Rea najhitrejši v kvalifikacijah, Bautista na prvi dirki

Portimao, 30. 09. 2023 16.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
N.M., A.V.
2

Motociklistična karavana razreda Superbike se ta vikend mudi na predzadnji postaji sezone. Prizorišče je tokrat Portugalska, akterji za zmago pa še vedno isti. V ospredju zagotovo Španec Alvaro Bautista, ki si z nekaj kalkulacijami že ta vikend lahko zagotovi drugi zaporedni naslov prvaka. S tem bi postal prvi voznik Ducatija, ki mu je to uspelo po več kot 20 letih. Dopoldanske kvalifikacije je dobil Jonathan Rea, iz prve startne vrste pa sta v popoldansko prvo dirko tega konca tedna vstopila še Alex Lowes in Andrea Locatelli. Na dirki se je najbolje odrezal Bautista, drugi je bil Toprak Razgatlioglu, tretji pa Jonathan Rea.

SBK Portugalske
SBK Portugalske FOTO:

Na sobotnih kvalifikacijah najhitrejši Rea

Sobotne dopoldanske kvalifikacije v Portimauu so pripadle Britancu Jonathanu Rei iz moštva Kawasaki Racing Team, ki je najbližjega zasledovalca – moštvenega kolega Alexa Lowesa – prehitel za slabo desetinko sekunde in pol.

"Dobiti kvalifikacije na tem prizorišču je vselej lep dosežek. Še posebej v tako močni konkurenci, ampak pomembno je, kaj bom pokazal kasneje na sami dirki. Dober dosežek v kvalifikacijah je namreč le odskočna deska za tisto pravo, kar sledi kasneje. Upam, da mi uspe še ena tako dobra vožnja," je po osvojenem 'polu' v kvalifikacijah povedal Rea, drugouvrščeni Lowes pa je dodal: "Lepo je biti nekje pri ali tik pod vrhom. Toda odličen rezultat v kvalifikacijah ne bo imel prave vrednosti, če ga ne potrdim na popoldanski dirki."

Italijan Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) je na tretjem mestu za Reo zaostal še za desetinko več, a je bil z uvrstitvijo v prvo startno vrsto za popoldansko prvo dirko tega konca tedna na Portugalskem zelo zadovoljen. "Že pred dnevi sem se soočal z določenimi mehanskimi težavami na motociklu, ki pa jih je moštvo še pravočasno uspelo odpraviti. Vesel sem tega rezultata, a je vedno lahko bolje. Na današnji dirki bom skušal iz sebe iztisniti še kaj več," je dejal tretjeuvrščeni dirkač na sobotnih kvalifikacijah Locatelli.

Najhitrejšo peterico kvalifikacij sta zaokrožila sicer glavna favorita za končno slavje, trenutno drugouvrščeni dirkač skupnega seštevka svetovnega prvenstva Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) in vodilni v skupnem seštevku Španec Alvaro Bautista iz moštva Aruba.it Racing - Ducati.

Na prvi dirki dirkaškega vikenda zmaga Bautisti

Lepo sončno in toplo sobotno vreme je postreglo s prvo dirko razreda Superbike na Portugalskem. Pred dirkači je bilo dolgih 20 krogov v odličnih vremenskih pogojih. Na dirko so se najbolje podali Turek Toprak Razgatlioglu, Alex Lowes in vodilni dirkač prvenstva Alvaro Bautista. To je bila tudi začetna vodilna trojica na stezi. Dirkač, ki se je na stezo podal kot prvi, je zaradi napake na začetku pristal na šestem mestu. Jonathan Rea je v nadaljevanju vozil odlično in se vrnil nazaj v ospredje. V samo krogu in pol je nadoknadil zaostanek in se vrnil na četrto mesto, kjer je že napadal vodilne dirkače.

