Aleksandar Vučić skrivoma obiskuje Slovenijo: na...

Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

Uh, kakšne besede! Kapetan Olimpije Elšnik po ...

sta
sta
0 09.12.2022 23:25:57

Kakšna drama! Argentinci gladko zapravili prednost dveh zadetkov, na koncu pa ...

Argentinci so v četrtfinalu svetovnega prvenstva v Katarju v Lusailu po enajstmetrovkah premagali Nizozemce s 6:5 (1:0, 2:2, 2:2) in se uvrstili v polfinale.

V njem se bodo v torek pomerili s Hrvati, ki so pred tem v Al Rajanu po enajstmetrovkah s 5:3 izločili Brazilce.

Zadnja dva obračuna Argentine in Nizozemske na svetovnih prvenstvih sta se končala brez zadetkov. Tokrat je bilo povsem drugače. Sprva je bil glavni na sceni Lionel Messi, ki je v prvem polčasu najprej lepo podal do strelca Nahuela Moline, v drugem pa je uspešno izvedel enajstmetrovko za 2:0.

Trikratni svetovni podprvaki Nizozemci, ki večji del tekme niso pokazali praktično ničesar v napadu, pa so se začeli vračati v igro z vstopom Wouta Weghorsta, ki je v 83. minuti in enajsti sodniškega dodatka z dvema goloma izsilil podaljšek.

V tem so Argentinci ob koncu zadeli vratnico, sledile pa so enajstmetrovke. Emiliano Martinez je obranil prva dva nizozemska strela, odločilnega pa je zadel Lautaro Martinez. Gavči tako ostajajo v igri za svoj prvi naslov prvaka sveta po letu 1986 in skupno tretjega.

Argentinci in Nizozemci so tekmo začeli previdno, so pa imeli Južnoameričani vse več pobude in v 35. minuti so povedli. Messi je z mojstrsko podajo presekal nizozemsko obrambo in našel Molino, ta pa je nato v kazenskem prostoru matiral Andriesa Nopperta.

Za Messija je bila to peta asistenca v izločilnih bojih svetovnih prvenstev, kar je po podatkih Opte največ od leta 1966, ko so začeli beležiti te podatke. Pred tem je bil s štirimi rekorder Brazilec Pele.

Uvod drugega polčasa ni bil posebej razburljiv, je pa Messi v 63. minuti imel na voljo prosti strel z 20 metrov, vendar je žogo poslal malce čez gol. Nizozemci v napadu niso pokazali veliko, do 70. minuti so sprožili le en strel, še ta ni letel v okvir vrat.

Zato pa so v 71. minuti Argentinci prišli do najstrožje kazni, ko je Denzel Dumfries nepravilno ustavil Marcosa Acuno. Za strel z bele pike se je v 73. minuti odločil Messi in ga tudi uspešno izvedel. Messi je tako dosegel svoj deseti gol na mundialih in se na vrhu te argentinske lestvice izenačil z Gabrielom Batistuto.

V 83. minuti je oranžnim upanje vzbudil Weghorst, ki je z glavo zadel za 1:2, v 89. pa je po prekršku nad Nathanom Akejem zavrela kri igralcem, ki so se prerivali, vse skupaj pa se je končalo z nekaj rumenimi kartoni.

V 11. minuti sodniškega dodatka pa so Nizozemci izenačili. Na voljo so imeli prosti strel z 20 metrov, Teun Koopmeiners je presenetil argentinsko obrambo z nizko podajo do Weghorsta, ta 197 centimetrov visoki igralec Besiktasa pa je nato žogo potisnil v mrežo za najpoznejši zadetek v rednem delu tekme v zgodovini SP oziroma od začetka zbiranja podatkov leta 1966.

V podaljšku je Lautaro Martinez dvakrat prišel do priložnosti, v 120. minuti pa je še Enzo Fernandez z roba kazenskega prostora zadel še vratnico. Pri strelih z bele pike je vratar Martinez sprva obranil strela van Dijka in Berghuisa, Fernandez pa je zgrešil edinega pri Argentincih, pri katerih je nato odločilnega zanesljivo izvedel Lautaro Martinez.

Preostali četrtfinalni tekmi bosta v soboto. Ob 16. uri bosta v Dohi igrala Maroko in Portugalska, ob 20. uri pa v Al Koru branilka naslova Francija in Anglija.

Nizozemska - Argentina 2:2 (2:2, 2:2, 0:0)
5:6 - po enajstmetrovkah
Lusail - Stadion Lusail Iconic, gledalcev 88.235, sodniki: Lahoz, devis in del Palomar (vsi Španija).
Strelci: 0:1 Molina (35), 0:2 Messi (73, enajstmetrovka), 1:2 Weghorst (83), 2:2 Weghorst (90+11).
NIZOZEMSKA: Noppert, Timber, van Dijk, Ake, Dumfries, de Roon (od 46. Koopmeiners), de Jong, Blind (od 64. L. de Jong), Gakpo (od 113. Lang), Depay (od 78. Weghorst), Bergwijn (od 46. Berghuis).
ARGENTINA: E. Martinez, Molina (od 106. Montiel), Romero (od 78. Pezzella), Otamendi, Li. Martinez (od 112. di Maria), Acuna (od 78. Tagliafico), De Paul (od 66. Paredes), Fernandez, Mac Allister, Messi, Alvarez (od 82. La. Martinez).
Rumeni kartoni: Timber, Weghorst, Depay, Berghuis, van Dijk, Bergwijn, Dumfries, Lang; Acuna, Romero, Li. Martinez, Paredes, Messi, Otamendi, Montiel, Pezzella.