Občina ne bo kupila Kemometala

Mestna občina je včeraj Mercator obvestila, da ne bo uveljavljala predkupne pravice za nakup stavbe Kemometala. Svetniki so prav na predlog župana Klemna Miklaviča februarja za to namenili 405.000 evrov v proračunu, ker bi tam stanovanjski sklad gradil stanovanja. Zdaj pa župan utemeljuje: “Ponudba je vsebovala pogoje, ki so bili za občino nesprejemljivi.”

Občina ni uveljavila predkupne pravice za nakup Kemometala, 
kupilo ga je zasebno podjetje. Tam naj bi gradili stanovanja, 
zagotovo pa tega ne bo počel stanovanjski sklad. Foto: Mitja Marussig
Občina ni uveljavila predkupne pravice za nakup Kemometala, kupilo ga je zasebno podjetje. Tam naj bi gradili stanovanja, zagotovo pa tega ne bo počel stanovanjski sklad. Foto: Mitja Marussig

NOVA GORICA > “Po preučitvi ponudbe in po prejetih dopolnitvah ponudbe je ponudba še vedno vsebovala nedoločljive pogoje, katerih možnost izpolnitve ni gotova, ter pogoje, ki so bili za občino nesprejemljivi z vidika veljavnih predpisov,” so na mestni občini včeraj popoldne potrdili, da ne bodo uveljavljali predkupne pravice za nakup nekdanjega Kemometala, kjer bi občinski stanovanjski sklad gradil stanovanja. Objekt bo tako kupila zasebna družba za 405.000 evrov, katere imena pa v Mercatorju iz poslovnih razlogov ne razkrivajo. Tega niti niso dolžni storiti. Se pa neuradno govori, da naj bi se od časa, ko je občinska oblast na mizo dobila ponudbo, naj se izjasni, ali bo kupila objekt ali ne, v zakulisju dogajali takšni in drugačni pritiski, saj da gre za zelo zanimiv in, sklepati je da tudi donosen gradbeni posel s stanovanji v centru mesta, ki jih v Novi Gorici primanjkuje.

Prav z utemeljitvijo, da bi stanovanjski sklad tam gradil stanovanja in “da so načrti narejeni in pridobljena vsa soglasja, da lahko gremo v ta projekt”, je župan Klemen Miklavič na seji 11. februarja predlagal, večina svetnikov pa potrdila, naj se za ta nakup v rebalansu proračuna zagotovi 405.000 evrov. Nato pa se ni zgodilo nič. Mestna občina bi se morala o predkupni pravici odločiti že pred dvema tednoma, a si je izposlovala podaljšanje roka. Po besedah Miklaviča zato, ker je bilo v pogodbi več nejasnosti oziroma pravnih dilem. “Čas, ki smo ga imeli, smo izkoristili, da smo malo bolj natančno preučili, kaj bi pomenilo, če uveljavljamo predkupno pravico,” je dejal včeraj, na zadnji dan, ko je bilo treba odgovoriti Mercatorju.

Glede na to, da je večina v mestnem svetu potrdila, naj občina rezervira denar za nakup Kemometala, odločitev o predkupni pravici pa je stvar župana, je nenavadno, da se je pred odločitvijo o tem Miklavič v četrtek posvetoval s koalicijo, včeraj pa še z opozicijo. Del slednje se ni opredelil, ker o projektu nima nobenih informacij. Aleš Markočič (Lista Mateja Arčona) je včeraj denimo dejal, naj odgovornost prevzame župan skupaj s koalicijo, ki je potrdila rebalans.

“Odločitev o tem je županova, ampak želim, da je mestni svet v detajle seznanjen, ker je dal županu pooblastilo, da se odloči za uveljavljanje predkupne pravice,” je dejal Miklavič včeraj. “Predlog, da se da denar za to v proračun, sem podal, ker sem prav na dan seje dobil pobudo s strani stanovanjskega sklada, da bi šli v nakup Kemometala. Ta dan je bilo absolutno premalo časa, da bi to preučili, na seji smo omogočili nakup, nismo se pa tudi odločili, ali bomo predkupno pravico uveljavljali,” pa je včeraj pojasnil, zakaj je najprej predlagal, naj občina rezervira denar za nakup, nato pa je od tega odstopil.


Najbolj brano