V program svetovne otroške filmske panorame sta se se uvrstila dva slovenska celovečerca: poleg Gajinega sveta 2 še božični celovečerni film Kapa režiserja Slobodana Maksimovića.

Gaja si je, tako kot v prvem filmu, zelo blizu s svojo učiteljico saksofona, ki jo igra Ajda Smrekar. Foto: SFC/Dominik Istenič
Gaja si je, tako kot v prvem filmu, zelo blizu s svojo učiteljico saksofona, ki jo igra Ajda Smrekar. Foto: SFC/Dominik Istenič

V mednarodni program kratkih animiranih filmov za otroke so se poleg tega uvrstili Spacapufi: Žiže v režiji Jaka Ivanca, so sporočili iz Slovenskega filmskega centra, ki je sofinanciral vse filme.

Jurij Zrnec tokrat v vlogi (komičnega) negativca, Bojan Emeršič pa kot lastnik plažnega bara. Foto: SFC/Dominik Istenič
Jurij Zrnec tokrat v vlogi (komičnega) negativca, Bojan Emeršič pa kot lastnik plažnega bara. Foto: SFC/Dominik Istenič

V slovenskih kinematografih v septembru
Družinska romantična komedija Gajin svet 2 v slovenske kinematografe prihaja letos septembra; v Zlinu pa bo na programu še v torek in sredo. Filma Kapa si bo slovensko občinstvo zaradi praznične tematike lahko ogledalo letos pozimi.

Gajin svet 2 je nadaljevanje priljubljene družinske romantične komedije o navihani Gaji. V drugem delu se zdaj 14-letna Gaja sooča z nevoščljivimi sošolci, doživi vdor v osebni profil na družabnem omrežju in spozna, kaj pomeni pravo prijateljstvo. Čeprav so počitnice in se Gaja z očetom in najstniško sestro Teo odpelje v kamp na morje, jih ne čaka klasičen dopust: Gaja s pomočjo svojega prijatelja Matica in policijskega inšpektorja reši lastnika bara pred izsiljevalci, spet poveže družino in s pomočjo prijateljev, mame in Eme, Gajine učiteljice saksofona, osreči tudi očeta.

Nova filmska Gaja
V glavni vlogi tokrat nastopi Uma Štader (v prvem filmu je bila Gaja Tara Milharčič), v vlogi očeta se vrača Sebastian Cavazza, sicer pa nastopajo še Matej Zemljič, Enej Černe Berčič, Neža Smolinsky, Bojan Emeršič, Primož Pirnat, Ajda Smrekar, Lotos Vincenc Šparovec, Gitica Jakopin, Jurij Zrnec, Katarina Čas in drugi.

Scenarij za film sta napisala Špela Levičnik Oblak in Peter Bratuša; direktor fotografije je bil Dominik Istenič, montažer Jan Lovše, oblikovalec zvoka Borut Berden, scenograf Miha Ferkov, kostumografka Vesna Černelič in oblikovalka maske Nataša Sevčnikar. Glasbo za film je napisal Sebastjan Duh. Producenta filma sta Peter Bratuša in Jaka Pokorn iz produkcijske hiše Felina Films, koproducenta filma sta RTV Slovenija in Studio Ritem.

Sorodna novica "Ljubljana je bila januarja najboljši možen studio za božični film!"

Mladinski božični film, ki ga je prestavila epidemija
Prvi slovenski božični film Kapa pripoveduje zgodbo devetletnega dečka Erika, ki mora zaradi problematičnih staršev živeti v mladinskem domu, in sedemletne Lučke, ki prihaja iz dobro situirane družine. Ker je božič, oba otroka upata, da se jima bodo izpolnile najbolj skrite želje. Erik bi rad božični večer preživel s svojimi starši, Lučka pa si zaželi mlajšo sestrico in psa. Po spletu okoliščin se srečata in skupaj doživita pravo božično pustolovščino, ki v eni sami noči prinese izpolnitev njunih želja, a ne čisto tako, kot sta pričakovala.

V glavnih vlogah nastopata mlada Gaj Črnič in Kaja Podreberšek, ki se jima pridružujejo Ajda Smrekar, Mojca Fatur, Frano Mašković in Rene Štur. V filmu igrajo tudi Klemen Slakonja, Zala Đurić Ribič, Mila Maksimović, Tilen Kolbe, Emil Kulović, Jernej Kuntner, Klemen Klemen, Jaka Fon, Lotos Vincenc Šparovec, Nina Valič, Primož Pirnat in številni drugi.

Na slovitem festivalu v francoskem Clermont Ferrandu so se Spacapufi letos uvrstili v program mladinskega filma. Foto: SFC
Na slovitem festivalu v francoskem Clermont Ferrandu so se Spacapufi letos uvrstili v program mladinskega filma. Foto: SFC

Spacapufi: Žiže bodo občinstvo popeljali v čarobno pisano goščavo, kjer se spacapufi nažirajo s slastnimi žižami. Nekega dne z grozo ugotovijo, da so vsa drevesa do konca obrali. Skozi temačni gozd se odpravijo do starega Pufa iskat nove sadeže. Na poti se spoprijateljijo s Pajkom, ta pa jih odpelje do bujnega žižjega vrta.

Scenarij sta napisala režiser Jaka Ivanc in Nina Ivančič. Glasove v filmu so posodili Jernej Kuntner, Katja Šoltes, Lotos Vincenc Šparovec in Vesna Pernarčič. Glavni animator je Žan Flaker Berce, sodelovali so še animatorji Luka Kastelic, Luka Drobnič, Iztok Šuc Hribar, Samo Homšak, Marko Lavrin in Luka Ivartnik. Direktor fotografije je Nejc Saje, avtor glasbe Davor Herceg, scenograf Natan Esku, oblikovalec zvoka Sašo Kalan. Producent filma je Strup produkcija, producentka Viva Videnović.