DL: Permetovi ekološki kmetovalci - Orehi so paradni konj

20.1.2024 | 18:30

Domača, sveža in lepo posušena orehova jedrca kmetije Perme so iskano blago. Na sliki: Jožica Perme na ekološki tržnici v Novem mestu. (Foto: L. M.)

Domača, sveža in lepo posušena orehova jedrca kmetije Perme so iskano blago. Na sliki: Jožica Perme na ekološki tržnici v Novem mestu. (Foto: L. M.)

Permetovi iz Šmarjete slovijo po izvrstnih domačih orehih – Na šestih hektarih 350 sadik – Letos zelo slaba letina orehov, v vinogradu toča – Tudi sibirske borovnice in ekološko pridelan cviček

Permetovi iz Šmarjete že več kot dve desetletji vztrajajo z ekološkim kmetovanjem in zadovoljni so, da so se leta 2000 tako odločili ter tri leta pozneje pridobili certifikat. Kot pove gospodinja Jožica, jim je bila prva kakovost, šele nato količina pridelka.

Z živinorejske kmetije so se preusmerili v pridelavo orehov, ki so bili vedno pri hiši, a že 18 let se z njimi ukvarjajo res intenzivno. Na več kot šestih hektarih obdelovalnih površin imajo zasajenih 350 sadik, začelo pa se je z zasaditvijo travnikov na bolj hribovitem terenu, težjem za obdelavo.

»Orehe smo že začeli tudi pomlajati, zlasti predel ob vodi, sicer pa je pri njih najpomembnejša spomladanska rez in jeseni pobiranje, pri katerem je potrebno dosti pridnih rok, saj vse orehe poberemo na roke,« pove Jožica Perme, ki je naredila še kako prav, ko je ob številni družini in veliko dela na kmetiji pred leti pustila službo prodajalke in ostala doma.

Z možem Poldetom, ki je zdaj že upokojen in se lahko tudi bolj posveča kmetiji, imata štiri otroke in vsi ob šolskih in študijskih obveznostih radi pomagajo, ena od hčera pa ima tudi že svojo družino. Kadar je treba, priskočijo na pomoč še sorodniki. Orehe sušijo sami, saj je treba biti pri tem zelo pozoren in previden, k sreči imajo svojo sušilnico. Največ prodajo orehovih jedrc pa tudi celih orehov, veliko doma, a Jožica obiskuje še (ekološko) tržnico. Stranke imajo v glavnem že kar stalne, saj te cenijo dober in domač pridelek in se vračajo. Pri orehih, pod katerimi je treba redno kositi, je kar nekaj nevarnosti, da gre kaj narobe: od pozebe do toče, vlage in »muhe«. Z vsem so se že srečali.

Letošnjega pridelka skoraj ni, preveč je bilo dežja, ko so orehi cveteli in ni bilo oprašitve. Tako so tistih nekaj orehov že pobrali in posušili. A Jožica pravi, da je treba vse, kar kmeta doleti, vzeti v zakup in zaupati, da bo drugo leto boljše, »če si navajen skromnosti, pa je vse lažje«.

Pri Permetovih imajo že nekaj let pod hišo zasajene tudi sibirske borovnice, ki so ljudem zanimive. Po okusu in obliki so malce drugačne od klasičnih. Za domače gospodinjstvo iz njih Jožica pripravi marmelado in kak sirup, pri tem sadje meša in pravi, da ima že »pogruntane« dobre kombinacije.

Permetovi pa so tudi poljedelci. Od poljščin največ sejejo piro, koruzo, krmni grah in krompir. So tudi eden od redkih ekoloških vinogradnikov pri nas – takšna pridelava grozdja je za vinogradnika danes velik izziv, pove Polde Perme, ki vedno rad postreže s kozarčkom cvička iz ekološko pridelanega grozdja v njihovem vinogradu v Mevcih. Žal je njihovo letino letos močno prizadela toča. Sicer pa Polde s cvičkom dosega lepe rezultate, tudi zlata priznanja na ocenjevanjih, Polde pa je seveda tudi zagnan član Društva vinogradnikov Šmarjeta.

Članek je bil objavljen v novembrski tiskani številki Dolenjskega lista

L. Markelj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava