Korona

'Na šolah smo delali povsem enako, kot bi delali, če bi bilo vse skupaj zakonito'

Ljubljana, 04. 12. 2020 13.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Šolniki smo očitno pet tednov delali v nezakonitih razmerah, pravi prvi med ravnatelji Gregor Pečan, ki pričakuje, da bo vlada sedaj to po hitrem postopku spravila v zakonito stanje. Medtem pa se osnovne šole za otroke s posebnimi potrebami zavzemajo za čimprejšnjo vrnitev otrok v šolo, saj otrokom trenutna situacija predstavlja velik stres.

Šolniki smo, vsaj po tistem, kar so mi pojasnili nekateri pravniki, očitno zadnjih pet tednov delali v nezakonitih razmerah in ne da bi vedeli, da ne smemo delati tako, pa je v odzivu na ustavno odločbo o tem, da sklepi vlade o šolanju na daljavo ne veljajo, danes dejal predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan.

Pečan pričakuje, da bo država v nekaj dneh pravni nered popravila, takojšnjega povratka vseh v šole pa zaradi epidemiološkega stanja še ne pričakuje. Hkrati je dejal, da so ravnatelji veseli vsaj tega, da je vlada v četrtek vendarle sprejela kriterije za sproščanje ukrepov. "Tega bi si želeli že dolgo nazaj, saj zdaj vsaj lahko nekoliko predvidevamo, kaj in kdaj bo. Doslej smo namreč tavali v temi in je naenkrat v četrtek zvečer ali celo v petek popoldne iznenada priletela okrožnica, mi pa smo morali na čudežen način stvari do ponedeljka izpeljati tako, da so stvari že funkcionirale," je dejal prvi med ravnatelji.

Gregor Pečan
Gregor Pečan FOTO: Kanal A

Ob tem je spomnil, da ravnatelji in njihovi pomočniki kljub omenjenemu še vedno niso upravičeni do dodatka za stalno pripravljenost, čeprav dejansko že od marca naprej živijo z njo. Tako je šolsko ministrstvo celo prosilo, da svoje zasebne mobilne številke dajo na voljo Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje (NIJZ), da jih lahko pokličejo kadar koli, ko jih potrebujejo. "Vseeno trdijo, da nam stalna pripravljenost ne pripada, zato so se očitno hitri odzivi na spremembe od petka na ponedeljke zjutraj zgodili zgolj na čaroben način," je dodal Pečan in spomnil, da so morali na šolah poskrbeti za organizacijo logistike, prilagajanje urnikov in prostorov, delitve oddelkov, razporeditev učiteljev in njihovo dodatno obremenjevanje.

Ustavno sodišče je odločilo, da so sklepi vlade in ministrice za izobraževanje Simone Kustec o šolanju na daljavo neveljavni. Vladi je dalo tri dni časa za ukrepanje, sicer se bodo šole vrnile k pouku po starem, sledi iz sklepa, ki je bil v četrtek objavljen v Uradnem listu.

Medtem pa v osnovnih šolah za otroke s posebnimi potrebami pozdravljajo morebitno čimprejšnjo vrnitev njihovih otrok v redni vzgojno-izobraževalni proces, če bo vlada v tej smeri izpolnila odločitev ustavnega sodišča glede zaprtja teh šol in zavodov. 

Kot je povedala ravnateljica radovljiške osnovne šole Jelena Horvat, so za otroke s posebnimi potrebami in njihove družine kontinuirano delo v šoli, stiki in socialna vključenost izjemnega pomena, zato so letošnji izpadi zaradi epidemije zanje velik stres. "Otroci potrebujejo nekaj časa, da osvojijo rutino, zato je ob njeni prekinitvi potrebnega kar nekaj časa, da se znova vzpostavi nazaj. Vsi izpadi v pedagoškem in socialnem delu ter terapije, ki jih sicer otroci prejemajo, pomenijo dodatne napore, pri tistih z večjimi motnjami in zdravstvenimi težavami pa lahko pustijo tudi daljše ali celo dolgotrajne posledice," je dejala Horvatova.

Po njenih besedah se šole že vsaj dva tedna pripravljajo na ponovno odprtje, imajo pa pri tem vrsto operativnih težav, ki jih ni mogoče urediti čez noč. Težava bi nastopila zlasti pri prevozih, saj javni prevoz ne dela, prav tako bi bilo potrebno doreči organizacijo podaljšanega bivanja, medtem ko sta organizacija njihovega dela in zagotavljanje spoštovanja ukrepov NIJZ urejena. "Če ne vemo, koliko otrok bo prišlo, koliko jih bodo pripeljali starši in do kdaj bodo v šoli, potem težko vse te stvari organiziramo v skladu z ukrepi, ki jih predpisuje stroka. Vendar so to bolj kot ne finese in terjajo dan ali dva organizacije," je dejala Horvatova.

Pri otrocih prihaja tudi do stisk, predvsem zato, ker prihajajo iz zelo različnih občin in tam že tako večinoma nimajo prijateljev.
Pri otrocih prihaja tudi do stisk, predvsem zato, ker prihajajo iz zelo različnih občin in tam že tako večinoma nimajo prijateljev. FOTO: Thinkstock

Ob tem je poudarila, da so otroci z zmerno težjo ali težko motnjo zelo odvisni od sodelovanja staršev, ti pa so običajno zelo angažirani in se praktično 24 ur na dan pripravljajo za otroke, njihove aktivnosti, sodelujejo z učitelji, prav tako se udeležujejo video srečanj. Vendar pa potrebujejo tudi druženje v živo in učitelja ob sebi. Z delom na daljavo skušajo, kolikor se da, ohranjati šolsko rutino.

Otroci z nižjim izobrazbenim standardom, ki imajo prilagojen program, delo sicer opravljajo na enak način kot ostali osnovnošolci, torej preko spletnih učilnic in video konferenc. Bistvenih razlik z ostalimi učenci ni, razen da nekateri potrebujejo več individualne pomoči, ker so manj samostojni, dodaja.

Vendar pa med njimi prihaja tudi do stisk, predvsem zato, ker prihajajo iz zelo različnih občin in tam že tako večinoma nimajo prijateljev. "Zdaj se tako ali tako ne družijo, a prijateljev nimajo niti sicer veliko, zato še toliko bolj potrebujejo sošolce, učitelje in varno gnezdo, ki ga imajo v naših šolah. Tukaj so namreč manjše skupine, bolj intenzivni odnosi, več je tudi sodelovanja in pomoči," je še dodala Horvatova.

Ravnatelj novogoriške šole Kozara Edvard Vrabič ugotavlja, da nekateri učenci zmorejo opravljati tudi delo na daljavo, tisti najmlajši in s težjimi motnjami pa najbolj pogrešajo socialni stik z vrstniki in strokovnimi delavci. Zanje je nujno, da se čim prej spet vključijo v normalen delovni proces. Tudi on pa opozarja, da na takojšnjo hitro vrnitev otrok v šolo niso pripravljeni. Kot je pojasnil, sami nimajo lastne kuhinje in so pri tem odvisni od dijaškega doma, ki pa je zdaj zaprt. Ob organizaciji prehrane morajo spet urediti prevoze otrok, saj so zaradi vseh ukrepov pogoji za izvajanje teh drugačni. "Nekateri starši otrok verjetno sploh ne bi spustili v šolo, zaradi vseh sprememb pa bi se s prevozniki morali na novo dogovarjati o urnikih, česar pa preko vikenda ni mogoče storiti in v ponedeljek zagotovo še ne bi mogli odpreti šol," pravi Vrabič.

Vodja osnovne šole za posebne potrebe V parku iz Slovenskih Konjic Irena Pečovnik poudarja, da mlajši učenci ves čas potrebujejo pomoč in čas svojih staršev, da skupaj z njimi opravijo šolsko delo, medtem ko so se starejši računalniško že v šoli opismenili v okviru pouka pri različnih predmetih, tako da večinoma samostojno sodelujejo na video srečanjih, pošiljajo povratne informacije preko elektronske pošte in drugih aplikacij. Do največ težav prihaja pri razlagi in razumevanju zahtevnejše snovi, a so jim učitelji na voljo ves čas preko telefonov, elektronske pošte in ostalih aplikacij. Vseeno je to obdobje izredno težko za vse, veliko pa je odvisno tudi od iznajdljivosti in potrpežljivosti staršev ter seveda časa, ki ga imajo na voljo čez dan, je še dodala Pečovnikova.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (57)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

