N. V. | 8. 11. 2022, 13:12

Žalostna zgodba: zaradi zlorabe v najstniških letih še pri tridesetih ne zmore nikogar poljubiti

Profimedia

"Danes, pri 30 letih, nisem nikoli (prostovoljno) nikogar poljubila, nikoli imela (prostovoljnega) spolnega odnosa niti fanta," je opisala posledice spolne zlorabe, ki jo je doživela, ko je bila stara 11 let.

Po spletu je zaokrožila anonimna zgodba Slovenke, ki zvabi solze v oči. Spregovorila je o spolnem nasilju, ki ga je doživela v najstniških letih, in opisala posledice, ki jih ima še danes. "Stara sem bila 11. Baje sem privolila, kolikor se pri teh letih da privoliti – to je bilo v časih, ko smo bili otroci pri 11 res še otroci. Tudi kasneje, ko sem odločno rekla ne, še vedno ni nehal," je začela svoj zapis in opisala težke zlorabe, ki jih je doživela v zgodnjih najstniških letih.

"Obdobje najstništva je bilo peklensko, vsi z metuljčki v trebuhu, prvi fantje, prvi poljubi ... meni pa se je ob vsem tem obračalo. Sama sebi sem se zdela ogabna," je opisala svoje občutke. 

Strah pred tem, da o zlorabi spregovoriš

Žrtev, ki je šla skozi eno najtežjih stvari na svetu, je težko zbrala pogum, da o izkušnji spregovori: "Povedala dolgo časa nisem nikomur. Celotne zgodbe še danes ne ve nihče. Tisti, ki bi morali vedeti, ne vedo ničesar."

Žrtve se ob vsej zmedi, sramu, gnusu in strahu težko soočijo s tem in težko podajo prijave ali razkrivajo imena storilcev javno: "Ves čas sem tako močno želela povedati, kaj se mi je zgodilo, pa nisem upala."

Posledice zlorabe

Zloraba je pri anonimni Slovenki pustila velike posledice, ki jih čuti še danes. Opiše, da se je najprej dolga leta soočala z vprašanjem, kako jo je lahko tako ranil, če pa je v odnos "privolila": "To vprašanje me je razjedalo toliko časa, dokler nisem bila popolnoma na tleh."

Razloži, da prav zaradi verjetja, da se ji zloraba sploh ni zgodila, ni dogodka nikoli prijavila policiji: "Dolgo nisem verjela, da je to res zloraba. Ko sem se zavedela, pa nisem prijavila, ker bi to dokončno porušilo že tako zelo skrhane družinske odnose."

Pomagal ji je komentar znanca, ko je dejal: "Nimaš kaj, zgodilo se je, pojdi naprej." Takrat je vstala in šla naprej: "Morda se večini zdi zelo kruto. Meni pa je dalo moč in nov zagon. Bom pustila, da se moje življenje vrti okrog zlorabe?"

Kljub temu je ljubezen še dolgo povezovala z izkušnjo zlorabe: "Zaradi ran, ki mi jih je pustil, sem bila dolgo prepričana, da ne morem doživljati čustva ljubezni."

"Danes, pri 30, nisem nikoli (prostovoljno) nikogar poljubila, nikoli imela (prostovoljnega) spolnega odnosa niti fanta."

#Nisemprijavila

Inštitut 8. marec na svojih družbenih omrežjih objavlja anonimne zgodbe Slovenk in Slovencev, ki pričajo o intimno-partnerskem ali drugem nasilju. S tem širijo svetovni trend, kjer ženske pod oznako #nisemprijavila delijo izkušnje o spolnem in fizičnem nasilju, ki so ga utrpele od partnerjev, pri čemer se je nabralo že več deset tisoč tvitov.

Ključnik #nisemprijavila je hitro pokazal na normalizacijo nasilja okolice. Tudi v Sloveniji se soočamo s pandemijo nasilja nad ženskami: femicidi v Sloveniji v zadnjih letih ne pojenjajo, zdi se celo, da jih je vedno več.

Inštitut 8. marec zato zbira anonimna pričevanja oseb pri nas, ki so bile žrtve nasilja svojih partnerjev, pa nasilja zaradi raznolikih razlogov niso prijavile, ali pa so ob prijavi naletele na takšne ali drugačne prepreke, neprimerne odzive oziroma obravnave.

Z zbiranjem pričevanj intimno-partnerskega nasilja na spletni platformi Nisem prijavila želijo dati žrtvam prostor, da o njem anonimno spregovorijo in da so njihove zgodbe slišane, hkrati pa želijo javnost senzibilizirati v odnosu do žrtev nasilja.

Doživljate nasilje?

Če doživljate nasilje ali poznate koga, ki doživlja nasilje, poiščite pomoč: SOS telefon (080 11 55) in Društvo za nenasilno komunikacijo (01 434 48 22).