Foto: EPA
Foto: EPA

"Ne komentiramo komentarjev, a naj razjasnim nekaj točk. Družbena omrežja bi morala biti prostor za konstruktivno in spoštljivo razpravo, ne za osebne napade na posameznike," je govorec komisije Christian Wigand odgovoril na vprašanje, kako komentirajo Janšev tvit.

"Stališče komisije do antisemitizma je zelo jasno. V EU-ju ni prostora za antisemitizem. Kot smo poudarili v nedavni strategiji glede antisemitizma, je to grožnja ne le judovski skupnosti, temveč tudi odprti in raznoliki družbi," je še poudaril.

Odzivi na tvite slovenskega premierja

Tviti slovenskega premiera so v Bruslju tema številka ena, je za MMC sporočila bruseljska dopisnica Mojca Širok. Kot je poročala za Televizijo Slovenija, za evropske ustanove problem ni v političnih prepričanjih ali političnih nestrinjanjih - v evropskem parlamentu so skrajnodesničarske in skrajnolevičarske stranke in parlamentarne razprave so lahko zelo burne -, pač pa je problem v načinu komuniciranja predsednika slovenske vlade.

Raven, na katero se je tokrat spustil z napadi na evropske poslance in odgovori predsedniku evropskega parlamenta in nizozemskemu premierju, je številne v Bruslju zares šokirala, je dejala dopisnica. Pojasnila je, da doslej ni znan primer, ko bi član Evropskega sveta tako javno udrihal po drugih članih ali drugih evropskih politikih. In ker tako komunicira predsednik vlade države, ki trenutno predseduje Svetu Evropske unije in ki bi morala imeti vlogo nepristranskega posrednika med članicami, je to tudi velik evropski problem, ki slovenski diplomaciji nedvomno otežuje delo.

Kolikor je javno znano, evropski parlamentarni skupini za spremljanje spoštovanja demokracije, pravne države in temeljnih svoboščin na njenih obiskih v državah članicah doslej tudi nihče ni zavrnil sodelovanja. Mojca Širok je poročala, da so bili septembra na Slovaškem, kjer jih je sprejel premier, pa tudi ministra za notranje in pravosodne zadeve, v Bolgariji jih je sprejel predsednik države in vrsta ministrov, na Madžarskem so se srečali z notranjim ministrom in pravosodno ministrico.

Janša je v pozneje izbrisanem tvitu več evropskim poslancem napadel predvsem Sophie in 't Veld, ki vodi misijo odbora Evopskega parlamenta Lide v Sloveniji. S tvitom, v katerem jo je označil za eno izmed "13 od 226 znanih lutk Sorosa v Evropskem parlamentu", je močno razburil evropske poslance. Predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli ga je pozval, naj neha napadati evroposlance, nizozemski premier Mark Rutte pa je celo protestiral pri slovenski veleposlanici v Haagu Sanji Štiglic.

Sorodna novica Sophie in 't Veld: Člani vlade komunicirajo neprimerno za demokratično družbo

Rutte je v četrtek na Twitterju zapisal: "Neokusen tvit Janeza Janše o evropskih poslancih. Obsojam ga najostreje mogoče. Vlada je to stališče ravnokar poslala tudi slovenski veleposlanici v Haagu." Janša pa mu je odgovoril, naj raje zaščiti svoje novinarje, da "jih ne bodo morili na ulicah".

"No Mark, ne zapravljaj časa z veleposlaniki in svobodo medijev v Sloveniji. Skupaj s Sophie in 't Veld zaščitita vaše novinarje, da jih ne bodo morili na ulicah," mu je na Twitterju odgovoril Janša. V enem od prejšnjih tvitov je zapisal, da je "Nizozemska tista, kjer je bil ubit zadnji novinar v EU-ju". Julija je namreč po napadu sredi Amsterdama umrl nizozemski novinar Peter R. de Vries.

Kako se v Bruslju odzivajo na tvite slovenskega premiera?

Michel: Na evropske poslance ne sme biti pritiskov

Zvečer se je oglasil tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel, ki je zapisal, da ne sme biti pritiskov na evropske poslance, ko opravljajo svoje delo, in pozval k vzajemnemu spoštovanju med institucijami Unije.