borec91
04. 12. 2020 19.08
temu od vsepovsod sili ven samo pozresnost
nexus4321
04. 12. 2020 18.21
Saj tudi jast delam brez računa kot bi delal z računam haha
1igma
04. 12. 2020 18.05
+1
Za mene bi vsi šolniki bili spoštovanja vredni, če bi stopili skupaj in povedali, da ste pripravljeni meseca julija delati, da bi naši otroci pridobili vsaj nekaj tistega znanja, ki ga sedaj žal zaradi covid razner ne morejo.
Moncsa
04. 12. 2020 18.11
+1
To idejo sem imela že tudi jaz. Ali skenslati predvidene počitnice. Samo se to žal ne bo zgodilo.
slo_veter
04. 12. 2020 18.21
+1
Misija nemogoče: Štrukeljček iz kože skoči .
borec91
04. 12. 2020 19.03
+1
sanjaj nasim solnikom je do bajnih plac in cimvec dopusta
elll
04. 12. 2020 17.16
+1
tut diler franci dela kot da bi bilo vse skupaj zakonito
dante
04. 12. 2020 16.39
+1
pa morali so preizkusit 5G in delovanje obstoječe internetne infrastrukture
ticapas
04. 12. 2020 16.37
+4
otroci naučite se krasti tako kot ta vlada
aojz
04. 12. 2020 17.02
+1
Moncsa
04. 12. 2020 16.36
+13
Kar se tiče učiteljev... naši se trudijo maksimalno, vse pohvale. Tudi ravnatelj ima zelo normalen pristop do staršev. Vsa kritika z moje strani je namenjena ministrstvu, ki je skuhala to bedarijo brez primera, in vsilila otroke, učitelje in starše v to nemogočo situacijo. Majhnim otrokom pouk prek sleta ni primeren, kdaj boste že enkrat to dojeli?!
Moncsa
04. 12. 2020 16.36
+3
Kar se tiče učiteljev... naši se trudijo maksimalno, vse pohvale. Tudi ravnatelj ima zelo normalen pristop do staršev. Vsa kritika z moje strani je namenjena ministrstvu, ki je skuhala to bedarijo brez primera, in vsilila otroke, učitelje in starše v to nemogočo situacijo. Majhnim otrokom pouk prek sleta ni primeren, kdaj boste že enkrat to dojeli?!
Diabloss
04. 12. 2020 16.27
+0
Učitelji bi ukinili normalen pouk.
Covidus
04. 12. 2020 16.31
+7
blazter
04. 12. 2020 16.22
-4
Za polno plačo prepuščajo delo staršem in otrokom. Navodila in znajdi se. Redko kateri profesor podaja znanje kot v učilnici. Poleg tega kako naj otroci , ki brati znajo kaj odnesejo
Mr Mojo Risin
04. 12. 2020 18.51
+1
Na moreš rečt, da se pri nas podaja znanje v učilnici razen v zelo specifičnih primerih in še to zelo odvisno od šol. Naučili smo se vsi vedno največ sami doma, učitelji so ti narekovali kaj se moraš naučit.
borec91
04. 12. 2020 16.07
+3
ta lopovska vlada je samo miljone nesposobnezem na arnesu poklonila po drzavi pa nam sedaj placane storitve ne delujejo ker so linije preobremenjene in zgubljamo ogromno zivcev in casa da klicemo operaterje ker nam zupniki zasedajo linije in vsaka sola in ucitel namesto da bi za celo drzavo postavili dva mediska centra in bi bil pouk na daljavo v zivo
borec91
04. 12. 2020 16.10
-5
sedaj pa ucitelji lenuharijo in lepo placo vlecejo in upajo da cim dlje traja mogoce jih edin skrbi da smucat ne bodo mogli it in v dubaj
deeexit
04. 12. 2020 16.27
-1
zupniki imajo svoje omrezje, ce bi rad ze kaj vedel!
borec91
04. 12. 2020 19.05
+0
daj ne smesi se aja mislis bozje iste drate koristi kot jaz
wolfterier
04. 12. 2020 15.55
-1
Kar so se otroci naučili doma je protiustavno in neveljavno.Velepravnik Teršek pravi,da morate vse pozabiti !!! Otroci ne kršite ustave,pozabite !!!
Moncsa
04. 12. 2020 16.32
+1
Tudi če pozabijo, kar so se naučili v tem obdobju, ne bo dosti razlike.
Mr Mojo Risin
04. 12. 2020 18.52
+2
Ej, sej slovenksa šola je vedno delovala po principu nauči se na pamet - povej na testu - pozabi.
borec91
04. 12. 2020 19.07
+1
tocno tako glavno damas papir ce kaj znas al pa nic v javnem sektorju je tko sam papir vazen znanje ni potrebno
CURVANORD Zanetti
04. 12. 2020 15.55
+2
Solnike dajte na cakanje in 80 % place, otroke pustite na miru razpisite pocitnice, do jeseni uredite cepivo in je to to. Ce bi se ta virus zgodil leta 1990 ko se ni bilo interneta bi bilo kaj???? Tako se vsi mucijo znanje ne bo ker pouk na daljavjo je bedarija.
daiči
04. 12. 2020 14.55
+2
Kako ga ni sram omenjat dodatka na stalno pripravljenost. Šlepajo se ti ravnatli že desetletja z lahkim in dobro placanim "delom". V realnem gospodarstvu jih se za pometat nebi mogli ponucat, nima ta pojma o pojmu kaj se pravi jurja evrov na resnicnem trgu zasluzit.
rb63
04. 12. 2020 14.47
+18
Pa poln kufer imam tega, da, ko že trideset let govorimo o otrocih s posebnimi potrebami, vedno govorite le o tistih z motnjo v duševnem razvoju. Novinarji bi se lahko dali malo poučiti in bi izvedeli, da obstaja 8 skupin otrok s posebnimi potrebami: slepi naglušni, gibalno ovirani, s čustvenimi in vedenjskimi motnjami, avtisti.... Torej otrok s posebnimi potrebami ni = oz. samo, otrok z motnjami v duševnem razvoju!
Mr Mojo Risin
04. 12. 2020 15.05
+6
Ne še toliko dolgo nazaj so sem uvrščali še nadarjene - brez heca. Slovenski mediji so specialisti za izogibanje informacijam. Do takih informacij prideš s parimi kliki. Pač laže je "povabit" eminentnega gosta, ki pove to kar mora povedat in to prodajat kot resnico...sploh ko podatki govorijo drugo.
Kristina1266
04. 12. 2020 15.16
+7
Rb 63 med otroke s posebnimi potrebami spadajo tudi nadarjeni otroci
specialist.za.vse
04. 12. 2020 14.41
-7
stalno pripravljenost dodatek hahaha buhaa , blodnjava motnja... pri nas v privat firmi te pač pokličejo če kaj pride izven rednega delavnega časa to je samoumevno, a ker teli lenuhi čakajo doma rabjo dodatek, vsake par teenov so počitnice in poleti več kot 2 mesca uživanja, tega ni nikjer... EDINA STVAR, KI JE ZANESLJIVA VCORONA ČASIH JE TO DA 25.JUNIJA UČITJI GREJO NA POČITNICE ZA VEČ KOT 2 MESCA.. vse ostale stvari so totalno negotove
rb63
04. 12. 2020 14.51
+2
Glej, če si ti hlapček, ki je z vsem zadovoljen kar ti delodajalec vrže konec meseca, je to pač tvoj problem.
El pi5tolero
04. 12. 2020 14.33
-7
Na šolah nic ne delate, zato pa je tko kot je! Mulci so funkcijonalno nepismeni in debeli! Ucitli spravte se v red!
rb63
04. 12. 2020 14.56
+12
Smešno za kaj vse so krivi učitelji. Ja učitelji v šolah na polno fulajo vaše sončke s hrano. Ti se spravi k sebi pa poskrbi za telovadbo svojega otroka, da ne bo debel, ne pa da ves dan sedi za računalnikom in mobitelom s kokicami v rokah, da imaš ti svoj mir.
CURVANORD Zanetti
04. 12. 2020 15.57
-2