V nadaljevanju smo videli številna prehitevanja vodilne trojice, kar je obetalo zelo zanimivo dogajanje na stezi. Rea se je prebil povsem v ospredje, brez težav je opravil tako z Bautisto kot tudi z Razgatlioglujem. Vodilni štirje dirkači so se kasneje izmenjevali na prvih mestih, toda večjih posebnosti na stezi ni bilo. Španec Alvaro Bautista si je 10 krogov pred koncem dirke že zagotovil lepo prednost pred konkurenco. Na prvem mestu je vozil povsem neobremenjeno. Dirkač, ki lovi drugi zaporedni naslov prvaka, do konca dirke vodilnega položaja ni izpustil. Kot drugi je dirko zaključil Razgatlioglu, tretji pa je zaključil Rea. Ducati si je na Portugalskem že zagotovil konstruktorski naslov. Tako Rea kot tudi Razgatlioglu sta po dirki povedala, da sta zadovoljna s predstavo, da sta dala vse od sebe, vendar je bil Bautista enostavno premočan. "Ja, zelo sem vesel, imel sem zares dober občutek na motociklu. Užival sem v dirkanju, imel sem sicer tudi nekaj težav z vetrom, ki je bil precej močan. Ni bilo enostavno na začetku, toda ko sem prevzel vodstvo, sem želel držati to konstanto, kar mi je uspelo. Vesel sem za ta dvoboj, ki smo ga imeli s Toprakom in Reo, lepo se je boriti s takima dvema vrhunskima dirkačema. Skratka hvala vsem in se vidimo znova jutri," pa je po dirki povedal zmagovalec.

Ali lahko Bautista že ta vikend slavi drugi zaporedni naslov prvaka? Kakšna je bila računica pred prvim dejanjem vikenda?

Vodilni dirkač prvenstva Superbike Alvaro Bautista ima veliko možnosti, da bi na stezi Algarve že lahko slavil drugi zaporedni naslov z moštvom Ducatija. V prvenstvu vodilni dirkač šteje 504 točke, sledi mu Turek Toprak Razgatlioglu, ki mu kot edini še lahko prepreči slavje. Drugouvrščeni ima 457 točk.

Konec sezone je za dirkače tega tekmovanja torej zelo blizu, vendar nas pred tem čakata še dve prizorišči. Po VN Portugalske je na vrsti še VN Španije. Torej kaj lahko pričakujemo ta vikend? Bautista bi lahko po natančneje 24 letih postal drugo leto zapovrstjo prvak s številko ena na sprednjem delu motocikla. Toda kako se upreti Razgatliogluju?

Kot prvo je dejstvo takšno, da Španec ne more biti okronan za prvaka v soboto in niti na krajši Superpole dirki v nedeljo. Torej je vse odvisno od glavne nedeljske dirke in tamkajšnjega dogajanja. Bautista bi si moral pred zadnjim dirkaškim vikendom sezone pridelati 62 točk razlike oziroma prednosti. Če vodilni v prvenstvu ta vikend zmaga vse tri dirke in Razgatlioglu konča drugi na vseh treh, potem gre tekma za naslov v zadnji krog, saj bi bil zaostanek le 60, za dve manj od zahtevanih 62. Vendar če Bautista naredi "hat-trick" in Toprak konča tretji na kateri koli izmed dirk, potem bo to dovolj za nov naslov. Nekaj dodatne računice bi bilo le v primeru, da bi tretje mesto osvojil na kratki Superpole dirki. Tehnično gledano bi se Turek v Španiji še lahko izenačil, vendar bi španski dirkač še vedno osvojil naslov na podlagi zmag, ki jih je osvojil na "glavnih dirkah".

Točke se na dirkah delijo v naslednjem zaporedju: 25, 20, 15, 13, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Na kratki Superpole dirki pa si dirkači lahko zagotovijo še dodatne točke: 12, 9, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.

In če sedaj pogledamo še z drugega zornega kota: Če bi Razgatlioglu zmagal na vseh preostalih šestih dirkah, bi lahko Bautista na vseh končal kot tretji in še vedno slavil naslov. To pa bi mu uspelo le z eno točko razlike.