Marko Pavlič Robert Jenko Nik Čemažar Mihael Štajnar Pauline Ferrand-Prevot Gianni Vermeersch

Nedelja, 9. 10. 2022, 19.15

SP v kolesarstvu po makadamskih cestah

Na prvem SP po makadamskih cestah zmaga Vermeerschu

Gianni Vermeersch | Gianni Vermeersch je prvi zmagovalec uradnega svetovnega prvenstva po makadamskih cestah. | Foto Guliverimage

Belgijski kolesar Gianni Vermeersch je prvi zmagovalec uradnega svetovnega prvenstva po makadamskih cestah pod okriljem Mednarodne kolesarske zveze Uci. Moško preizkušnjo so v italijanski Benečiji zaznamovali predvsem cestni kolesarji, medtem ko je žensko dobila aktualna svetovna prvakinja v gorskem kolesarstvu, Francozinja Pauline Ferrand-Prevot.

Vermeersch je postal prvi svetovni prvak v tej disciplini, potem ko je za 44 sekund po skupno 190 km in 800 višinskih metrih ugnal domačina Daniela Ossa. Tretji je bil prvi favorit, nizozemski zvezdnik Mathieu van der Poel, ki je v ciljnem sprintu po več kot petih urah dirkanja po ozkih makadamskih cestah za bron ugnal Belgijca Grega Van Avermaeta.

Od Slovencev je bil najvišje Mihael Štajnar na 45. mestu. Za zmagovalcem je zaostal slabih 19 minut. Še minuto več je na 48. mestu zaostal Nik Čemažar. Robert Jenko je bil 81., medtem ko Marko Pavlič preizkušnje ni končal.

V ženski konkurenci Slovenk v soboto ni bilo na startu, po 140 km in 700 višinskih metrih pa je med elito slavila Ferrand-Prevotova. Štirikratna svetovna prvakinja v gorskem kolesarstvu v disciplini olimpijskega krosa je bila v ciljnem sprintu malenkost hitrejša od Švicarke Sine Frei. Tretje mesto je z 11 sekundami zaostanka zasedla Italijanka Chiara Teocchi.

Obe dirki sta se začeli v Vicenzi in končali v Cittadelli po okoli 75 odstotkih makadamske trase.

Sportal Čustveno slovo velikana, Pogačarju se čudi #video
Ashleigh Moolman
Sportal Južnoafričanka najboljša na zadnji dirki svetovne serije, Urša Pintar 22.