Ce pa je prisiljen zaradi pouka otrok crle dneve biti na soletnih ucilnicah
Mr Mojo Risin
04. 12. 2020 16.07
-1
Krivi so za bistveno več kot se večina zaveda. O tem imaš malo morje raziskav. Ni nič čudnega, če v raziskavah naletiš na opazko, da se jih v medijih preveč hvali. Ti problemi tolčejo ven v mednarodnih komparativnih raziskavah (PISA, TIMSS, PIRLS) in sekundarnih raziskavah na podlagi podatkov, ki se zbirajo tam. To pomeni, da začnejo s podatki/anketami več sto učiteljev. Po moje ti problemi(subjektivno ocenjevanje, presenetljivo slab občutek za dejansko znanje....) kažejo predvsem širše probleme vezane na to kaj v naši družbi šola pomeni in posledično zakaj smo kronično med slabše funkcionalno (bralno, numerično) pismenimi. Učitelji so pač celo življenje v šoli in jo izvajajo, oblikujejo pa ne. Hočeš nočeš se na njih kažejo sistemski problemi šole - oni se jim prilagajajo po principu družbenih resnic. V končni fazi jim je vedno najpomembnejša selekcija (koliko ni odličnih, in koliko se jih ne bo vpisalo v gimnazije) in da pač izvedejo to kar MIZŠ zahteva od njih. V bistvu imajo premalo avtonomije, da bi bili krivi za to kar so odgovorni, po drugi strani jih premalo briga za škodo, ki jo delajo. Eden od večjih problemov je, da se jih del noče sprijaznit sem, da šola ni nek kontekst enostavnih rešitev na enostavne probleme. Drugi del se zaveda, da se v šoli soočajo s kompleksnimi problemi, za katere pa niso primerno usposobljeni, da bi jih reševali. Naša šola je v resnici groteskno cinična.
Uporabnik963486
04. 12. 2020 14.28
+5
Kaj se pa tale tipo gre? Dodatek za stalno pripravljenost? A so delavci, ki so doma na čakanju in čakajo na poziv delodajalca, da jih pozove nazaj na delo, tudi upravičeni do tega dodatka? Niso, pa tudi 100% plače ne dobijo. Učitelji so doma, bojda nadpovprečno obremenjeni, mularijo vidiš zunaj, ob urah, ko bi morali biti "kao" v šoli, učiteljice, ki bi morale imeti pouk, jih vidiš zunaj kidati sneg pa šetat psa.
Et54678
04. 12. 2020 14.25
+1
ni res!! kaj se ven mažejo, ni primerjave sploh...
slo_veter
04. 12. 2020 14.13
+8
Naj gredo v šolo. Kaj bodo kaj več fasal, kot popoldan ko glave skupaj držijo, medtem ko se drčajo po hribu navzol, kepajo, gradijo bunkerje? Nerazumevanje realnosti, kot ga zmore samo vlada.
slo_veter
04. 12. 2020 14.56
+0
evole sedajle je pred bajto 8 otrok mislim da iz 5ih družin, delajo (ne pediatrično bolnišnico to bi predolgo trajalo) ampak nek grad . In kako boste to preprečili ?
Kristina1266
04. 12. 2020 15.19
+0
slo_veter
04. 12. 2020 15.44
+2
seveda . saj so moji tudi zraven .. so zunaj na svežem zraku sicer mokri do gat. Po drugi strani pa nikol nobenmu nič. Kaj je virus, vročina ne vemo, nikol nobenga izostanka iz šole. Vlada lahko razmišlja drugače, jaz pa se odločam po tistem kar vidim.
CURVANORD Zanetti
04. 12. 2020 15.59
+1
Jansa jih bi zaprl v taborisca in prisilni delo😂
slo_veter
04. 12. 2020 16.08
človek mora biti čim več na svežem zraku. Še posebej otroc. Že tako je pozimi krajši dan in so zvečer še dolgo notri, če pa je le možno pa naj se zunaj znorijo. JJ pa ima neke svoje travme ampak zato obstajaja strokovna pomoč.