Slovenija

Župan Polzele bi pozidal zeleni pas, krajani besni: 'Ne bomo spali sredi Stožic'

Polzela, 22. 07. 2023 17.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
70

Prebivalce Polzele razburja načrtovana pozidava zelenega pasu na Bregu pri Polzeli, ki jo predvideva predlagani prostorski načrt. Ta bi zasebnemu investitorju v sodelovanju z občino omogočil gradnjo pokritih športnih in gostinskih objektov, trgovskih stavb in stavb za storitvene dejavnosti, čemur tisti, ki živijo najbližje, nasprotujejo, češ da gre za grob poseg v naravo. "Nismo kupili zemljišč, da bomo spali sredi Stožic," pravijo. Ker njihove pripombe niso bile uslišane in ker menijo, da so bili pri projektu zavedeni, so pred kratkim vložili pobudo za referendum. Župan vse očitke zavrača.

Športni center je bila sprva predviden v centru Polzele, a je občina zemljo prodala zasebnemu investitorju, ki na tem mestu zdaj gradi nova stanovanja – t. i. Malteške dvore II. V načrtih naj bi bila tudi avtopralnica, čeprav bi bil prostor precej bolj primeren in tudi nujno potreben za lokacijo novega vrtca in javnih športnih igrišč, opozarjajo prebivalci. 

V občino se namreč ljudje intenzivno priseljujejo, vrtec in šola pa ostajata v istem obsegu in pokata po šivih. Tudi javnih športnih igrišč, ki bi jih lahko uporabljali občani, je zelo malo in že prihaja do omejevanja, kdo lahko trenira in kdo ne, pripovedujejo. 

A še bolj sporen je način, kako so se na občini tega lotili. "Občinski prostorski načrt so spremenili s členom, ki vsebuje vsebino za Malteške dvore, in sicer tako, da je bil odloku za potrditev v občinski svet 4. odstavek, ki bloke omenja, odvzet, v uradnih objavah pa dodan. Ugotovili smo tudi, da je na mestu, kjer se gradijo vila bloki, namenska raba še vedno kmetijsko zemljiška brez trajnostnih nasadov, dejanska raba športni centri, gradijo pa se bloki," naštevajo.

Gradnja Malteških dvorov na Polzeli. Prva stanovanjska zgradba, v kateri bo 30 stanovanj in 46 parkirišč v podzemni garaži, naj bi bila vseljiva jeseni prihodnje leto.
Gradnja Malteških dvorov na Polzeli. Prva stanovanjska zgradba, v kateri bo 30 stanovanj in 46 parkirišč v podzemni garaži, naj bi bila vseljiva jeseni prihodnje leto. FOTO: občina Polzela

Pokrita teniška dvorana na zelenem pasu

Posledično je občina obljubljeni športni objekt morala vriniti drugam. To je znova naredila na prikrit in nezakonit način, saj ga je umestila v mirno naselje, na zeleni pas v Bregu pri Polzeli, pravijo krajani. "Tudi tukaj OPN tega ne dopušča, poleg tega je oškodovanih ogromno ljudi, ki so kupili parcele okoli zelenega pasu ravno zaradi miru in zanje pošteno in drago plačali. Nekateri jih bodo odplačevali še nadaljnjih 30 let. Kdo bo poravnal razvrednotenje nepremičnin, ki segajo v višave v našem okraju? In kdo ima pravico uničiti kvaliteto življenja?" se sprašujejo. 

Veliko težavo na tem mestu predstavlja tudi cestna infrastruktura, ki že zdaj ne omogoča tekočega prometa, kaj šele bo ob izgradnji športnega centra, odkimavajo. 

Na zelenem pasu so trenutno športne in rekreacijske površine, širitvi katerih nihče ne nasprotuje, otroci že dolgo čakajo tudi na večje nogometno igrišče. A od novo nastajajočih pokritih komercialnih športnih objektov bodo imeli korist samo zasebniki, ki si te športne storitve lahko privoščijo, so prepričani krajani. Ko k temu dodamo še gostinski lokal in trgovine, ne gre več za šport. "Gradnja nima tam kaj iskati. Nismo kupili zemljišč, da bomo spali sredi Stožic," pravijo.

Jezni so predvsem prvi lastniki parcel južno od zelenega pasu, ki niso Polzeljani in niso dobili javnega glasila, tako da o javni razgrnitvi, če niso preverjali na spletu, sploh niso bili obveščeni. Prepričani so, da je bila javnost ves čas zavajana o obširnosti samega projekta.