Časnik Financial Times je poročal, da je Michel pred objavo na Twitterju po telefonu govoril tako z Janšo kot Ruttejem in da bi spor med premierjema lahko zasenčil tudi prihajajoči vrh EU-ja. Portal Politico pa je komentiral, da se je Michel odzval precej pozno. Opozoril je tudi, da se je izognil omembi antisemitizma, kar so sicer nekateri očitali Janši.

Foto: Twitter/zajem zaslona
Foto: Twitter/zajem zaslona

Mnogo evropskih poslancev se je odzvalo z ogorčenjem, ker da Janša širi teorije zarote in spodbuja antisemitizem. Milijarder in filantrop George Soros, ki je trn v peti skrajnim desničarjem, je namreč madžarski Jud, ki je preživel holokavst. Poleg tega so Janšo obtožili, da njegov tvit kaže na pomanjkanje pietete do preminulega van Baalna.

Tudi predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli je Janšo pozval, naj neha napadati evropske poslance in da so "napadi na člane parlamenta tudi napadi na evropske državljane".

Janša tudi tega poziva ni upošteval. "Torej, predsednik Evropskega parlamenta, Slovenija ni kolonija. Prosim, povejte svojim poslancem, naj ne zlorabljajo imena Evropskega parlamenta za politične intrige in nesmiselne obtožbe Slovenije," je v odgovoru Sassoliju tvitnil Janša.

Evropski mediji o Janševem "škandalu"

Številni tuji mediji so poročali o "tviterskem prepiru" med slovenskim premierjem Janezom Janšo in evropskimi politiki, med njimi nizozemskim premierjem Markom Ruttejem.

Bruseljski portal Politico je dogajanju namenil več prispevkov. V dnevnem pregledu dogajanja je Janšo označil za "evropskega oponašalca Trumpa", ki da je znova izbruhnil. Kot je dodal, so kritiki Janševega tvita opozorili na antisemitizem, saj da je spodbujal teorije zarote skrajne desnice, da ameriški milijarder George Soros, ki ima judovske korenine, domnevno skrivaj obvladuje EU. Ob tem so bili pri Politicu kritični do poznega odziva predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela.

Britanski Financial Times pa je zapisal, da ni pogosto, da si evropski premierji izmenjujejo žaljivke na Twitterju, a da se je to zgodilo v četrtek med Janšo in Ruttejem, ter dodali, da bi se lahko spor zaostril na vrhu EU-ja naslednji teden, zaradi česar je Michel v četrtek po telefonu poklical Rutteja in Janšo.

"Slovenski premier Janez Janša je znova poskrbel za škandal v Evropskem parlamentu," pa so zapisali na spletni strani nemškega tednika Die Welt. Italijanski časnik Corriere della Sera je v novici o dogajanju opozoril, da je spor še bolj skrb vzbujajoč, ker Slovenija in z njo Janša trenutno predseduje Svetu EU-js. Podobno so zapisali pri nizozemskem NL Times. "Slovenska vlada ima trenutno vlogo predsedujoče EU-ju, za katero se običajno pričakuje diplomatsko in posredovalno držo. A Janši očitno ni mar za to nenapisano pravilo," so opozorili.

Nekateri drugi nizozemski mediji pa so zapisali, da je agresivno obnašanje Janše na Twitterju pogosto uperjeno proti Nizozemski.

Janša zavrnil srečanje z evropsko delegacijo

Več evropskih poslancev je na sporno tvitanje Janeza Janše opozorilo tudi največjo politično skupino v Evropskem parlamentu, Evropsko ljudsko stranko, katere del je tudi Janševa SDS. Zvečer se je oglasil tudi Jeroen Lenaers, vplivni nizozemski evroposlanec iz vrst EPP-ja.

"Demokracija pomeni spoštovanje izvoljenih parlamentarcev, četudi imaš nasprotna politična stališča. Izogibajmo se žalitvam, teorijam zarote in zlorabam nacionalnih tragedij in se pogovarjajmo spoštljivo in vsebinsko," je pozval poslanec, ki je tudi član odbora za državljanske pravice in svoboščine, katerega del je omenjena misija Evropskega parlamenta, ki je na obisku v Sloveniji.

Tudi francoski državni sekretar za evropske zadeve je "Slovenijo" pozval k spoštljivi razpravi. "Dvomljivi napadi na evropske poslance nimajo mesta v našem demokratičnem življenju. Potrebujemo spoštljivo razpravo, ne pa provokacij," je tvitnil.

Ostri odzivi na tvite Janeza Janše