Tujina

Kdo so ISIS-K in kakšni so njihovi načrti?

Moskva, 25. 03. 2024 15.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Za smrtonosni petkov napad na koncertno prizorišče v Moskvi je odgovorna skupina Islamska država, znana tudi kot ISIS. Za napad so že prevzeli odgovornost, štiri moške pa so ruske oblasti že aretirale. A kdo so zloglasni teroristi, ki so sejali smrt že prej v Afganistanu in drugod?

Najmanj 137 mrtvih, več kot sto ranjenih. To je izkupiček najbolj smrtonosnega terorističnega napada v Rusiji v zadnjih desetletjih. Štirje moški, doma iz nekdanje sovjetske republike Tadžikistan, so obtoženi za napad, grozi jim dosmrtna kazen, trenutno pa so v preiskovalnem priporu.

Osumljenci terorističnega napada v Moskvi.
Osumljenci terorističnega napada v Moskvi. FOTO: AP

Ameriški uradniki so napad povezali s skupino Islamska država iz Horasana oziroma ISIS-K, podružnico ISIS, ki deluje v osrednji Aziji in je postala ena izmed najbolj brutalnih in strahovitih terorističnih skupin v regiji, piše CNN. Horasan se nanaša na zgodovinsko območje, ki obsega dele današnjega Afganistana in Pakistana. 

Od novembra naj bi ZDA prejemale številne obveščevalne podatke, da je skupina ISIS-K odločena napasti v Rusiji, in ta opozorila so posredovale Moskvi. 

Kdo pravzaprav so ISIS-K?

Podružnica je bila ustanovljena leta 2015 in deluje v Afganistanu, Pakistanu in Iranu. Deluje kot veja teroristične skupine ISIS, ki je nastala v Siriji in Iraku ter na vrhuncu svojega delovanja nadzorovala ogromno ozemlja in storila ogromno gorja. ISIS-K se je sicer odcepila od prejšnjih terorističnih skupin, ki vključujejo Al Kaido in talibane, borci pa so obljubili zvestobo ISIS-u. 

Rekrutirajo tako afganistanske kot pakistanske džihadiste, zlasti prebežnike od talibanov, ki se jim njihova organizacija ne zdi dovolj skrajna. 

Vendar tudi ob propadu samooklicanega kalifata ISIS v Iraku in Siriji skupina ni kar tako prenehala delovati. Preoblikovala se je v teroristično mrežo s celicami, ki so razpršene po vsem svetu, tudi v Afriki, na Bližnjem vzhodu, v Srednji Aziji in jugovzhodni Aziji. ISIS-K in matična skupina imata skupno ideologijo in taktiko, vendar globina njunih odnosov, na primer kdo drži poveljstvo in nadzor, ni bila nikoli v celoti razjasnjena. Po podatkih Inštituta za ekonomijo in mir, ki spremlja svetovni terorizem, je bila ISIS-K do leta 2018 na četrtem mestu med terorističnimi skupinami na svetu. 

ISIS
ISIS FOTO: AP

Skupina ISIS-K je na sam vrh zemljevida terorističnih organizacij prišla po tem, ko so talibani leta 2021 prevzeli oblast v Afganistanu in se so ameriške enote umaknile iz države. Zlasti po tem, ko je skupina organizirala smrtonosni bombni napad pred kabulskim letališčem, v katerem je bilo ubitih 13 pripadnikov ameriške vojske in 170 Afganistancev. To je bilo tudi najodmevnejše dejanje skupine, predsednik ZDA Joe Biden pa je takrat obljubil maščevanje. 

Združeni narodi so leta 2021 ocenili, da ima skupina do 2200 borcev v afganistanskih provincah Kunar in Nangarhar, tako kot njihova matična organizacija pa si tudi ISIS-K prizadeva ustvariti "čisto islamsko državo". 

Sicer njeni pripadniki sovražijo talibane in imajo v svojih vrstah ljudi s še bolj radikalnimi pogledi, kot jih imajo vladajoči v Afganistanu. Talibanov ne priznavajo kot legitimne islamske voditelje, saj naj ne bi bili tako strogi in se ne želijo zavezati "univerzalnemu islamskemu džihadu". Zato je ISIS-K v zadnjem času operiral bolj proti talibanom ter proti drugim šiitskim muslimanskim manjšinam v Afganistanu, zlasti pa so se pod napadi znašli etnični Hazari. Seveda imajo še eno univerzalno pravilo: sovraštvo do Zahoda, vključno z ZDA, Veliko Britanijo in Evropo ter Rusijo.

Kot navaja CNN, ISIS že dolgo goji sovraštvo do ruskega predsednika Vladimirja Putina. "Rusija je že dolgo let na vrhu ali blizu vrha seznama ISIS," je za CNN dejal Daniel Byman, direktor programa varnostnih študij na univerzi Georgetown. Opozoril je tudi na ključno vlogo, ki jo je igrala Moskva v sirski državljanski vojni, ko je pomagala sirski vladi proti ISIS-u. 

Poleg tega je skupina ISIS-K večkrat kritizirala talibane, ker naj bi bili "preblizu Rusiji". Razlogov je še več. Propaganda ISIS že dolgo cilja Rusijo zaradi njihove brutalne taktike v čečenskih vojnah in taktike "požgane zemlje" na Kavkazu, ki še dandanes vpliva na vzhodnoevropske in evrazijske muslimane, je za CNN pojasnil glavni analitik na področju kazenskega pregona John Miller.

Politika požgane zemlje je vojaška taktika, ki pomeni uničevanje vsega, kar sovražniku omogoča vojno, vključno s pridelki, živino, zgradbami in infrastrukturo. To politiko lahko izvaja vojska, ki napreduje po sovražnikovem ozemlju, da bi kaznovali odpor in zmanjšali zmogljivosti nasprotnika, ali pa vojska, ki se umika, da nasprotniku ne bi pustila ničesar, kar bi imelo kakršno koli vrednost.

Leta 2022 je skupina ISIS-K prevzela odgovornost za samomorilsko eksplozijo v bližini ruskega veleposlaništva v Kabulu, v kateri je bilo ubitih šest ljudi, med njimi dva konzularna uslužbenca. Po podatkih državne tiskovne agencije RIA Novosti pa je Rusija v zadnjem mesecu preprečila več incidentov, povezanih s teroristično skupino. Samo marca so po vsej Rusiji poročali o najmanj štirih incidentih, v katere so bile po navedbah oblasti vpletene osebe, ki so povezane z ISIS. 7. marca so ruski državni mediji poročali, da naj bi FSB, ruska varnostna služba, preprečila napad ISIS na sinagogo v Moskvi, napadalci pa naj bi bili ubiti v strelskem obračunu.

Varnostni svet ZN je v začetku leta opozoril, da ISIS-K načrtuje oziroma že izvaja "operativne načrte" v Evropi. Tudi vodja ameriškega centralnega poveljstva je poudaril, da ISIS-K pridobiva vse več poguma in da sta tako Evropa kot Azija verjetni tarči terorističnih napadov.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3