10 milijonov “nevladnim” organizacijam ali za poplavljene?

Datum:

DZ je v torek na izredni seji obravnaval predlog spremembe zakona o nevladnih organizacijah, ki so ga vložili v SDS. Predlagali so namreč, da bi sredstva, ki jih davčni zavezanci niso neposredno namenili za financiranje splošno koristnih namenov in ostanejo za projekte nevladnih organizacij, prenesli na Sklad za obnovo Slovenije za obnovo po letošnjih ujmah. Znesek, ki po veljavni ureditvi ostane za projekte nevladnih organizacij, znaša letno deset milijonov evrov.

Koalicija je predlog zavrnila, a ni čudno, saj, kot je dejal Žan Mahnič, je vlada Roberta Goloba vlada nevladnih organizacij, brez katerih danes ne bi obstajala. Tako ne moremo več govoriti o nevladnih organizacijah, ker imamo s strani vlade izdatno financirane vladne organizacije. “Problem nastane, ko nevladne organizacije postanejo vladne. In toliko vladnih organizacij, kot jih imamo v tem mandatu, izdatno financiranih iz državnega proračuna, še nikoli nismo imeli.”

Da je tako, priča tudi izjava vodje poslanske skupine Gibanja Svoboda Boruta Sajovica, ki je na srečanju z Glasom ljudstva dejal sledeče: “Vidim, da smo vaša vlada, da delimo iste vrednote in da smo sodelavci in zavezniki še naprej.”

“Nevladne” organizacije so nagrajene
Mahnič je dejal, da glede na to, kaj se danes v Sloveniji, in na to, katere organizacije so tudi izdatno financirane iz tega sklada, je že naslov člena, ki bi ga spremenili (Sklad za razvoj nevladnih organizacij) malo neresničen, kajti brez problema bi lahko pod to vlado bilo zapisano tudi Sklad za obvodno financiranje volilnih kampanj levih političnih strank. “O čem govorim? Govorim o tem, da so nevladne organizacije, ki so v prejšnjem mandatu in v volilni kampanji za državnozborske volitve leta 2022 javno podprle zdajšnje stranke koalicije, v največji meri predvsem Gibanje Svoboda, iz tega sklada danes tudi največje prejemnice denarnih sredstev”.

In kaj je predlagala SDS?
Da se teh 10 milijonov evrov ne da več vladi, da prosto razpolaga z denarjem in ga deli nevladnim organizacijam, pač pa, da gre v Sklad za obnovo po poplavah. Če državljanke in državljani ne prepoznajo vrednosti določenih nevladnih organizacij s tem, ko ne izkoristijo možnosti, da bi jim namenili svoj odstotek dohodnine, zakaj bi vlada bila tista, ki sebi všečnim, prijateljskim in podporniškim nevladnim organizacijam potem razdeli ta denar? Mahnič je še poudaril, da je vlada do 17. decembra letos, od lanskega junija še dodatno financirala ravno nevladne organizacije, ki so združene pod Glasom ljudstva. Od junija leta 2022 do decembra leta 2023 so jim skupaj namenili 18.761.660,39 evra.

Niso vse nevladne organizacije enake
Na to je opozoril tudi Andrej Kosi, in sicer, da je iniciativa Glas ljudstva v času Golobove vlade prejela okoli milijon evrov mesečno! A v teh nevladnih organizacijah, ki dobijo dodatni denar, ne najdemo Društva za srčno-žilne bolezni, ni Slovenske Karitas, ni Rdečega križa, ni Društva upokojencev Slovenije, ni gasilskih društev, ni lovskih družin, ni ribiških družin, ni jamarjev, ni športnih klubov, ni pevskih zborov, ni kulturnih društev, ni turističnih društev. “Večine teh NVO pa ne najdemo na seznamu 6714 organizacij, ki so jim ljudje sami namenili 1 % dohodnine. Iz proračunskih sredstev se torej financira nevladnike, ki jih ljudje ne jemljeo kot dodano vrednost.”

Vladajoča koalicija namenoma meša nevladne organizacije, od katerih ni nobene dodane vrednosti za ljudi, s tistim delom nevladnih organizacij, katerih delovanje pomeni dodano vrednost, kot so npr. Rdeči križ, Karitas, Zveza prijateljev mladine in ostali.

Obremenitev gospodarstva
Poleg tega je Kosi dejal, da je “Golobova vlada zaradi obnove po poplavah dodatno obdavčila gospodarstvo in s svojimi ukrepi poskrbela za manjše denarnice vseh zaposlenih. Po drugi strani pa ta vlada ni racionalizirala porabe za tiste nevladne organizacije, ki prejemajo znatna sredstva za projekte, od katerih ni nobene dodane vrednosti.”

Janševa vlada je podvojila sredstva za nevladne organizacije
Mahnič je pri tem poudaril, da niso proti nevladnim organizacijam. “Ne, sploh ne drži. Naj spomnim, da je bila Janševa vlada tista, ki je v enem od PKP zakonov odstotek dvignila iz 0,5 na 1 %. To pomeni, da smo podvojili sredstva za nevladne organizacije, ki jih lahko državljani namenijo po svoji lastni izbiri in presoji. Torej financirate samo tisto, od česar imate politično korist. Ne financirate pa nevladnih organizacij, ki dejansko vsak dan nekaj prinašajo.”

SDS podpira nevladne organizacije, saj je dvignila odstotek, da lahko državljani zanje namenijo še več. Ne strinjajo se pa s tem, da vlada prosto po Prešernu v sklad daje teh 10 milijonov evrov in potem deli nevladnim organizacijam.

DZ je predlog SDS zavrnil in tako pokazal, kje so njihove prioritete. Da je predlog primeren za nadaljno obravnavo, je menilo 24 poslancev, nasprotnega mnenja jih je bilo 46.

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...