Foto: Reuters
Foto: Reuters

Štiri države so v skupni izjavi v petek od Irana zahtevale, da mora izpolniti svoje pravno zavezujoče mednarodne obveznosti, in kritizirale "neustrezen" odziv Irana na poročilo agencije (IAEA) o njegovem jedrskem programu.

Iranska proizvodnja visoko obogatenega urana v podzemnem obratu za bogatenje urana v Fordovu, južno od iranskega glavnega mesta Teherana, predstavlja veliko tveganje za širjenje jedrskega orožja in je "brez verodostojne civilne utemeljitve", so v izjavi poudarile štiri države, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vodja IAEA-ja Rafael Grossi je v sredo sporočil, da so inšpektorji agencije med nenapovedanim pregledom jedrskega obrata Fordov odkrili, da so bili stroji za bogatenje urana od novembra "znatno spremenjeni". S tem je Teheran kršil obveznost obveščanja IAEA-ja o tovrstnih ukrepih, je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA dodal Grossi.

V obratu Fordov od konca leta 2022 proizvajajo uran s čistostjo do 60 odstotkov. Grossi je v preteklosti poudaril, da se je Iran s tem približal 90-odstotni stopnji obogatitve, ki je potrebna za proizvodnjo jedrskega orožja. Iranski politiki sicer že leta poudarjajo, da ne želijo izdelati jedrskega orožja.

Iran se z zahodnimi silami pogaja o oživitvi sporazuma iz leta 2015, ki je Teheranu v zameno za omejitev jedrskega programa ponudil omilitev sankcij. Sporazum je veljal do leta 2018, ko so ga z umikom prekršile ZDA, ki so začele tudi stopnjevati sankcije proti Iranu, ki je začel zaradi tega opuščati svoje zaveze.

V novih pogajanjih neposredno sodelujejo Iran ter Francija, Nemčija, Združeno kraljestvo, Rusija, Kitajska in EU, posredno pa tudi ZDA.

Foto: EPA
Foto: EPA

ZDA sprejele nove sankcije zoper Iran

ZDA so medtem uvedle nove sankcije zoper Iran, in sicer proti osmim iranskim posameznikom na vodilnih položajih v iranskem podjetju Paravar Pars, proizvajalcu brezpilotnih letalnikov, ki jih Rusija uporablja za napade v Ukrajini.

"Rusija uporablja v Iranu izdelana brezpilotna letala v napadih na civiliste in civilno infrastrukturo v Ukrajini. Vojaška podpora iranskega režima Rusiji pomaga podpihovati brutalno vojno proti Ukrajini in krši resolucijo Varnostnega sveta ZN-a 2231, ki Iranu prepoveduje zagotavljanje vojaških brezpilotnih letal Rusiji brez predhodne odobritve Varnostnega sveta ZN-a za vsak primer posebej," je sporočilo ameriško zunanje ministrstvo.

Iran je zaradi dobavljanja brezpilotnih letalnikov Rusiji, pa tudi zaradi nasilnega zatiranja protestov in krepitve jedrskega programa, za katerega Teheran trdi, da je civilne narave, tarča kritik in sankcij Zahoda. Konec januarja sta sankcije proti številnim iranskim posameznikom in pravnim osebam uvedla tudi EU in Združeno kraljestvo.

Teheran je nekaj dni pozneje kot povračilni ukrep uvedel sankcije proti 34 posameznikom in subjektom iz EU-ja in Združenega kraljestva zaradi "podpiranja terorizma" in "vmešavanja v notranje zadeve" Irana, ki vključujejo finančne ukrepe in prepoved vstopa v državo.

Tudi ZDA so v zadnjem obdobju Iran že večkrat sankcionirale, predvsem letalski in vojaški sektor, zaradi dobavljanja orožja Rusiji. Predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost John Kirby je ob tem decembra lani izrazil zaskrbljenost nad vojaškim partnerstvom Irana in Rusije, ki je po njegovih besedah škodljivo za Ukrajino, iranske sosede in ves svet.

Washington je uvedel nove sankcije proti Teheranu