"Vsakodnevni hrup ali senca in oviran razgled v primeru gradnje protihrupne ograje, močna razsvetljava, povečan promet, ki je težava že v sedanjih razmerah, upad vrednosti nepremičnin v neposredni bližini objekta in izguba še tistega malo zelenja, ki ga je ob pospešeni gradnji stanovanjskih hiš še ostalo," naštevajo razloge proti. 

Kot poudarjajo občani, niso proti športu, a takšni centri sodijo na obrobje Polzele. "Razvoj občine je v zadnjih nekaj letih usmerjen v povsem napačno smer (mikro Ljubljana), zato se veselim podpore referendumu. Občino Polzela sem izbral za svoj dom ravno zaradi majhnosti, narave, miru. Vsega tega je z vsakim letom manj, kakovost pa vse bolj nadomešča kvantiteta. Niso problem sami po sebi niti bloki niti igrišča, gnetenje vsega na majhen prostor in nesmiselno umeščanje pač je," meni eden od njih.

Zahtevajo referendum

Ker njihove pripombe niso bile uslišane, so se krajani odločili, da vložijo predlog za referendum glede uveljavitve odloka OPPN. Vlogo s 121 podpisi so oddali 27. junija. "Ljudje so ogorčeni, oškodovani in neuslišani – kljub zastopanju odvetnika, ki jasno predlaga dokaze o kršitvah gospodarskega prava zaradi lastnih interesov kapitalistov. Najbolj zaskrbljujoče je to, da občina ne sledi zakonu, ki določa OPN, iz dokumentov pa je razvidno, da se OPN spreminja čisto po potrebah lastnih kapitalistov," so še dodali. 

Županu Jožetu Kužniku, ki kljub predvolilnim obljubam svoje funkcije še vedno ne opravlja poklicno, očitajo, da deluje netransparentno in tudi nezakonito.

Športni objekti naj bi bili po predlogu OPPN postavljeni na zelenem pasu v Bregu pri Polzeli. Takšen je načrt projekta TIURB d.o.o.
Športni objekti naj bi bili po predlogu OPPN postavljeni na zelenem pasu v Bregu pri Polzeli. Takšen je načrt projekta TIURB d.o.o. FOTO: osebni arhiv

OPPN ni skladen z OPN

Kot je pojasnil odvetnik, ki zastopa krajane, gre po občinskem prostorskem načrtu za področje zelenega pasu, na katerem ni dopustna obsežna gradnja športnih centrov, pač pa zgolj zunanja igrišča, garderobe in travnata parkirišča. "Predlog OPPN in pripadajoči elaborati so se tako pred kot tudi po javni razgrnitvi (od 20. 01. do 20. 02. 2023) večkrat spreminjali, pri čemer glede teh sprememb ni bil izveden postopek sodelovanja javnosti oz. javna razgrnitev in javna obravnava," je navedel. V elaboratu predloga OPPN izdelovalca je jasno razvidno, da gre za drugačno postavitev ureditvene situacije in drugačno lego objektov, kot je bila predmet javne razgrnitve. Poleg tega Zakon o urejanju prostora izrecno določa načelo sodelovanja javnosti pri urejanju prostora in sprejemanju prostorskih aktov. 

Iz objave javne razgrnitve je bilo tudi težko razvidno, da se OPPN nanaša na sporni zeleni pas, zato so bile številne pripombe na predlog OPPN posredovane naknadno. Vendar je bila narava pripomb takšna, da bi jih občina vendarle morala upoštevati in se do njih določno opredeliti, je prepričan. "V pripombah se namreč izrecno navaja, da predlog OPPN posega v strnjeno naselje, pri čemer bodo predvideni posegi in gradnje bistveno poslabšali bivanjske, prometne in sosedske razmere na predmetnem področju. Odlok ne upošteva, da je območje predvidenih posegov v neposredni bližini obstoječih stanovanjskih hiš, poleg tega pa tudi tik ob zemljiščih, ki so stavbna zemljišča in torej namenjena graditvi, in da bi zatorej hrup na teh območjih znatno presegal mejne vrednosti. Odlok bo vplival tudi na prometno ureditev na predmetnem območju."

Na spletni strani Občine Polzela so bila šele naknadno po pozivu odvetnika navedena tudi stališča občine do pripomb, vendar ta sploh niso vsebovala jasnega in določnega odgovora na to, ali je posamezna pripomba utemeljena ali ne. 

Takšna pa je fotografija športnih objektov, kot je bila objavljena v javnem glasilu Polzelan.
Takšna pa je fotografija športnih objektov, kot je bila objavljena v javnem glasilu Polzelan. FOTO: 24ur.com

Konec junija se je večje število prebivalcev odločilo, da se udeleži seje občinskega sveta, na kateri so obravnavali tudi sporni OPPN. Želeli so se seznaniti z njim, vendar se je občinski svet kljub temu, da je bila seja javna in so bili nanjo vabljeni tudi mediji, odločil, da jo zapre za javnost in zainteresiranim občanom onemogoči, da se s predlogom seznanijo. "Tako predstavniki javnosti niso mogli prisostvovati razpravi o predlogu Odloka in uresničiti svojih ustavnih pravic do svobode izražanja in pravice do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev, župan pa je tudi zlorabil svoja pooblastila, ko je predlagal izključitev javnosti," je jasen odvetnik. Ko so zahtevali fotokopijo, elektronski zapis in zvočni posnetek seje, so njihove zahteve zavrnili.

Predlog OPPN je bil z večino 11 glasov od prisotnih 16 svetnikov potrjen, vendar so občani trdno odločeni, da to še ni konec zgodbe. Zeleni pas želijo na vsak način ohraniti nedotaknjen, saj gre za eno redkih še ohranjenih zelenih površin v občini. 

Tomaž Krajnc, direktor podjetja MD II, ki gradi Malteške dvore, je za 24ur.com povedal, da so zemljišče od občine odkupili na javni dražbi, postopek spremembe prostorskih aktov pa je urejen in je trajal dobro leto in pol. "Mi tam gradimo 65 stanovanj, projekti so narejeni v skladu s prostorskimi akti, izdano je bilo gradbeno dovoljenje, prodaja nam gre razmeroma dobro," je naštel in dodal, da podrobnosti postopanja občine ne pozna. Potrdil je tudi, da so plačali odškodnino za spremembo namembnosti zemljišča.

Župan vse očitke zavrača 

Kužnik je v odzivu za 24ur.com povedal, da navedbe krajanov ne držijo. Kot je zatrdil, je bila komunikacija z občani ves čas korektna, kar se je pokazalo tudi na javni razpravi. Nasprotovanja OPPN so se začela šele po odpovedi najemne pogodbe najemnici zemljišča v občinski lasti, je zatrdil. 

A najemnica, s katero smo govorili, pravi, da to ne drži. "Po javni razgrnitvi je bil ogorčen predsednik nogometnega društva Srebočan, saj so jim na tem prostoru obljubljali veliko nogometno igrišče in tudi meni so dali odpoved z istim razlogom. Še preden smo se združili, so mi nogometaši povedali, da jim je župan govoril, da ne morejo dobiti igrišča, ker imam jaz pogodbo za 99 let, kar je laž. Torej so manipulirali tako z menoj kot z nogometaši in občani, zadaj pa kovali načrt, kako bo tuj kapitalist na javni občinski površini služil denar. Poleg nogometašev so se oglasili tudi vsi lastniki parcel, ki so okoli zelenega pasu, in podali pisne izjave na občino. Ker tudi te niso bile upoštevane, so se obrnili name in od tu naprej smo začeli kopati po papirjih!" nam je pojasnila.

Po besedah župana so se rešitve OPPN med postopkom, od osnutka do dopolnjenega predloga, spremenile zaradi upoštevanja usmeritev in mnenj pristojnih nosilcev urejanja prostora, vključenih v postopek priprave, ter na podlagi pripomb in predlogov javnosti. Na predlog OPPN so bila prejeta pozitivna mnenja NUP, v okviru opisanega pa se ni vplivalo na zastavljeni koncept urejanja območja. Javnost je bila z vsemi spremenjenimi rešitvami OPPN seznanjena, saj so bile vse spremembe objavljene na spletni strani občine Polzela, pripravila se je tudi javna razgrnitev z javno razpravo, je pojasnil. 

Načrt teniškega centra Cokan, kakršnega so nam poslali z občine, predvideva parkirne površine, mini igrišče, igrišče za padel, centralno igrišče, garderobni objekt z zunanjo teraso in tri pokrita igrišča.
Načrt teniškega centra Cokan, kakršnega so nam poslali z občine, predvideva parkirne površine, mini igrišče, igrišče za padel, centralno igrišče, garderobni objekt z zunanjo teraso in tri pokrita igrišča. FOTO: občina Polzela

"Javnosti se s spremenjenimi rešitvami OPPN na podlagi ponovne javne razgrnitve ni seznanjalo, saj spremembe niso vplivale na zastavljeni koncept urejanja območja, to je ureditev športno-rekreativnega parka. Postopek priprave prostorskega akta se mora voditi po načelu ekonomično, s čim manjšimi stroški in brez podvajanja faz postopka (12. člen ZUrep 3). Nenazadnje smo za mnenje povprašali tudi na pristojno ministrstvo, ki nam je pritrdilo," je še dejal Kužnik. 

V izdanem mnenju je ministrstvo, na podlagi prejetega gradiva s strani občine in njenega pooblaščenega prostorskega načrtovalca, menilo, da so bili ti ustrezno upoštevani. Je pa ministrstvo občino opozorilo, da se ni opredeljevalo do osnutka OPPN, da ni bilo pozvano za podajo mnenja na osnutek OPPN, in pri tem poudarilo, da je za vodenje postopka odgovorna občina.

Zaradi specifičnosti prostorske ureditve in zaskrbljenosti okoliških prebivalcev glede povečanja hrupa so izdelali posebni strokovni podlagi – Oceno obremenjenosti okolja s hrupom in Oceno hrupa lokalne ceste skozi naselje Ločica ob Savinji, iz katerih je razvidno, da s predvideno ureditvijo ne bo prišlo do preseganja mejnih vrednosti, je še zatrdil. "Tenis v pokritem prostoru ni hrupen."

"Pridobila so se vsa mnenja pristojnih nosilcev urejanja prostora, vključenih v postopek priprave, kot izhaja iz sklepa o pripravi OPPN, in dodatno še mnenje nosilca urejanja prostora s področja občinskega prostorskega načrtovanja (MNVP, Direktorat za prostor, Sektor za občinsko prostorsko načrtovanje in zemljiške ukrepe), ki sodeluje v postopkih priprave prostorskih aktov na občinski in medobčinski ravni s podajanjem usmeritev in mnenj. Skratka, postopek sprejema OPPN je bil voden dosledno, odgovorno in popolnoma v skladu z zakonodajo."  

Vrtec Polzela je po županovem mnenju v tem trenutku dovolj velik, ker pa projekcije napovedujejo povečanje števila otrok, načrtujejo dograditev vrtca na obstoječi lokaciji. Prav tako že pripravljajo projekt dograditve OŠ Polzela. Nogometno društvo Polzela bo dobilo dodatno igrišče z umetno travo tik ob zemljišču predmetnega OPPN, zagotavlja župan.

O zaprtju seje za javnost pa: "Seja se je začela ob določeni uri, takrat prisotni so bili res popolnoma nemoteči. Vendar pa so vsi, ki so po tem prihajali v časovnih presledkih cca 10 minut, postajali moteči – pozdravljanje, premikanje stolov, nameščanje ... In glede na to, da nisem vedel, kako dolgo bo še to trajalo (mimogrede, prepričan sem, da je bilo to dogovorjeno), tudi prostora ni neomejeno v sejni sobi. Logična posledica je bila zaprtje seje za javnost." 

Glede vložene pobude za referendum je Kužnik napovedal, da bodo ravnali po črki zakona. 

Športni center obljublja, da zabav in pijančevanja ne bo 

S teniške akademije Cokan so sporočili, da so skupaj z občino našli prostor, kjer lahko iz zapuščenega in zaraščenega gozda naredijo športni center. "Pri tem je pomembno, da povemo, da se je skoraj celotno naselje v gmajni – Breg pri Polzeli – gradilo v enakem t. i. zelenem pasu, kot nam očitajo v naši gradnji. Vendar tu ne gre za zeleni pas,  ampak le za prostor, ki je bil zapuščen in kamor je bilo možno odlagati smeti. Leta se na tem območju ni dogajalo nič, saj je bilo v načrtu občine, da se tukaj nekoč postavi športni center," so zapisali. Kot pravijo, bodo poskrbeli, da bodo imeli ljubitelji tenisa vseh starosti možnost igrati tenis in badminton preko celega leta, otrokom pa bodo zgradili dve majhni igrišči za mini tenis, ki jih bodo lahko koristili brezplačno.  

Z očitki krajanov so seznanjeni, a menijo, da so neupravičeni, saj so na občini na vse pripombe podali obrazložitev ter naročili študije za najbolj pereča vprašanja hrupa in prometne obremenjenosti. "V planu je postaviti spremljevalni objekt z garderobami ter športna igrišča. Tenis je miren šport, kamor zabave pozno v noč in ponočevanje ne spadajo. Tega početja ne podpiramo in ga pri nas ne bo. Javnost je bila tudi zavedena s strani financiranja projekta, ki je na naših plečih. Nakup zemljišča in projekt bomo izpeljali s privatnimi sredstvi," so še dodali.

Kot še pravijo, je njihov cilj otroke potegniti izpred ekranov in zaprtih prostorov na svež zrak in jim predati zavedanje o pomenu športa za življenje in zdravje, tako fizično kot mentalno. "Z veseljem pri tej čudoviti igri podpiramo tudi starejše generacije, rekreativne igralce tenisa in tudi tiste, ki se tenisa lotevajo profesionalno."

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (70)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pia235
24. 07. 2023 09.13
Cilj je otroke potegniti od ekranov in to v tenis, eden najdražjih športov. Ha ha ha. Cokan, vi ste res mesija. Naš odrešitelj. Točno to rabimo. In hvalabogu je ta najmoralnejši, to čudo božje od župana to spoznal. Škoda da dotični svetnik ne igra golfa, bi dobili tam golf igrišče. Ampak to je že previsoka inštanca za te kmetavze.
kuncci1
23. 07. 2023 15.04
+6
Ta Kužnik je že na Pošti v Celju, kjer je bil upravnik 3001, denar dajal v žep in ga ob razkritju del vrnil, drugega NIKOLI! Pa je postal župan… BLJAK!
Pia235
24. 07. 2023 09.04
No tako, me sploh ne preseneča. Rabote, ki mu gredo odlično od rok. Gnus, popolni gnus.
cefre
23. 07. 2023 13.17
+4
To pa je povsem tipično za Slovenjio, ko nek gospod pride na pravo mesto, počne kar mu pride na misel in nihče ga ne more ustavit, če pa ga je to po že izvedeni nepopravljivi škodi, a mu za to ni potrebno odgovarjati. Le do kdaj tako naša ljuba slovenija?
Pikapokapolonica
23. 07. 2023 12.43
-2
Za Slovenijo je značilno,vsa so ljudje proti vsemu. Pred leti do bili nekje na Štajerskem ali v Prekmurju proti gradnji otroškega vrtca. Jih bi motila igra in smeh otrok. Potem pred kratkim v Divači proti domu za mladino z duševnimi motnjami. Bojijo se pač tega, česar je poznajo. Radi bi imeli čim krajše poti iz vasi v mesta, pa so proti cestam. Kje se lahko sploh še gradi v tej mikro Sloveniji?
Pia235
24. 07. 2023 08.55
+1
Zakaj komentirate stvari, ki jih ne poznate? Gre za varovano območje Savinje. Gre za naselje hiš. Gre za to, da se dela zgolj in samo v interesu privat investitorja in ne občanov. Župan bi se po naravi dela moral delati v dobro občanov in ne privat kapitala.
zmerni pesimist
23. 07. 2023 12.20
+5
A ima župan okoli sebe same kimavce pa to ste izvolili
Pia235
24. 07. 2023 08.57
To so izvolili. Točno tako. Polzela je čisti odraz. Večina svetnikov misli, da je občina poligon za njihove privat interese. Tisti, ki navija za gradnjo te hale - bo najverjetneje pokasiral, pa še tenis bo igral blizu doma. Jbg. Tako to gre. Od ta glavnega dol samo smrdi.
Ne boste verjeli
23. 07. 2023 12.17
+5
Župani, zidajte na svoji zemlji, če jo prekorete.
2mt8
23. 07. 2023 12.05
+2
To ni še nič, župan Ljubljane je omogočil investitorjem z Balkana da operejo umazan denar tako, da je Ljubljana že povsod posejana s kocka vila bloki iz betona...
Gutenberg
23. 07. 2023 11.14
+4
To so megalomanski projekti s sumljivim ozadjem, obetajo se mastne provizije in podobno. Dejansko pa je lahko zelo sumljiv izvor denarja za financiranje. To je kot pred kratkim velik kompleks s pokritim smučičšem v Besnici pri Kranju, pred leti dirkališče za F1 pri Vodicah pri Ljubljani ... povsod pa investitorji neki neznani mali podjetniki. Denar pa verjetno od sumljivih poslov.
Pia235
24. 07. 2023 08.58
Genau. Uradni investitor po bilancah nima za burek.
bandit1
23. 07. 2023 11.11
+2
Pred volitvami vsi nekaj obljubljajo, tako kandidati za župane kot svetniki. Ko so notri pa delajo po svoje in nam nabijajo parkirnine, odvoze komunalnih odpadkov, vodarino.... Ko bodo naslednje volitve bodo zopet obljubljali, ljudje pa s spominom zlate ribice.
blef
23. 07. 2023 09.43
-1
Ne poznam dotičnega primera za to komentiram splošno. Ljudje bi radi, da se nič ne zgradi okoli njih. To je sebično. Novi stanovalci naj grejo kam...v Triglavski narodni park?
Pia235
24. 07. 2023 08.59
Gre za gradnjo tenis balona. Tenis igrišča tam že imamo na drugi strani ceste. Kaj ni jasno? Lahko bi čez zimo pokrili tista 4 ali dva, ki so že tam. Preprosto.
Mojcaa_12
23. 07. 2023 09.06
+5
Res je, Zoki z veliko začetnico. Misli si, da je neditakljiv, kar mu sedanji zakoni omogočajo. Polzelani na referendum, da se mu zaveže roke.
Hitri Zigi 78
23. 07. 2023 08.49
+5
Še en Zoki. Prvui Jaz pol pa dolgo noben in nato raja
brabusednet
23. 07. 2023 08.36
+7
Sugurno je županu Jankovič vzornik ali pa kopira njegovo početje.
Hitri Zigi 78
23. 07. 2023 08.51
+6
To pa zato ker ni nobenih ukrepov in se dela lahko kakor se hoče
Abrams
23. 07. 2023 08.33
-4
Mogoče pa vi zelenjakarji izkoplete tist kostanj (pa še divji je) pred Dramo in ga potegnete na tole parcelo. Ja pa zalivat ga bo tud treba, deb.....
Pia235
24. 07. 2023 09.23
Srce, izvoli dihat ogljik in dušik, ker si očitno z Marsa.
2fast4
22. 07. 2023 21.58
+10
Kupili kot kmetijsko zemljišče in ga prodali kot zazidljivo in vsi imajo nekaj od tega. Župan je nasmejan investitor pa se bolj ker mu je zlezel v 💩...
Franci Luzar
22. 07. 2023 21.39
+2
mimo grede koga ste volili? Goloba? aha in kaj sedaj stokate? če ste sijali Osad nemorete žeti pšenice, to ve celo mestni Vrtičkar, torej krivec ni župan ampak tisti ki ga je postavil za župana torej Vi sami.
Janez_53
23. 07. 2023 21.20
+1
Kaj hudiča pa ima predsednik vlade z župani??? Malce se informiraj, kakšen sistem imamo v Sloveniji.
jung
22. 07. 2023 21.27
+7
V slo so ljudje proti vsemu. Če v slo nimamo dovolj zelenih površin, nekaj v glavah ne štima. Slovenci zelo radi obiskujemo kraje z ekstremi, doma pa je vse moteče. Zamislimo se malo. Npr. Kaj je zelo zaostala Kitajska Naredila v zadnjih 30.tih letih in kaj je naredila druga švica slo. Če bi rekel, da smo banana republika bi le te žalil.
Pia235
24. 07. 2023 09.01
+1
Ja res, vrhunsko, kaj je Kitajska naredila. Pozidala in uničila večino vsega. Onesnažila, vse kar je možno. In enako počne v Afriki in po Aziji. Perfektni so.
MojsterSplinter
22. 07. 2023 21.06
+4
Pia235
24. 07. 2023 09.01
Ja. Javno zasebni projekti je njihovo drugo ime.
Volja
22. 07. 2023 20.47
+5
Čimbolj vstran od brežin veli zdrava pamet.
Volja
22. 07. 2023 20.50
+3
ReAnDa
22. 07. 2023 20.34
+4
Kaj pa casino?
Ne boste verjeli
22. 07. 2023 21.19
+5