v finalu premagal Barcelono s 86:81. Uspeh so Turki ponovili tudi letos, ko so z vsega 58:57 premagali Real Madrid.

Najboljši igralec finala je bil Vasilije Micić, sicer tudi najboljši strelec evrolige, s 23 točkami. Tibor Pleiss je za Anadolu Efes dodal 19 točk, pri Real Madridu pa je bil najbolj učinkovit Walter Tavares s 14 točkami. Nekdanji slovenski reprezentant Anthony Randolph je prispeval šest točk.

Odločitev o zmagovalcu je padla v zadnji minuti oziroma sekundah. Sergio Llull je 44 sekund pred koncem znižal zaostanek Real Madrida na 58:57, a nato Španci niso več prišli do meta na koš.

Anadolu Efes je za zmago prejel milijon evrov, poraženec v finalu je v blagajno pospravil 500.000 evrov, poraženca v polfinalu pa sta prizorišče zapustila s 250.000 evri.

Real Madrid je v tem stoletju osvojil dva od desetih naslovov evropskega prvaka. Najboljši je bil 2015 na svojem parketu ter 2018 prav v dvorani Stark v Beogradu, kjer poteka letošnji F4, ki bi sicer moral biti prvotno v Berlinu. Tedaj je bil glavni zvezdnik Reala čudežni deček Luka Dončić, ki je Srbijo zapustil s tremi posamičnimi nagradami, kot MVP rednega dela evrolige, kot član prve peterke in kot MVP zaključnega turnirja.

V senci finala je bila ob 16. uri tekma za 3. mesto, v kateri je Barcelona preskočila Olympiacos.

Luka Dončić, Dallas Mavericks : Golden State Warriors