REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Biden se gre prikloniti bahatemu princu! Obljubil je, da ga bo prisilil, da plača za brutalni umor, zdaj pa ga moleduje za plin!

Biden se gre prikloniti bahatemu princu! Obljubil je, da ga bo prisilil, da plača za brutalni umor, zdaj pa ga moleduje za plin! Po ruski invaziji na Ukrajino se je Biden znašel v položaju, da se mora dobrikati tudi Mohamedu bin Salmanu in drugim izvoznikom energentov, ki bi lahko nadomestili nafto iz Rusije. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Joe Biden je kot ameriški predsedniški kandidat leta 2020 obljubil, da bo kaznoval savdskega princa Mohameda bin Salmana za brutalni umor novinarja Džamala Hašodžija 2. oktobra leta 2018 v savdskem konzulatu v Carigradu.

Biden je v času predsedniške kampanje Američanom (in svetu) sveto obljubil, da bo bin Salmanovo državo spremenil v »svetovnega izobčenca«.

Toda zdaj, ko poskuša znižati cene plina in nafte ter izolirati Rusijo, Biden se odpravlja v Rijad, da bi z laskanjem princu, ki so mu v času administracije Donalda Trumpa v Beli hiši ljubkovalno nadeli vzdevek MBS - izboljšal odnose s temačnim kraljestvom.

MBS - Hašodži
Savdski tiran MBS in umorjeni novinar Džamal Hašodži. Vir: Twitter

Biden namerava k predhodno načrtovani turneji po Evropi in Izraelu dodati še obisk Savdske Arabije, so sporočili uradniki ameriške administracije, ki želijo ostati anonimni, ker potovanje še ni uradno napovedano.

Po poročanju New York Timesa se bo Biden med svojim bivanjem v Rijadu srečal z razvpitim princem bin Salmanom, ki velja za odgovornega za umor Hašodžija, savdskega disidentskega novinarja in kolumnista Washington Posta.

Biden se bo srečal tudi z voditelji drugih arabskih držav, vključno z Egiptom, Jordanijo, Irakom in Združenimi arabskimi emirati.

Obisk po mnenju strokovnjakov za zunanje zadeve predstavlja zmago realpolitike nad moralnim ogorčenjem.

Po ruski invaziji na Ukrajino se je Biden znašel v položaju, da se mora dobrikati drugim izvoznikom deficitarnih energentov, ki bi lahko nadomestili nafto iz Rusije in stabilizirali svetovne trge.

Skupina držav proizvajalk nafte OPEC Plus, ki jo vodi Savdska Arabija, je v četrtek napovedala, da bo julija in avgusta skromno povečala proizvodnjo.

Ameriški uradniki upajo, da se bo skupina premislila in v jeseni naredila več, kar zadeva povečanje proizvodnje, vendar analitiki opozarjajo, da tudi to morda ne bo dovolj za znižanje cen na bencinskih črpalkah pred novembrskimi volitvami za ameriški Kongres.

In to je tista zanka, ki skrbi tako Bidna kot ameriške demokrate.

Bidnova administracija je že okrepila sodelovanje s Savdsko Arabijo pri različnih vprašanjih, in to še preden je ruska invazija na Ukrajino razburkala svetovne energetske trge, zlasti v prizadevanjih za konec osemletne vojne pod taktirko Rijada v sosednjem Jemnu.

Dvomesečno premirje je bilo v četrtek podaljšano, Biden pa je pohvalil savdske voditelje.

Diplomacija in predsednikovo potovanje zaznamujeta prizadevanje v smeri obujanja nekoč skrhanih meddržavnih odnosov zaradi umora Džamala Hašodžija leta 2018.

In vse to navkljub dejstvu, da so ameriške obveščevalne službe na čelu z vohunsko agencijo CIA že leta 2019 sklenile, da je prav princ Mohamed bin Salman, de facto vodja kraljestva ukazal napad eskadrilji smrti, poslani iz Rijada, ki je v carigrajski konzulat Savdske Arabije zvabila in nato ubila, razkosla ter raztopila v kislini in v kanalizacijski odtok splaknila posmrtne ostanke znanega novinarja.

Džamal Hašodži - demonstracije
Protesti iz časa, ko še ni bila znana klavrna usoda novinarja. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Bidnov predhodnik v Beli hiši, nekdanji ameriški predsednik Donald Trump je ostal blizu Savdcem tudi potem, ko so ameriške obveščevalne službe sklenile, da je prestolonaslednik orkestriral atentatorje, ki so oktobra leta 2018 mučili in ubili Hašodžija v konzulatu.

Zato je Biden leta 2020 v predvolilnem boju za Belo hišo obljubil, da bo, če bo izvoljen za predsednika, zavzel drugačen pristop. Dejal je, da bo prisilil Savdijce, da plačajo za to, kar so storili Hašodžiju.

Obljubil je, da bo pahnil savdsko kraljestvo med izobčence človeštva.

Toda nič od tega se ni zgodilo.

Kot kažeta tvita (zgoraj in spodaj), se ameriška administracija še vedno brez moralni pomislekov in zelo rada peča s svetovnimi liderji, ki imajo kri svojih političnih tekmecev na rokah.

Biden je sicer po prevzemu funkcije v Beli hiši objavil obveščevalno poročilo o Hašodžijevem umoru in naložil sankcije nekaterim posameznikom, vpletenim v usmrtitev novinarja.

Pa vendar ni storil ničesar proti bin Salmanu osebno.

Administracija Joeja Bidna sicer trdi, da je končala Trumpovo politiko »gledanja skozi prste« Rijadu, vendar ni bila pripravljena popolnoma prekiniti skoraj osem desetletij starega prijateljstva med Ameriko in Savdsko Arabijo, ki je bila pomembna zaveznica ZDA na različnih frontah.

Trgovci orožjem: Mohamed bin Salman in Donald Trump s slikovnim prikazom orožja, ki so ga ZDA prodajale kraljestvu v Rijadu. Vir: Twitter, posnetek zaslona

»Savdska Arabija je naš ključni partner pri spopadanju z ekstremizmom v regiji, pri soočanju z izzivi, ki jih pooseblja Iran, in upam tudi, da bomo nadaljevali proces gradnje odnosov med Izraelom in njegovimi sosedi s širitvijo Abrahamovega sporazuma,« je te dni dejal državni sekretar Antony Blinken in v isti sapi dodal, da »spoštovanje človekovih pravic ostaja pomembno, a da Amerika sledi širšim interesom«.

Abrahamov sporazum, podpisan pod okriljem tedanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, je vzpostavil diplomatske odnose med Izraelom in več arabskimi državami, vključno z ZAE in Bahrajnom.

Toda Savdska Arabija še vedno ni vključena v ta proces, čeprav bi močno pripomogla k potrditvi statusa Izraela v regiji, če bi uradno priznala judovsko državo.

Princ Faisal bin Farhan al-Saud, savdski zunanji minister, je pred kratkim zvenel optimistično glede končnega pristopa k sporazumu, vendar je ostal odločen, da je treba najprej doseči napredek pri reševanju dolgotrajnega izraelskega konflikta s Palestinci.

Biden je bil pripravljen izolirati savdskega prestolonaslednika že oktobra 2021, ko je pričakoval, da se bosta srečala na snidenju voditeljev G20, a je načrt propadel, ker se princ sestanka ni udeležil.

Bidnovo načrtovano potovanje v Rijad je medtem že povzročilo ostre kritike skupin za človekove pravice.

Na spletu poteka celo podpisovanje peticije zoper snidenje trenutnega ameriškega predsednika s savdskim avtokratom.

Organizacije, ki opozarjajo na tiste, ki teptajo človekove pravice obsojajo kakršen koli poskus Američanov v smeri diplomatske rehabilitacije savdskega princa teme – Mohameda bin Salmana.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek