VPLIV EPIDEMIJE

Zaradi epidemije covida 19 le letos odkrili osem odstotkov manj raka

Največji manko je pri diagnozah raka dojk in prostate.
Fotografija: Rak dojke je med najpogostejšimi raki, med epidemijo pa je utrpel največji primanjkljaj pri odkrivanju. FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
Rak dojke je med najpogostejšimi raki, med epidemijo pa je utrpel največji primanjkljaj pri odkrivanju. FOTO: Shutterstock

Vodja epidemiologije in registra raka na onkološkem inštitutu Vesna Zadnik je predstavila vpliv epidemije covida 19 na odkrivanje rakavih bolnikov med Slovenci. Kot je povedala, smo imeli v primerjavi z letom 2019 v dveh največjih centrih, kjer zdravimo onkološke bolnike, tj. na onkološkem inštitutu v Ljubljani in v UKC Maribor, v letu 2020 za šest odstotkov manj diagnoz raka, v letu 2021 za tri odstotke manj in v prvi polovici leta 2022 za osem odstotkov manj. »Ob tem se moramo zavedati, da iz prejšnjih trendov vemo, da imamo v naši populaciji vsako leto za dva odstotka več rakavih bolnikov, kot smo jih imeli prejšnje leto. Zabeležili smo torej manko, kar pa ne pomeni, da bolnikov ni. So nekje, vendar prihajajo v sistem z zamudo,« je pojasnila.

Manki niso toliko povezani s številom okuženih s koronavirusom, ampak bolj z ukrepi, ki so takrat veljali, zato so največji primanjkljaj zabeležili med prvim valom, in sicer aprila 2020, ko je bilo skoraj 30 odstotkov manj diagnoz kot prejšnje leto. »Nekoliko presenetljivo pa smo precej velik manko zaznali med omikron valom v letu 2022,« dodaja Zadnikova.

Največ neodkritih rakov dojk in prostate

Podatki kažejo, da je največ primanjkljaja pri raku dojke in prostate, kjer so zaznali približno 20 odstotkov manj diagnoz. Tema dvema vrstama raka sledita rak debelega črevesa in danke ter nemelanomski kožni rak, kjer je približno 10 odstotkov manj diagnoz. Pri krvnih rakih so največji manko zaznali ob začetku epidemije 2020, potem pa se je izboljšalo, je povedala Zadnikova in še, da je manj diagnoz pri bolnikih, starih med 50 in 60 leti, pri starejših pa so številke celo nekoliko večje, kot bi pričakovali.

Sreča v nesreči

Vodja epidemiologije je poudarila dober podatek, da prve analize kažejo, da bolniki sicer prihajajo z zamikom, vendar ne v kasnejših fazah bolezni, in opozorila, da lahko za čimprejšnje odkritje bolezni največ naredijo ljudje sami, saj vemo, da  bolj kot je bolezen razširjena ob diagnozi, slabše so možnosti za preživetje.

Kaj je razlog manj odkritih diagnoz?

Razlog za manjše število odkritih diagnoz Zadnikova vidi v tem, da so se po eni strani bolniki bali hoditi v zdravstvene ustanove, po drugi strani pa zdravnik za bolnike ni bil dostopen, še posebej to velja za starejše, ki niso vajeni napisati elektronske pošte in so tako težje prišli do obiska pri zdravniku.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije