Pregled - šport do 12. ure

Ljubljana, 2. oktobra - Pregled športnih dogodkov v Sloveniji in svetu do 12. ure.

DŽAKARTA - V stampedu na indonezijskem nogometnem stadionu v kraju Manang v pokrajini Vzhodna Java je umrlo najmanj 174 ljudi, še 180 je bilo ranjenih. Nasilje je izbruhnilo po koncu tekme, policija je skušala razmere umiriti s solzivcem. Po navedbah policije je bilo na stadionu med tekmo približno 4000 ljudi več od zmogljivosti. Izgredi so izbruhnili po prvoligaški tekmi med ekipama Arema in Persebaya. Po porazu z 2:3 v Malangu je na igrišče vdrlo na tisoče gledalcev. Policija je uporabila solzivec, da bi razgnala navijače. To je povzročilo stampedo, med katerim je bilo veliko ljudi poteptanih, večina pa se je zadušila. Po podatkih oblasti je bilo za tekmo na stadionu Kanjuruhan prodanih 42.000 vstopnic.

AUCKLAND - Finski dirkač Kalle Rovanperä je zmagal na reliju po Novi Zelandiji, 11. dirki svetovnega prvenstva WRC v sezoni. Z zmago v Aucklandu pa je Finec, ki je v soboto dopolnil 22 let, dve dirki pred koncem sezone postal tudi najmlajši svetovni prvak v reliju v zgodovini tekmovanja. Rovanperä, ki je prišel na Novo Zelandijo s 53 točkami prednosti v SP pred Estoncem Ottom Tänakom, jih ima zdaj dve dirki pred koncem sezone 64. Tänak ga ne more več ujeti, saj vsaka zmaga v reliju prinese največ 30 točk. Na Novi Zelandiji je drugo mesto osvojil Francoz Sebastien Ogier, ki je zaostal 34,6 sekunde, tretje pa Tänak z zaostankom 48,5 sekunde.

BANGKOK - Tajska prva dirka motociklističnega svetovnega prvenstva v motoGP od leta 2019 in koronskega premora je na dirkališču Buriram zaradi močnega deževja preložena. Deževje je prekinilo že dirko v razredu moto2. Dirkači so začeli s 13-minutno zamudo in prevozili le osem krogov, preden so se dokončno vrnili v bokse. Zmagal je Tony Arbolino, prvi ob prekinitvi dirke, pred Čehom Filipom Salačem in Špancem Aronom Canetom. Vendar pa bodo dirkači kljub temu pospravili le polovico točk za SP, saj pravila tako predvidevajo, kadar dirkači ne prevozijo niti dveh tretjin predvidene razdalje.

SEUL - Japonski teniški igralec Yoshihito Nishioka je zmagovalec odprtega prvenstva Koreje. Sedemindvajsetletnik je v finalu 1,1 milijona dolarjev vrednega turnirja ATP gladko, v dveh nizih s 6:4 in 7:6 (5) premagal četrtega nosilca, Kanadčana Denisa Shapovalova. To je za Japonca, sicer 56. igralca na svetovni lestvici, druga zmaga na turnirjih ATP v karieri, prvo je dosegel leta 2018 v Shenzhenu.

CORDOBA - Ekvadorski Independiente del Valle je še drugič v zadnjih štirih letih osvojil copo sudamericano, po kakovosti drugo južnoameriško nogometno klubsko tekmovanje. V velikem finalu v argentinski Cordobi je Independiente z 2:0 premagal brazilski Sao Paulo. Šlo je za 21. izvedbo cope sudamericane, južnoameriške različice evropske lige. Z zmago si je Independiente del Valle priboril tudi pravico do nastopa v pokalu libertadores prihodnjo sezono, južnoameriški različici evropske lige prvakov.

TACEN - Slalomisti na divjih vodah so se za naslove državnih prvakov tokrat pomerili v kanalu ob tekmovalnem poligonu na Savi, saj je bila zaradi previsokega vodostaja izvedba na prvotni lokaciji nemogoča. Med kanuisti sta v Tacnu naslova osvojila Luka Božič in Eva Alina Hočevar, med kajakaši pa Lan Tominc in Ajda Novak.

SINGAPUR - Sedemkratni svetovni prvak v formuli 1, Britanec Lewis Hamilton, bo iz zdravstvenih razlogov še naprej lahko nosil nosni nakit. Vendar pa je Mednarodna avtomobilistična zveza (Fia) kaznovala ekipo Mercedesa s plačilom globe v višini 25.000 evrov, ker naj bi ta zavajala komisarje formule 1, da je Hamilton odstranil ves telesni nakit. Hamilton je novinarjem povedal, da nosni uhanček spet nosi po nasvetu zdravnikov, potem ko se mu je ranica okužila, ko ga je odstranil.