V Sloveniji panoga cveti, v tujini smučarski skoki ugašajo

Smučarski skoki 29. Apr 20238:44 1 komentar
Planica 2023
Planica bo tradicionalno gostila zaključek svetovnega pokala. Foto: Aleš Fevžer

Smučarski skoki so v Sloveniji eden izmed najbolj popularnih športov. Najboljši slovenski skakalci so nacionalni heroji, veliki uspehi pa zagotavljajo tudi dovolj finančnih sredstev za uspešen razvoj te športne panoge pri nas. A v tujini je drugače, zaradi padca rezultatske krivulje in pomanjkanja denarja se dve nekdanji velesili smučarskih skokov soočata s hudimi težavami.

Nekoč so na skakalnicah blesteli Jakub Janda, Roman Koudelka in Jaroslav Sakala. Pa Matti Nykänen, Janne Ahonnen in Matti Hautamäki. Danes sta Češka in Finska umaknjeni povsem na obrobje smučarskih skokov. Uspehov ni, skakalci iz teh dveh nekdanjih velesil se le tu in tam uvrščajo med dobitnike točk. Zanimanje za ta šport tako v obeh državah zamira.

Čehi so si v celotni sezoni priskakali izjemno skromnih 72 točk v pokalu narodov. Tudi prihodnosti čeških skokov pa ni prav svetla, vsaj po besedah nekdanjega skakalca in trenerja Ludka Mature.

“Naši mladi skakalci nimajo niti podobnih pogojev kot mladinci drugih držav. Nič čudnega, da jim ne uspe priti na vrh. Trenirajo in trenirajo, potem pa pristanejo v drugi ligi kontinentalnega pokala med 40. in 50. mestom. Perspektive ni. Tako lahko živijo do 23. leta. Kaj pa potem? Amaterski nogometaši zaslužijo več od njih. Klubi jim z državnim denarjem zagotovijo opremo in prevoze na tekem, a to se ne more niti primerjati s tem, kar imajo na voljo Poljaki, Slovenci, Avstrijci, Norvežani ali Nemci,” je za portal Sport.aktualne.cz komentiral oče še enega nekdanjega uspešnega češkega skakalca Jana Mature.

Jan Matura je v svetovnem pokalu vknjižil dve zmagi, obe v Sapporu leta 2013. Foto: Profimedia

Finci zaradi finančnih težav odpovedali teste opreme

Finska je dolgo časa veljala za eno izmed najpomembnejših dežel smučarskih skokov, danes pa z izjemo organizacije tekem v Lahtiju in Ruki ta nordijska dežela v tem športu postaja anonimna. Pravih uspehov ni že vrsto let, Finci so v pokalu narodov zasedli skromno osmo mesto, zbrali so le nekaj več točk kot Italijani. A takšen trend se nakazuje že nekaj let in zdaj so velik izziv tudi finance.

Prvi mož smučarskih skokov na finskem je Mika Kojonkoski, dolgoletni uspešni trener, ki je bdel nad generacijo izjemnih skakalcev, kot je prej omenjeni Janne Ahonnen pa brata Matti in Jussi Hautamäki, Risto Jussilainen … Kasneje je največji pečat sicer pustil pri sosedih Norvežanih, kjer je v desetletju delovanja (2002 – 2011) soustvaril šampione, kot so Sigurd Pettersen, Lars Bystøl, Bjørn Einar Romøren, Anders Jacobsen in Tom Hilde. 

Mika Kojonkoski
Mika Kojonkoski (Foto: Guliverimage)

Aktualni direktor reprezentanc v smučarskih skokih in nordijski kombinaciji priznava, da situacija v nordijskem športu na finskem še daleč ni rožnata: “Zaradi pomanjkanja sredstev smo morali odpovedati pripravljalni tabor pred državnim prvenstvom v Rovaniemiju, kjer bi morali testirati smuči pred novo sezono. Smučarski skoki so v zatonu in težko bomo skrbeli tudi za naša domača tekmovanja v svetovnem pokalu. Moje mnenje je, da nismo na dobri poti v prihodnost. Naši proračuni so desetkrat manjši, če se primerjamo z državami, s katerimi tekmujemo.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje